Msza św online na żywo 1 listopada - gdzie obejrzeć?

Msza święta online na żywo do obejrzenia w niedzielę 1 listopada w Święto Wszystkich Świętych. Poniżej szczegółowy plan transmisji.

Msza święta 1 listopada: czy w Święto Wszystkich Świętych trzeba iść do kościoła?

Wypadające w tym roku w niedzielę 1 listopada Święto Wszystkich Świętych jest świętem nakazanym, co oznacza, że wierni kościoła katolickiego mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej w tym dniu. Oprócz tradycyjnego nawiedzania z tej okazji grobów bliskich zmarłych warto więc zarezerwować czas na wizytę w kościele. W tym roku jednak święto będzie przebiegać nieco inaczej. Ze względu na epidemię koronawirusa na terenie kraju obowiązują różnego rodzaju restrykcje, które mają na celu zwiększenie dystansu społecznego i ograniczenie przyrostu zakażeń. W związku z tym określono, że w kościołach może przebywać 1 osoba na 7 m².

Osoby, które nie zdecydują się na uczestnictwo we mszy osobiście w większości miejscowości w Polsce objęte będą dyspensą, której biskupi udzielili kilka tygodni temu w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną.

Zarówno rządzący, służby sanitarne, jak i hierarchowie kościelni zwracali się także do wiernych z prośbą o przestrzeganie zasad sanitarnych i w miarę możliwości o odłożenie wizyt na cmentarzu na inny termin niż 1 listopada, aby uniknąć dużych zgromadzeń przy nekropoliach, co potencjalnie może przyczyniać się do lawinowego wzrostu zakażeń. 

Msza św na żywo w stacjach telewizyjnych: plan transmisji

Osoby, które nie mogą lub nie chcą osobiście pojawiać się w tym szczególnym czasie w kościele mogą skorzystać ze specjalnie dla nich przygotowanych mszy św na żywo w stacjach telewizyjnych. Transmisje mszy prowadzone są regularnie, w każdą niedzielę.

  • 7:00 - TV Republika - Msza święta z parafii pod wezwaniem św. Augustyna w Warszawie
  • 7:00 - TVP1 - Msza święta z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
  • 9:00 - Polsat News - Msza święta ze Świątyni Opatrzności Bożej
  • 9:30 - TV Trwam - Msza święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
  • 10:30 - Polsat Rodzina - Msza św. dla dzieci
  • 13:00 - TVP Polonia - Msza święta z kościoła pw. św. Wojciecha w Elblągu

O godzinie 8:00 na kanale TVP Historia będzie dostępna także transmisja z liturgii grekokatolickiej z Archikatedry w Przemyślu. 

Transmisja mszy w radio

Transmisja mszy w radio odbywa się wielokrotnie w trakcie dnia, jednak zazwyczaj w tym celu konieczne jest skorzystanie z oferty lokalnych, katolickich stacji radiowych. W niedzielę msze świętą transmituje także Program Pierwszy Polskiego Radia o godzinie 9:00. Nadaje on tradycyjnie nabożeństwo z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. 

Msza online: transmisje internetowe

Podobnie jak wiosną, wiele parafii w Polsce prowadzi także transmisje internetowe swoich nabożeństw. Mszę online można obejrzeć za pośrednictwem parafialnych stron internetowych, ale także specjalnie stworzonych kanałów na platformie YouTube. Wystarczy wpisać w przeglądarkę hasło: "msza online" by znaleźć wiele odnośników do stron, gdzie można obejrzeć msze o różnych porach. 

Więcej o: