"Des". David Tennant przeraża jako bezwzględny morderca w nowym serialu HBO. Ta historia zdarzyła się naprawdę

Gdy inspektor Peter Jay został wezwany na Cranley Gardens 23 w dniu 9 lutego 1983 roku, aby zbadać sprawę fragmentów ludzkiego mięsa i kości zatykających kanalizację, policja zdała sobie sprawę, że ma w rękach seryjnego mordercę. Na HBO GO można od teraz obejrzeć trzyodcinkowy serial "Des", bazujący na historii tego śledztwa.

"Des" to serial, który zelektryzował widzów. Przedstawia prawdziwy wątek seryjnego mordercy, który przez pięć lat bezkarnie zabijał w swoim mieszkaniu chłopców i młodych mężczyzn, a został złapany po tym, jak jego sąsiedzi zaczęli zgłaszać problemy z zatykającą się kanalizacją. Opowiedziany z punktu widzenia trzech mężczyzn - Dennisa Nilsena, detektywa Petera Jaya oraz biografa Briana Mastersa - serial bada osobiste i zawodowe konsekwencje kontaktu z seryjnym mordercą.

Zobacz też: George R.R. Martin przyznaje, że pilot "Gry o tron" to była klapa. "W tle stał koń z erekcją" >>

"Des". Kaja Klimek: "Ostatni raz tak bałam się chyba na 'Egzorcyście'"

Nilsen mordował chłopców i młodych mężczyzn w swoim mieszkaniu od 1978 do 1983 roku. Przez pięć lat działał niezauważony i dopiero gdy inspektor Peter Jay został wezwany na Cranley Gardens 23 w lutym 1983 roku, policja zrozumiała, z kim ma do czynienia. Morderca zwabiał swoje ofiary podstępem, po czym je dusił. Po każdym zabójstwie odprawiał rytuał, w ramach którego kąpał i ubierał ciało ofiary, które przechowywał przez dłuższy czas, po czym rozczłonkowywał je i pozbywał się szczątków poprzez spalenie na ognisku lub spłukanie w toalecie.

 

W trzyczęściowym dramacie główną rolę zagrał David Tennant ("Doktor Who", "Dobry omen", "Broadchurch"), który według licznych recenzji robi ogromne wrażenie. "Ostatni raz tak bałam się chyba na 'Egzorcyście'" - napisała krytyczka Kaja Klimek na swojej facebookowej stronie Kajutex. "Doskonały pomysł, żeby oglądać ten serial, jak siedzę sama w domu. No genialnie. (zamyka na łańcuch drzwi)" - wtórowała jej Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, prowadząca bloga Zwierz popkulturalny. Warto dodać, że w brytyjskiej stacji ITV tuż po premierze ostatniego odcinka "Desa" pokazano film dokumentalny "The Real 'Des': The Dennis Nilsen Story", który jeszcze głębiej przygląda się postaci seryjnego mordercy - narratorem jest właśnie David Tennant.

Obok gwiazdora "Doktora Who" i "Broadchurch" w "Desie" występują Daniel Mays ("Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie"), Jason Watkins ("The Crown"), Ron Cook ("Czekolada") oraz Faye McKeever ("Broken"). Reżyserem produkcji jest Lewis Arnold ("Broadchurch"). Wszystkie odcinki miniserialu są dostępne na HBO GO.

Zobacz wideo Jesienne premiery. Co warto przeczytać i obejrzeć? [Popkultura Ekstra]
Więcej o: