"Watchmen": serial HBO, który warto znać nie tylko ze względu na gwiazdorską obsadę

"Watchmen" to serial, który swoją premierę miał już dawno, bo w 2019 roku, jednak wiele osób wciąż go nie zna. A szkoda. Ta interesująca produkcja powstała na zlecenie HBO i od początku zyskał uznanie widzów oraz krytyków filmowych, czego dowodem może być aż 26 nominacji do nagród Emmy w 2020 roku. W serialu zobaczyć można między innymi takie sławy jak Jeremy Irons, Don Johnson, Robert Redford, Regina King czy Jean Smart. O czym jest "Watchmen"?

"Watchmen": serial HBO. Na czym skupia się fabuła?

"Watchmen" to jeden z tych seriali, które mimo upływu czasu nie tracą na świetności i prawdziwi fani sci-fi powinni go znać. Końcówka roku to dobry moment na nadrabianie filmowych i serialowych zaległości. Jeśli zatem do tej pory nie widzieliście "Watchmen", warto zajrzeć do biblioteki seriali HBO i nadrobić tę niezwykle wciągającą produkcję.

"Watchmen" to 9 - odcinkowy serial opowiadający o żyjących w alternatywnej rzeczywistości i wyjętych spod prawa zamaskowanych superbohaterach i złoczyńcach. Co ciekawe, serial stanowi kontynuację filmu o tym samym tytule z 2009 roku. Świat w serialu "Watchmen" znacząco różni się od naszego. Ameryką (która dzięki superbohaterom wygrała wojnę w Wietnamie i którą nie wstrząsnęła afera Watergate) nieprzerwanie od 26 lat rządzi były aktor Robert Redfort. W tym świecie Internet nie istnieje, zaś telefony bardziej przypominają te z lat 80. XX wieku niż współczesne smartfony. Wcześniejsi superbohaterowie, którzy nie współpracują z policją zostali wyjęci spod prawa.

Zobacz wideo "Watchmen" - trailer

Fabuła skupia się wokół nowego zagrożenia dla obywateli, jakim jest obecnie organizacja o nazwie Siódma Kawaleria nosząca maski superbohatera Rorschacha i głosząca wyższość rasy białej. Do słów dochodzą czyny i podczas świąt Bożego Narodzenia 2016 roku w miejscowości Tulusa (Oklahoma), która zresztą jest głównym miejscem zdarzeń, Siódma Kawaleria przeprowadza atak na tamtejszych policjantów. Od tamtego wydarzenia, nazwanego Białą Nocą, w obawie o swoje bezpieczeństwo policjanci zaczynają nosić żółte maski. Po brutalnym zabójstwie tamtejszego szefa policji Judda Crawforda, prowadząca śledztwo detektyw Angela Abar, jako zamaskowana Siostra Noc usiłuje dowiedzieć się, kto jest mordercą. Pomaga jej specjalizująca się w łapaniu zamaskowanych nielegalnych "obrońców porządku" agentka FBI Laurie Blake (ex superbohaterka Silk Spectre). Dowiadujemy się również, jak potoczyły się losy Ozymandiasa (Jeremy Irons) oraz co się stało między innymi z oskarżanym o zniszczenie Nowego Jorku Dr. Manhattan. W serialu uwagę zwracają, napięcia pomiędzy białymi a czarnoskórymi mieszkańcami Tulusy, jak również brutalność zamaskowanej policji.

"Watchmen" film a serial: czym się różnią?

Film "Watchmen" ("Strażnicy") z 2009 roku w reżyserii Zack'a Snyder'a powstał na bazie niezwykle popularnego komiksu o tym samym tytule autorstwa Alana Moore’a (rysunki Dave Gibbons oraz John Higgins). Akcja serialu toczy się w 1985 roku i dzieje się w alternatywnej do naszej historii. Prezydentem na kolejną już kadencję zostaje wybrany Richard Nixon, afera Watergate nigdy nie została odkryta, a cały świat stoi w obliczu nuklearnej zagłady wskutek konfliktu amerykańsko - sowieckiego. Ameryce w walce z przestępcami pomagają zmieniający bieg historii superbohaterowie, którzy poza Dr. Manhattan nie posiadają  żadnych nadprzyrodzonych mocy. Co więcej, wcale nie są krystalicznie czyści, a do ideałów im bardzo daleko. Na mocy ustawy Keene’a większość z nich przeszła już na emeryturę i wiedzie z pozoru normalne życie. Po tajemniczej śmierci jednego z nich - Komedianta, jego kolega z drużyny Rorschach postanawia odkryć, kto stoi za tym morderstwem. Wpada na trop intrygi, która wkrótce zmieni losy całego świata.

Film "Watchmen" odwzorowuje komiks, tymczasem serial przedstawia świat 35 lat po tych wydarzeniach i stanowi wizję reżysera. Z grona dawnych superbohaterów znanych z filmu mamy tu agentkę FBI Silk Spectrę, Doktora Manhattan czy Ozymandiasa. Oprócz nich zobaczymy nowych, zamaskowanych dobrych oraz złych bohaterów. Wydawać by się mogło, że serial taki nie odniesie sukcesu, jednak "Watchmen" HBO okazał się strzałem w dziesiątkę. Zebrał wiele pozytywnych recenzji, ale pomimo doskonałych ocen producenci nie zdecydowali się na kontunuowanie serii, w efekcie czego widzowie mogą obejrzeć jedynie pierwszy i zarazem ostatni sezon. 

Zobacz też: "Andor": sezon 2 już za niedługo? Znamy potencjalną datę premiery produkcji Disney'a

Więcej o: