Twórcy filmu "Twój Vincent" szykują ręcznie malowaną wersję "Chłopów". Zaczerpną inspirację z Młodej Polski

Dorota i Hugh Welchmanowie, twórcy nominowanej do Oscara animacji "Twój Vincent", pracują nad ekranizacją powieści Władysława Reymonta "Chłopi". Podobnie jak w przypadku "Vincenta", każda klatka tego filmu zostanie namalowana ręcznie. Produkcja będzie inspirowana polskim malarstwem przełomu XIX i XX w.
Zobacz wideo

Dorota i Hugh Welchmanowie mają zamiar przenieść na ekran powieść Reymonta tą samą techniką, co w przypadku "Twojego Vincenta". Tym razem po inspirację skierują się jednak m.in. do Wyczółkowskiego, Chełmońskiego i Malczewskiego. - Młoda Polska to okres, z którego chciałbym zaczerpnąć - zaznaczył w wywiadzie dla Rozswietlamykulture.pl Hugh Welchman w 2018 roku. - Będziemy bazować na obrazach pochodzących z początków XX wieku - zapowiadał.

 

Zobacz też: ''Twój Vincent'' to jedyny taki film na świecie. Namalowali go ręcznie - jesteśmy zachwyceni >>

"Chłopi" zmalowani jak "Twój Vincent"

Przypomnijmy, że nominowany do Oscara "Twój Vincent" to pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska. Przez lata 115 malarzy z 19 krajów malowało farbami każdą klatkę nagranego wcześniej materiału filmowego, sekunda po sekundzie. By namalować trzy sekundy filmu, potrzebny był miesiąc wytężonej pracy malarzy. Ostatecznie produkcja składa się z około 65 tys. obrazów, wyświetlanych z częstotliwością 12 na sekundę, razem składających się na 88 minut opowieści. W film wkomponowano też przeszło 120 dzieł samego van Gogha. 

Hugh Welchman dwa lata temu podkreślał, że jednym z czynników, które sprawiły, że zechciał sięgnąć akurat po "Chłopów", była ciekawość, co ta powieść ma do powiedzenia o Polsce w aktualnych czasach.

- Ten kraj ciągle się zmienia, ale wszyscy jesteśmy pracującymi chłopami. To nas łączy, to nasze pochodzenie. Ta książka znaczy coś więcej, jest jedyna w swoim rodzaju, ponieważ opowiada o tym robotniczym środowisku jako jedna z niewielu. Literatura XIX-wieczna opowiada już raczej o klasie średniej, arystokracji i królach - mówił Welchman.

 

Dorota Kobiela w maju udostępniła na Instagramie pierwszy obraz namalowany na potrzeby filmu. Widnieje na nim Kamila Urzędowska, która najprawdopodobniej wcieli się w główną rolę Jagny.

 

Projekt "Chłopi" wiosną otrzymał dotację w wysokości 4 mln zł w ramach Programu Operacyjnego "Produkcja filmowa" Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się premiera. Najprawdopodobniej poczekamy na nią jeszcze co najmniej dwa lata.

Więcej o: