''Gambit królowej'' Netflixa: nowość, która ma szansę stać się hitem

"Gambit królowej" dopiero co pojawił się na Netflixie, a już zbiera wiele pozytywnych recenzji. Poznaj obsadę i opinie o nowej produkcji i przekonaj się o czym opowiada serial oryginalny Netflixa.

"Gambit królowej": obsada nowej produkcji Netflixa

"Gambit królowej" to nowy serial, który zadebiutował na platformie Netflixa zaledwie kilka dni temu, a już zyskał wielką rzeszę widzów. Historia w nim przedstawiona zaczerpnięta została z powieści Waltera Tevisa o tym samym tytule i przedstawia młodą dziewczynę, która przebywając w sierocińcu odkrywa w sobie talent szachowy. Jednocześnie musi zmagać się z własnymi demonami zagłuszanymi przez uzależnienie od leków i alkoholu. Fabuła jest niewątpliwie wielką zaletą produkcji, ale nie sposób pominąć także obsady "Gambitu królowej", która bardzo dobrze radzi sobie ze swoimi postaciami. Kogo możemy zobaczyć na ekranie?

Główną rolę - Beth Harmon - odgrywa amerykańska aktorka Anya Taylor-Joy, którą w tym roku można było zobaczyć w filmie New Mutants. Widzowie zapewne docenią zmianę - w "Gambicie królowej" Taylor-Joy mogła zdecydowanie lepiej zaprezentować swój kunszt aktorski. Na wyróżnienie zasługuje także kreacja Marielle Heller wcielającej się w Almę Wheatley. Nie sposób pominąć także polskiego akcentu w serialu. Jest nim znakomity Marcin Dorociński, który gra drugoplanową postać Vasilya Borgova. 

''Gambit królowej'': szachy jako temat przewodni serialu. Ale czy na pewno?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że "Gambit królowej'' kręci się wokół szachów i tego jak nastolatka postanawia przełamać stereotyp i udowodnić, że kobieta również jest w stanie świetnie sobie radzić w męskim świecie szachistów. Jest to jednak jedynie powierzchowne odczucie. Historia bowiem skupia się na tym co Beth Harmon przeżyła po tym jak trafiła do sierocińca, w którym po raz pierwszy otrzymała zieloną tabletkę i jak to wpłynęło na jej dalsze życie. Co więcej, choć sam serial i powieść nie są oparte na faktach, jednak widoczne są w nim nawiązania do historii samego autora książki, który również miał problem z uzależnieniem od leków i był zapalonym szachistą. Kwestia uzależnień jest tu dość szeroko poruszana, gdyż w USA jest to po dzień dzisiejszy znaczący problem społeczny. Szeroki dostęp do silnych środków farmakologicznych spowodował, że całe pokolenia Amerykanów zmagają się z uzależnieniami, które rujnują nie tylko życie ich samych, ale też całych rodzin. Taką przejmującą historię, która porusza i pozostawia widza w stanie, który skłania go do głębokich przemyśleń serwuje właśnie najnowszy serial Netflixa.  

"Gambit królowej": opinie o nowej produkcji

Choć "Gambit królowej" znajduje się na platformie zaledwie od kilku dni, to już zdążył zyskać uznanie widzów i mnóstwo pozytywnych opinii. Wiele osób w różnych częściach świata zachwyca się historią przedstawioną w serialu. Za pośrednictwem losów młodej szachistki scenarzyści przedstawili też po części problemy nękające całe pokolenie młodych kobiet stojących w cieniu mężczyzn, zmuszonych radzić sobie samodzielnie ze swoimi problemami i uzależnieniami. Bardzo wysokie oceny produkcja zbiera nie tylko za przekonującą grę aktorską, ale również zdjęcia, scenariusz, a przede wszystkim za realizację. Fabuła wciąga i sprawia, że nie sposób przerwać oglądania aż do ostatniego odcinka. Czy powstanie kolejny sezon? Niestety są na to niewielkie szanse - serial bowiem pokazuje całość wydarzeń zawartych w powieści W. Tevisa, która również nie doczekała się kontynuacji. 

<<Reklama>> Książka "Gambit Królowej" dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Zobacz wideo Zobacz zwiastun serialu
Więcej o: