Skandynawskie serialne kryminalne - najlepsze propozycje nie tylko z Netfliksa i HBO

Jesienne, deszczowe wieczory tworzą idealny klimat do oglądania kryminałów. Produkcje skandynawskie, te książkowe i telewizyjne, uważane są za jedne z najlepszych. Jakie skandynawskie seriale kryminalne warto obejrzeć? Część z nich dostępnych jest na Netfliksie czy HBO.

Skandynawski przepis na szczęście to m.in. duńskie hygge, szwedzkie lagom czy norweskie kos. Kraje te co roku plasują się wysoko na listach najbardziej szczęśliwych mieszkańców. Tym bardziej może dziwić, że państwa te przodują w mrocznych produkcjach kryminalnych. Które seriale są polecane przez widzów?

Skandynawskie seriale kryminalne - lista znanych produkcji

"Most nad Sundem" - to produkcja, która obiła się o uszy nawet tym, którzy nie przepadają za kryminałami. Historia opisana w serialu zaczyna się od porzucenia ludzkich zwłok na moście, który łączy Danię ze Szwecją. Dwie połówki ciała zostały położone dokładnie na granicy państw, co skutkuje zaangażowaniem w sprawę dwóch zespołów śledczych. Różnice kulturowe widoczne są zwłaszcza w stylu prowadzenia dochodzenia przez całkiem różnych od siebie policjantów. Śledztwo musi zostać przyspieszone, gdy pewny siebie zabójca ogłasza swój manifest w mediach.

"Wallander" - powstały dwa seriale o tym tytule, jeden szwedzki, a drugi (bardziej popularny) szwedzko-brytyjski. Produkcja ta powstała na podstawie książek Henninga Mankella. Głównym bohaterem jest komisarz Kurt Wallander, który mieszkając w prowincjonalnym Ystad ma pełne ręce roboty. Jak w każdym skandynawskim kryminale postaci mierzą się także z osobistymi problemami. W przypadku policjanta są to relacje z córką Lindą. Serialowi towarzyszą przepiękne plenery, które rozsławiły to szwedzkie miasteczko.

"Forbrydelsen" - to duński serial o detektyw Sarah Lund, która przenosi się do Kopenhagi ze swoim narzeczonym. Para zaczyna pracę w komisariacie policji. Sprawa brutalnie zgwałconej i zamordowanej 19-latki sprawia, że Sarah coraz bardziej angażuje się w śledztwo. Detektyw kierując się dobrem dochodzenia nie zwraca uwagi na rozpad własnego życia prywatnego.

"Midnight Sun" (Midnattssol) - serial zaczyna się od morderstwa turysty. Do Szwecji wysyłana zostaje detektyw z Francji, której przydzielony zostanie niezbyt doświadczony szwedzki prokurator. Trop zabójstwa prowadzi do wielkiej korporacji, która daje pracę mieszkańcom niemal całej Laponii. Dodatkowo w serialu pokazany jest konflikt etniczny oraz sytuacja Saamów, którzy walczą o swoje prawa i teren.  

"Rozgrzeszenie" - po 20 latach do norweskiego miasta powraca Aksel Borgen. Odnoszący sukcesy biznesmen ma uratować firmę, zatrudniającą mieszkańców niemal całego Lifijord. Na jaw szybko wychodzi to, że mężczyzna był zamieszany w brutalne morderstwo swojej szkolnej miłości, które do tej pory pozostaje niewyjaśnione. Kłopoty zaczynają wracać nie tylko do głównego bohatera, ale też spokojnego dotąd miasteczka.

Zobacz wideo Co obejrzeć podczas przymusowej izolacji? Mamy kilka propozycji

Skandynawskie seriale Netflix

"Trapped" - to serial z typu nordic noir. Zaczyna się od tego, że do sennego miasteczka przypływa duński prom. W tym czasie z morza wyłowione zostają okaleczone zwłoki mężczyzny. Niezbyt zapracowana policja musi stanąć przed wyzwaniem schwytania zabójcy. W mieście, gdzie wszyscy się znają, zaczyna panować atmosfera podejrzliwości, a śledztwo ujawnia kolejne tajemnice skrywane za drzwiami domów. Istotnym wątkiem jest m.in. przemoc domowa czy prostytucja, która rośnie mimo programów tzw. państwa opiekuńczego. Rozwikłanie zagadki morderstwa utrudnia też śnieżyca, która odcina miasto od reszty kraju.

 

"Karppi" - to fiński serial, którego akcja toczy się w Helsinkach. Pewnego dnia na placu budowy zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Do śledztwa wyznaczona zostaje Sofia Karppi, która wraca do służby po osobistej tragedii, jaką była śmierć jej męża. 

"The Valhalla Murders" - to historia detektywa z Oslo, który wraz z rodziną wraca na Islandię, by pomóc złapać seryjnego mordercę. Policjanci, którzy mają rozwikłać sprawę sami trapieni są demonami z przeszłości lub problemami osobistymi, które nie ułatwiają im śledztwa. Dodatkowo wielokrotnie ruszają w pościg za fałszywymi tropami, co rusz zaczynając grę z mordercą na nowo.

Skandynawskie seriale HBO

"Czarne jezioro" - opowiada historię grupy przyjaciół, którzy przyjeżdżają obejrzeć opuszczony ośrodek narciarski. Zastanawiając się nad jego kupnem odkrywają, że 20 lat wcześniej doszło tam do przerażającego morderstwa. Produkcja chwalona jest za piękne zdjęcia oraz niesamowitą muzykę, która dodatkowo podkreśla klimat serialu.

"Miasto niedźwiedzia" - to serial, który będzie miał premierę 18 października na HBO GO. Jet to adaptacja popularnej książki Fredrika Backmana. Historia zaczyna się od młodzieżowej drużyny hokejowej, która walczy o półfinał krajowego turnieju. Presja i stres nastolatków staje się jednak katalizatorem dramatycznych zdarzeń. Akt przemocy wobec młodej dziewczyny burzy życie małego miasteczka, a każdy z mieszkańców ma swoją opinię w tej sprawie.

 
Więcej o: