W tym roku w kategorii "najlepszy serial komediowy" nominowano aż osiem seriali. Spora część z nich to już weterani nagród Emmy, ale są też nowości. Po tym, jak w zeszłym roku niemal wszystkie komediowe nagrody zgarnął "Fleabag" z Phoebe Waller-Bridge, tym razem walka najpewniej będzie bardziej wyrównana, choć w medialnych przewidywaniach zdaje się przodować "Schitt's Creek". Sprawdźcie seriale, z których każdy zasługuje na uwagę - niezależnie od wygranej w niedzielny wieczór.
Zobacz też: Emmy 2020. Serial "Watchmen" zdobył aż 26 nominacji. "Wiedźmin" wielkim nieobecnym >>
W 1999 roku na HBO zadebiutował serial "Pohamuj entuzjazm". Larry David nadał mu taki tytuł z dwóch przyczyn: żeby odzwierciedlić jego wrażenie, że ludzie na ogół podchodzili do życia z fałszywym i niepotrzebnym entuzjazmem oraz żeby zakomunikować widzom, że po tym serialu nie ma się czego spodziewać. Jego głównym bohaterem jest sam David, który gra fikcyjną wersję siebie. Podobnie jak prawdziwy David postać ta jest dobrze znana jako współtwórca słynnego sitcomu "Seinfeld". Chociaż David prowadzi działalność, rzadko widzimy go w pracy. Większość serialu obraca się wokół interakcji głównego bohatera z przyjaciółmi i znajomymi, które zazwyczaj są boleśnie niezręczne, bo Larry jest z normami społecznymi na bakier.
"Pohamuj entuzjazm" to produkcja o tyle wyjątkowa, że David pisze zarysy odcinków, zaś dialogi są w dużej mierze improwizowane przez obsadę. Do dzisiaj serial zdążył zdobyć 38 nominacji do Emmy - tegoroczne laury przypadły mu za dziesiąty sezon. Ze wszystkimi odcinkami możecie się zapoznać na HBO GO.
Dee (Issa Rae i Molly (Yvonne Orji) są dwiema czarnoskórymi przyjaciółkami, które walczą o miejsce w świecie. Kobiety zmagają się ze swoimi wadami, próbują poruszać się po dwóch różnych światach i radzić sobie z niekończącymi się codziennymi problemami. "Insecure" to błyskotliwy i pełen autentyzmu serial komediowy o życiu współczesnych młodych Afroamerykanek - o ich przyjaźniach, doświadczeniach, radościach i kłopotach. Jego pomysłodawczynią, producentką i odtwórczynią głównej roli jest utalentowana Issa Rae. Sławę przyniosły jej strona internetowa The Misadventures Of Awkward Black Girl oraz kanał na YouTube (ponad 200 tys. obserwatorów i 20 milionów odtworzeń).
W tym roku ukazał się czwarty sezon "Insecure". Cały serial nadrobicie na HBO GO.
Weteran sceny i nauczyciel aktorstwa Sandy Kominsky oraz jego wieloletni agent Norman Newlander nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Michael Douglas (Kominsky) i Alan Arkin (Newlander) wcielają się w dwóch podstarzałych przyjaciół zmagających się z codziennością w Los Angeles, czyli mieście, które nade wszystko ceni młodość.
W nominowanym do Emmy drugim sezonie Sandy poznaje nowego chłopaka swojej córki (w tej roli gościnnie Paul Reiser) i próbuje się z nim zaprzyjaźnić. Trudno stwierdzić, czy fakt, że panów nie dzieli wcale duża różnica wieku, będzie w tym przypadku ułatwieniem. Z kolei Norman i jego młodzieńcza miłość (w tej roli gościnnie Jane Seymour) postanawiają - po pięćdziesięciu latach - dać sobie jeszcze jedną szansę. "The Kominsky Method" jest przez wielu określany jako "Grace i Frankie" w wersji męskiej i zdecydowanie coś w tym jest. Pierwszy i drugi sezon zobaczycie na Netfliksie.
Rok 1958, Nowy Jork. Życie Midge Maisel układa się świetnie - mąż, dzieci, wystawne kolacje w eleganckim mieszkaniu. Gdy jej świat staje nagle na głowie i cudowny małżonek z dnia na dzień porzuca ją dla swojej sekretarki, Midge musi szybko zdecydować, do czego się nadaje. Przemiana gospodyni domowej w artystkę stand-upową wszystkim - poza nią samą - wydaje się niebywała. We wspinaniu się po szczeblach komediowej sławy będzie musiała pokonać m.in. Sophie Lennon, która nie da łatwo za wygraną.
Amy Sherman-Palladino stoi za reżyserią i scenariuszem do serialu Amazona, za który otrzymała Emmy dla najlepszego serialu komediowego w 2018 roku. Na wcielającą się w główną rolę Rachel Brosnahan również spadł deszcz nagród, w tym podczas zeszłorocznego rozdania Emmy - trudno się zresztą dziwić, bo pokłady jej uroku są niezmierzone. W drodze jest czwarty sezon "Wspaniałej pani Maisel", na pozostałe możecie rzucić okiem na Amazon Prime Video.
Najpierw był film, a teraz jest świetnie przyjęty przez widzów serial, nazywany przez niektórych wampirzym "The Office". "Co robimy w ukryciu" to paradokumentalne spojrzenie na codzienne życie grupy wampirów. Ich samozwańczym przywódcą jest Nandor The Relentless, wielki wojownik i zdobywca wywodzący się z Imperium Osmańskiego. Jest też awanturniczy wampir pochodzenia brytyjskiego Laszlo oraz uwodzicielska kusicielka Nadja. Razem z nimi mieszka także sługa Nandora - Guillermo, który niczego nie pragnie bardziej, jak zostać wampirem z prawdziwego zdarzenia. Po nieoczekiwanej wizycie mrocznego pana i przywódcy wampirom zostaje przypomniane zadanie, które otrzymali po przybyciu na Staten Island ponad sto lat wcześniej - doprowadzenie do całkowitej dominacji nad Nowym Światem.
Serial produkcji FX, którego twórcami są Jermaine Clement i Taika Waititi, obejrzycie na HBO GO.
"The Good Place", które zakończyło się w tym roku wraz z czwartym sezonem, to serial mierzący się z pytaniem, co nas czeka "po drugiej stronie". Główną bohaterką jest Eleanor, która budzi się po śmierci w tak zwanym "dobrym miejscu". Stworzył je nieśmiertelny architekt Michael. W jego zamyśle każdy mieszkaniec za to, że za życia był dobrym człowiekiem, dostaje wymarzony dom i bratnią duszę. Eleanor wcale nie była taka dobra i szybko dochodzi do wniosku, że znalazła się tam przez pomyłkę. Pomaga jej w tym Chidi, który za życia był wykładowcą filozofii. Po jakimś czasie okazuje się, że nie tylko Eleanor znalazła się w "dobrym miejscu" omyłkowo.
Michael Schur, znany m.in. z pracy nad "The Office", "Parks and Recreation" i "Brooklyn Nine-Nine", przyznał, że uciął "The Good Place" na czwartym sezonie, bo "nie chciał utknąć w jednym miejscu, nawet jeśli to bardzo dobre miejsce". Wielu fanów było zadowolonych z zakończenia, które sprawnie spięło historie wszystkich bohaterów i nie pozostawiło ich z dużym niedosytem. Czy to wystarczy, by zdobyć Emmy? Przekonamy się niebawem. Wszystkie sezony "The Good Place" w Polsce można oglądać na Netfliksie.
Do ostatniego sezonu w tym roku dobił również "Schitt's Creek", który dla wielu amerykańskich portali jest faworytem wśród nominowanych seriali. Produkcja kanadyjskiego CBC pokazuje perypetie rodziny Rose - milionerów, którzy zostali oszukani przez perfidnego księgowego na sumę równą niemalże całemu ich majątkowi. Jedyne, co im pozostało, to miasteczko Schitt's Creek, kupione dawno temu w ramach żartu. Biznesmen Johnny, była aktorka Moira oraz ich dorosłe dzieci Alexis i David są zmuszeni przenieść się ze świata przepychu i blichtru do obskurnego motelu, a przy tym jakoś ze sobą wytrzymać.
Odkąd serial pojawił się na amerykańskim Netfliksie po debiucie w stacji POP TV, zdobył ogromną popularność. W Polsce musimy na niego jeszcze poczekać, ale wygląda na to, że warto.
Jen jest niedawno owdowiałą agentką nieruchomości z Laguna Beach w Kalifornii, która próbuje się pogodzić się ze stratą męża w wypadku samochodowym poprzez terapię, ćwiczenia i inne metody. W końcu decyduje się dołączyć do grupy wsparcia, gdzie poznaje wrażliwą optymistkę o imieniu Judy. Kobiety dość szybko połączy bliska więź, jednak niebawem okaże się, że nowa przyjaciółka Jen ma na sumieniu sporo kłamstw. Najpierw podejrzenia Jen wzbudzi to, że chłopak Judy, który "umarł na atak serca", jednak żyje. A to dopiero początek.
Christina Applegate i Linda Cardellini grają nietypową parę - w ich relacji nic nie jest oczywiste. Christina Applegate w zeszłym roku dostała nominację do Emmy dla najlepszej aktorki komediowej w roli pierwszoplanowej i powalczy o ten tytuł także i teraz, do spółki z Cardellini. Na Netfliksie są dostępne dwa sezony "Już nie żyjesz" - w lipcu ogłoszono, że powstanie jeszcze jeden.