Jak zmieniła się obsada "Gry o tron"? Niektóre metamorfozy uderzają

"Gra o tron" zmieniła oblicze telewizji i otworzyła mainstreamowych widzów na produkcje z gatunku fantasy. Przełomowy serial nauczył nas, że nie można przywiązywać się do swoich ulubionych postaci, bo prawdopodobnie i tak zginą. Odcinki wypełniały niesamowite intrygi polityczne, krwawe i liczne morderstwa, mocne sceny erotyczne i świetni bohaterowie. Obsada serialu podbiła serca widzów, którzy niemal utożsamili aktorów z ich postaciami. I faktycznie, dziwnie się na nich patrzy w ich pierwszych filmach!
Zobacz wideo

"Gra o tron" przez blisko 10 lat i osiem intensywnych sezonów trzymała w napięciu miliony widzów na całym świecie. I choć ostatnia seria miała swoją premierę w 2019 roku, to o produkcji ciągle się rozmawia. Choćby dlatego, że grający Jamiego Lannistera Nikolaj Coster-Waldau sam przyznał, że przez chwilę chciał podpisać fanowską petycję o ponowne nakręcenie ostatnich odcinków. 

"Gra o tron". Tak wyglądała obsada serialu, kiedy zaczynała grać

Wiele osób było rozgoryczonych skrótami fabularnymi i okrutnym zakończeniem wątku uwielbianej przez miliony Daenerys Targaryen, którą wspaniale grała Emilia Clarke. Aktorka swoją kreacją tak rozkochała w sobie widzów, że bardzo protestowali wobec tego, jak poprowadzono jej wątek. Ale nie tylko ona zachwycała w tym serialu - wielu aktorów takich jak Sean Bean, Peter Dinklage, Lena Headey, Kit Harington czy Richard Madden zapisali się w zbiorowej pamięci dzięki swoim rolom. Tak bardzo, że trudno ich rozpoznać we wcześniejszych rolach.

Gwendoline Christie znamy jako waleczną i dzielną Brienne z Tarthu. Ale karierę aktorską zaczynała niedługo przed "Grą o tron". W filmie "Parnassus: Człowiek, który oszukał diabła" z 2009 (to przy okazji ostatni film, w którym przed śmiercią zagrał Heath Ledger) dostała epizod - wcieliła się w kobietę na zakupach, którą oszołomiła oferta głównego bohatera.

Gwendoline Christie w 'Parnassusie' i 'Grze o tron'Gwendoline Christie w 'Parnassusie' i 'Grze o tron' fot. Sony Pictures Classics / Helen Sloan/HBO

Z kolei Diana Rigg stworzyła niezapomnianą kreację Lady Olenny Tyrell. Warto wiedzieć, że aktorka grała w najpopularniejszych produkcjach szpiegowskich lat 60. - w kultowym serialu "Rewolwer i Melonik" wcielała się w agentkę Emmę Peel. Można ją było też zobaczyć jako dziewczynę Bonda w filmie "W służbie Jej Królewskiej Mości".

Diana Rigg /Diana Rigg / 'Rewolwer i Melonik' / 'Gra o tron'

Król Robert Baratheon nie był długo obecnym bohaterem - zginął już w połowie pierwszego sezonu. Niemniej Mark Addy zagrał go nader przekonująco. A zdawaliście sobie sprawę, że wcześniej grał Freda Flinstone'a?

Mark Addy czyli król Robert z 'Gry o tron'Mark Addy czyli król Robert z 'Gry o tron' The Flintstones in Viva Rock Vegas / Gra o tron

Charles Dance w sposób doskonały grał okrutnego i cynicznego Tywina Lannistera, przywódcę roku i ojca Tyriona, Cersei i Jamiego. Wielu widzów się zgadza, że jego bohater zasłużył na śmierć, jaką zgotował mu Tyrion (strzał z kuszy, kiedy tata siedział w latrynie). Dance zagrał tak dobrze, bo ma naprawdę długie doświadczenie jako filmowy złoczynieć - był przeciwnikiem Jamesa Bonda w filmie "Tylko dla twoich oczu" z 1981 roku. Myślicie, że dużo się zmienił od tego czasu?

Charles Dance był Tywinem LannisteremCharles Dance był Tywinem Lannisterem Tylko dla twoich oczu / Gra o tron

Lena Headey w serialu zagrała okrutną, ale i tragiczną postać królowej Cersei ponoć dlatego, że poprosił ją o to sam autor książki George R.R. Martin, bo znają się i przyjaźnią już od lat. Aktorka debiutowała w świecie filmu w 1992 roku - zagrała wtedy w filmie "Waterland".

'Waterland' i  'Gra o tron' /'Waterland' i 'Gra o tron' / Focus Lune Features / Helen Sloan/HBO

Peter Dinklage podbił serca wszystkich widzów swoją wyśmienitą kreacją Tyriona Lannistera - filozofa, rozpustnika, hedonisty, wybitnego stratega i doradcy. Karierę filmową zaczął od roli w filmie "Dróżnik" z 2003 roku. Gra tam Fina - mierzącego 135 cm miłośnika kolejnictwa, który dostaje w spadku opuszczoną stację (a jakże!) kolejową w sennym miasteczku w stanie New Jersey. Fin z racji warunków fizycznych raczej stroni od ludzi i najchętniej spędza czas, wędrując wzdłuż torów i obserwując przejeżdżające pociągi. Film wygrał BAFTĘ za najlepszy scenariusz, sam Dinklage dostał zaś nominację do Independent Spirit dla najlepszego aktora.

'Dróżnik' / 'Gra o tron'/'Dróżnik' / 'Gra o tron'/ fot. 'Dróżnik', reż. Tom McCarthy, 2003 / Miramax Films / HBO

Jerome Flynn jako Bronn był wspaniały, często też doskonale zabawny. Na początku kariery grał jedną z głównych ról w wyprodukowanym przez BBC serialu "Soldier Soldier", który tytuł zaczerpnął od popularnej piosenki "Soldier, soldier, won't you marry me". Nadawany był od 1991 do 1997 roku, a Flynn grał sierżanta Paddy'ego Garveya - to postać, która do dziś jest jedną z bardziej kojarzonych. Razem z Robsonem Greenem w czwartej serii zaśpiewał słynną wersję "Unchained Melody". Dzięki tej piosence założyli całkiem popularny duet Robson & Jerome.

Rola w serialu zapoczątkowała karierę muzyczną FlynnaRola w serialu zapoczątkowała karierę muzyczną Flynna RobsonandJerome VEVO/ YouTube / HBO

Jason Momoa dzięki roli Khala Drogo zyskał całkowicie zasłużoną międzynarodową sławę. Choć ten bohater nie dożył do końca sezonu pierwszego, to i tak należy do tych najbardziej ulubionych. Sam Jason zaś nim został aktorem, przez chwilę był też modelem i zdobył nawet tytuł mistera Hawajów. Jego pierwszym aktorskim zadaniem była rola w hawajskiej edycji "Słonecznego patrolu". 

'Baywatch: Hawaii' / 'Gra o tron''Baywatch: Hawaii' / 'Gra o tron' NBC / HBO

Więcej o: