Msza święta online na żywo. Gdzie obejrzeć ją 6 września?

Msza na żywo będzie transmitowana dziś w telewizji i online. Na jakich kanałach i o której godzinie obejrzymy mszę w niedzielę, 6 września?

Msza 6 września: czy uczestnictwo we mszy online wystarczy?

6 września przypada 23. niedziela zwykła w roku liturgicznym. Wierni jak co niedzielę gromadzić będą się w swoich świątyniach parafialnych, aby wysłuchać przygotowanych na ten dzień czytań oraz kazania. Jednak wiele osób wciąż ma wątpliwości, co do tego, czy uczestnictwo we mszy za pośrednictwem mediów jest równoznaczne z osobistym udziałem we mszy? Otóż, stanowisko Kościoła jest w tej kwestii jasne: obejrzenie mszy za pośrednictwem mediów nie jest odpowiednikiem osobistego udziału w liturgii. Jest to jedynie opcja, która pozwala poczuć łączność ze wspólnotą Kościoła tym, którzy ze względu na stan zdrowia nie są w stanie osobiście wziąć w niej udziału. 

Msza online: gdzie można ją zobaczyć?

Aby obejrzeć mszę online w internecie wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarce. Wiele kościołów w diecezji krakowskiej otworzyło taką opcję dla wiernych w trakcie epidemii. Stałe transmisje online z mszy w niedziele prowadzi także warszawska Świątynia Opatrzności Bożej, która niemal od początku lockdownu utrzymywała w ten sposób łączność nie tylko ze swoimi parafianami, ale także wiernymi w całej Polsce.

Transmisja mszy w telewizji

Najpopularniejszym kanałem dostępu do transmisji mszy wciąż pozostaje telewizja. Jest to zapewne po części spowodowane tym, że z takiej metody uczestnictwa w modlitwie korzystają głównie osoby starsze, które nie są dobrze zaznajomione z internetem. Dlatego też poniżej zamieszczamy listę telewizyjnych transmisji mszy św.:

  • 7:00 - TV Republika - Msza święta z parafii pod wezwaniem św. Augustyna w Warszawie
  • 7:00 - TVP1 - Msza święta z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
  • 9:00 - Polsat News - Msza święta ze Świątyni Opatrzności Bożej
  • 9:30 - TV Trwam - Msza święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
  • 10:30 - Polsat Rodzina - Msza św. dla dzieci

Wierni, grekokatoliccy mogą także obejrzeć transmisję liturgii grekokatolickiej z Archikatedry w Przemyślu, która nadawana będzie na kanale TVP Historia o godzinie 8:00.

Msza św na żywo: obchody na Jasnej Górze

W najbliższą niedzielę na TVP1 oraz w telewizji Polonia od godziny 11:00 będzie można też obejrzeć transmisję obchodów z Święta Dziękczynienia za Plony. Na tą godzinę zaplanowana jest uroczysta msza dziękczynna z błogosławieństwem wieńców żniwnych, sprawowana przez abp Tadeusza Wojdę, metropolitę białostockiego. Odbędzie się ona tradycyjnie na Jasnej Górze

Dożynki Jasnogórskie oraz Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników będą miały miejsce 5 i 6 września 2020. Pielgrzymce będzie towarzyszyć hasło ''Do Maryi niewiasty Eucharystii''. Święto plonów co roku gromadzi kilkadziesiąt tysięcy osób, jednak w tym roku ze względu na epidemię można spodziewać się, że na miejscu pojawi się mniejsza rzesza wiernych.

Zobacz też: Święta nakazane. Kiedy jest obowiązek uczestnictwa we mszy świętej?

Więcej o: