''Przeklęta'' na Netflixie - fabuła, postacie, aktorzy. O czym opowiada nowy serial Netflixa?

''Przeklęta'', nowy serial Netflixa, pojawił się na platformie 17 lipca. Produkcja jest oparta na bestsellerowej książce Toma Wheelera i Franka Millera, gdzie historia stanowi nawiązanie do legend arturiańskich. Czy spodoba się widzom?

''Przeklęta'' - nowy serial wkracza na platformę Netflix

''Przeklęta'', nowy serial Netflixa, pojawił się na platformie 17 lipca. Od razu powstały też recenzje obrazu opartego na fabule książki pod tym samym tytułem, która znalazła się na liście bestsellerów ''The New York Times''. Licząca dziesięć odcinków fabuła przenosi nas w świat legend arturiańskich - tym razem widziany jednak oczyma buntowniczej Nimue. Za reżyserię serialu odpowiedzialni są Jon East (znany między innymi z ''Obsesji Eve'', ''Upadku Królestwa'' i ''Downton Abbey'' ), Zetna Fuentes, Daniel Nettheim i Sarah O'Gorman.  

Zobacz też: 10 najlepszych seriali Netfliksa, które powinno się zobaczyć. Czy wszystkie już znasz?

''Przeklęta'': obsada. Kto zagrał główne role w serialu Netflixa?

Obsada ''Przeklętej'' to aktorzy już znani, ale raczej nie są to najgłośniejsze nazwiska z topowych produkcji Netflixa. Główną bohaterkę, czyli Nimue, zagrała Katherine Langford. Urodzona w australijskim Perth aktorka wystąpiła między innymi w serialu ''Trzynaście powodów'', za który w 2018 roku została nominowana do Złotego Globa w kategorii ''Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym''.

Oprócz niej na ekranie zobaczymy Devona Terrella grającego Arthura, który wystąpił w obrazie ''Barry'' opowiadającym o młodych latach Baracka Obamy. W rolę Merlina wcielił się Gustaf Skarsgård, wcześniej dał się on poznać z ról między innymi w ''Templariuszach: miłość i krew'' i ''Wikingach''.

''Przeklęta'' - fabuła serialu. O czym opowiada nowa produkcja Netflixa?

Fabuła serialu "Przeklęta" opiera się na wielu nawiązaniach do historii o Królu Arturze, jego magicznym mieczu i świecie, w którym magia pojawia się na każdym kroku. Kontrowersja polega na tym, że ta wciąż żyjąca we współczesnej kulturze legenda została przez twórców ''Przeklętej'' głęboko zreinterpretowana. 

W centrum zdarzeń znajduje się Nimue, Pani Jeziora, która w różnych wersjach opowieści o królu Arturze raczej nie jest postacią pierwszoplanową. To dało twórcom dość duże pole do popisu w odświeżeniu i pokazaniu w inny sposób znanej legendy. W serialu Nimue jest młodą czarodziejką z rasy Fey'ów, która próbuje uciec przed kłopotami. Największym jest prześladowanie i eksterminacja jej ludu przez Czerwonych Paladynów. Kobieta staje się symbolem oporu przeciwko nim. Wiele miejsca poświęcono też losom Merlina i Arthura. Niewątpliwie świat przedstawiany tutaj jest tyleż magiczny, co wielowątkowy. Wciąż coś się dzieje i widzowi trudno jest się znudzić. Dodatkowo dobrze oceniane są efekty specjalne i kreacja samych postaci. 

To, co zarzuca się fabule ''Przeklętej'' sprowadza się do nie dość spójnej historii, słabej zwłaszcza tam, gdzie w miejsce wątków charakterystycznych dla legendy arturiańskiej wprowadzono nowe. Spotyka się też zarzuty, że całość uległa pewnemu upolitycznieniu. Podnosi się też fakt, że fantastyczny świat miesza się z nawiązaniami historycznymi, które nie są jednak konsekwentnie wprowadzane. 

O pewnej rozbieżności w ocenie ''Przeklętej'' będą też świadczyły oceny z serwisu Filmweb.pl. Przy ponad 1200 głosach publiczności średnia wypada raczej słabo - wynosi zaledwie 5/10. Możliwe, że omawiana produkcja Netflixa będzie gratką dla wiernych fanów ''Wiedźmina'', oczekujących na kolejny sezon. Trudno jednak powiedzieć, czy zdoła zgromadzić większą publikę i zebrać wyższe noty. 

Zobacz też: Co obejrzeć na Netflixie? Najlepsze filmy i seriale

Czy będzie drugi sezon ''Przeklętej''? 

Nie ma sprawdzonych informacji o pojawieniu się nowych odcinków ''Przeklętej''. Netflix dotychczas nie podzielił się wiadomością o dalszych planach. Spekuluje się jednak, że drugi sezon może pojawić się na platformie już pod koniec 2021 roku. 

Zobacz wideo Zobacz, co polecamy na wakacje!
Więcej o: