Conchata Ferrell nie żyje. Gwiazda serialu "Dwóch i pół" miała 77 lat

Nie żyje Conchata Ferrell, najlepiej znana szerokiej publiczności z roli gosposi Berty w serialu komediowym "Dwóch i pół". Aktorka zmarła w wieku 77 lat.

O śmierci Ferrell poinformowało Warner Bros. Television, odpowiedzialne za produkcję "Dwóch i pół". Aktorka, która wcielała się w błyskotliwą i obdarzoną ciętym językiem gosposię Bertę, wystąpiła w 212 odcinkach sitcomu. "Była pięknym człowiekiem" - napisał na Twitterze Jon Cryer, grający w "Dwóch i pół" postać Alana Harpera - "Płaczę za kobietą, za którą będę tęsknić, i za radością, którą przynosiła tak wielu osobom”. Charlie Sheen, odtwórca roli Charliego Harpera, dodał: "Absolutnie przekochana, wytrawny zawodowiec, prawdziwa przyjaciółka. Berta, twoje sprzątanie może i było odrobinę podejrzane, ale ludzi doprowadzałaś do porządku idealnie."

Conchata Ferrell nie żyje. Widzowie pokochali ją za rolę w "Dwóch i pół"

Jak podaje serwis Variety, Ferrell trafiła do szpitala w maju i spędziła ponad cztery tygodnie na oddziale intensywnej terapii - w pewnym momencie doszło u niej do zatrzymania krążenia. Aktorka została przeniesiona do ośrodka leczenia długoterminowego. 

Ferrell zaczęła występować na scenie jeszcze na studiach na Marshall University, gdzie zaangażowała się w działalność kabaretową. Po ukończeniu szkoły aktorka rozpoczęła karierę w teatrze - zadebiutowała w 1973 roku jako członkini zespołu teatralnego Circle in the Square w przedstawieniu "Hot L Baltimore" Lanforda Wilsona. Za swoją kolejną rolę, jako Gertrude Blum w "Koniku morskim", zdobyła nagrody Drama Desk, Theatre World i Obie Awards. 

Na koncie miała sporo ról filmowych - jej pierwszym angażem był "Heartland" z 1979 roku. Pojawiła się też m.in. w "Erin Brockovich", "Mystic Pizza" i "Edwardzie Nożycorękim". Największą popularność przyniosła jej jednak kariera w telewizji. W 1992 roku Ferrell otrzymała swoją pierwszą nominację do nagrody Emmy za rolę prawniczki Susan Bloom w "L.A. Law". Za odgrywanie Berty w "Dwóch i pół" przyznano jej dwie kolejne nominacje do Emmy w latach 2005 i 2007.

Jedną z jej ostatnich ról był epizodyczny występ w odcinku serialu Netfliksa "The Ranch" z 2017 roku. Ferrell pracowała także na planach takich produkcji jak "Buffy: Postrach wampirów", "Grace i Frankie", "Ostry dyżur" czy "BJ and the Bear".