"I jak mi się ta zażydzona Polska odpłaca?". Andrzej Seweryn w serialu "Król"

Andrzej Seweryn znalazł się w obsadzie serialu "Król" na podstawie poczytnej powieści Szczepana Twardocha. Przypadła mu rola prokuratora, który niezbyt skutecznie ukrywa swoje poparcie dla nacjonalistycznego obozu politycznego, nie powinna nas więc dziwić jego przepełniona antysemityzmem kwestia.

Premiera serialu "Król" na podstawie książki Szczepana Twardocha zbliża się wielkimi krokami. Składającą się z ośmiu odcinków produkcję w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego będziemy mogli obejrzeć już 6 listopada. Tymczasem Canal Plus sukcesywnie przedstawia kolejnych bohaterów tej wciągającej opowieści prosto z przedwojennej Warszawy, która skupia się na Jakubie Szapirze - żydowskim bokserze i gangsterze.

Zobacz też: Nowy serial na podstawie powieści Szczepana Twardocha. "Król" [ZWIASTUN]

Zobacz wideo

Seweryn w "Królu": Całe życie Polsce poświęciłem

- Całe życie dla Polski poświęciłem. I jak mi się ta zażydzona Polska odpłaca? - pyta z ekranu prokurator Jerzy Ziembiński. Z racji pełnionego zawodu stara się ukrywać swoje powiązania ze środowiskiem endeckim i ruchami nacjonalistycznymi. Podobnie jak poglądy, próbuje przed światem też ukryć swoją skłonność do masochizmu.

 

To nie wszystko, pan prokurator jest także wdowcem i ojcem dwójki dzieci - Anny i Andrzeja Ziembińskich. Te postaci są bardzo ważne dla całej akcji. Andrzeja Ziembińskiego (Piotr Pacek) poznajemy już niemal na samym początku opowieści, bo jako bokser warszawskiej Legii staje do pojedynku z głównym bohaterem "Króla", Jakubem Szapirą - to ma być jego ostatnia walka. Bohater przedstawia się słowami:

Polska jest dla Polaków, Warszawa jest dla Polaków. Dla mnie.
 

Poza boksowaniem, młody Ziembiński zajmuje się też szkoleniem Falangi, nacjonalistycznej bojówki, której jest czynnym działaczem. Do tego z siostrą Anną łączy go niezwykle dwuznaczna relacja, śmiało można powiedzieć, że przepełniona erotycznym napięciem i toksyczną zazdrością. Rzeczoną Annę gra Lena Gora.

 

"Mężczyźni są jednak jak zabawki" - mówi bohaterka, której nie brakuje pewności siebie oraz brawury. Do Warszawy wraca ze studiów w Szwajcarii, a po powrocie bryluje w różnych kręgach towarzyskich. Dziewczyna nie tylko ma dwuznaczną relację z bratem, trudne stosunki łączą ją też z ojcem: nie boi się być w stosunku do niego przekorna. Kiedy poznaje Jakuba, atmosfera robi się gęsta...

Serial "Król" zapowiada się jako jedna z najgłośniejszych produkcji tego roku. Podobnie jak powieść opowiada o przedwojennej Warszawie, jej różnorodnym folklorze, a przede wszystkim o mafii i żydowskim bokserze Jakubie Szapiro, który ma ambicję, by tym półświatkiem rządzić. Na ekranie zobaczymy tak wyśmienitych aktorów i aktorki jak m.in. Arkadiusz Jakubik, Michał Żurawski, Magdalena Boczarska czy Borys Szyc.

Więcej o: