TVP chce wybudować halę zdjęciową za ponad 100 mln zł. Szuka taniego wykonawcy

TVP planuje postawić obok głównej siedziby w Warszawie własną halę zdjęciową. Budynek ma mieć sześć kondygnacji i powierzchnię 21 tys. mkw. Publiczny nadawca już po raz drugi ogłosił w tej sprawie postępowanie publiczne - poprzednie trzeba było odwołać, bo wykonawcy zgłaszali koszty dwa razy większe, niż przewiduje budżet.

Do 10 grudnia mają czas przedsiębiorstwa, które chcą podjąć się budowy nowej hali zdjęciowej dla TVP. Ofertę wygra ten, kto zaoferuje najniższe koszty, co stanowić będzie 99 proc. oceny złożonej propozycji.

To drugie już postępowanie w sprawie tej samej inwestycji: pierwszy przetarg ogłoszony jeszcze pod koniec 2019 roku trzeba było odwołać, gdyż potencjalni wykonawcy przedstawiali kosztorysy daleko wykraczające poza założenia budżetu - przypominają Wirtualne Media.

Zobacz wideo Dziennikarz TVP rozrzucał śmieci w Lublinie. Jego zachowanie nagrał miejski monitoring

TVP mierzy wysoko. Koszty budowy hali zdjęciowej ciągle rosną

Kiedy ogłaszano przetarg w październiku 2019 roku, koszt budowy hali miał "wielokrotnie przekraczać kwotę 5,548 mln euro", czyli ok. 23 mln zł. Jak informowała redakcja Wirtualnych Mediów, TVP bezpośrednio przed otwarciem ofert podała, że wyłoży na inwestycję 107 mln 420 tys. zł brutto. Zgłosiły się wtedy cztery firmy, jednak każda z nich w ofercie zawarła koszty przewyższające pułap 200 mln zł.

hala TVPhala TVP Centrum Informacji TVP

3 listopada rozpisano nowe postępowanie, a udział mogą w nim wziąć firmy, które na przestrzeni minionych pięciu lat zaprojektowały choć jeden obiekt kubaturowy z garażem podziemnym za przynajmniej dwa mln zł brutto oraz zbudowały taki budynek za minimum 50 mln zł brutto. Czas na realizację zamówienia to trzy lata: tym razem TVP nie podała szacunkowej wartości, ale cena, ale zastrzegła, iż nie można przekroczyć budżetu o więcej niż trzy proc. ceny brutto.

Jak będzie wyglądać nowa hala zdjęciowa TVP? Będzie strefa dla VIP-ów

Centrum Informacji TVP, przy poprzednim przetargu, zaprezentowało grafiki koncepcyjne nowego obiektu, który zaprojektowała Perspektywa Pracownia Projektowa:

Budynek nowej hali o powierzchni 21 tys. mkw. będzie się składał z sześciu modułów i będzie miał pięć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Zagospodarowanie oraz bryła budynku będzie podzielona na dwie strefy. Część północno-wschodnia pełnić będzie funkcję strefy reprezentacyjnej, dostępnej głównie dla widzów. W północnej części zlokalizowana będzie strefa VIP. Część południowo-zachodnia pełnić będzie rolę dojazdową do magazynów, garaży oraz parkingu podziemnego. Główne wejścia do budynku zaplanowano od strony północnej (strefa VIP) oraz wschodniej. W części zachodniej planowanej inwestycji znajdować się będzie wejście dodatkowe dla aktorów i obsługi technicznej. Na wyższych kondygnacjach zlokalizowane będą garderoby i biura oraz restauracja wraz z tarasem i zielonym dachem do nagrań plenerowych.

Projekt nowej hali zdjęciowej TVPProjekt nowej hali zdjęciowej TVP Perspektywa Pracownia Projektowa

Po unieważnieniu pierwszej oferty, TVP tłumaczyło, że to z szacunku dla publicznych pieniędzy. A także klarowało, dlaczego konieczna jest budowa nowej hali przy ulicy Woronicza 17. Inwestycja ma się bowiem odwdzięczyć obniżeniem kosztów działalności telewizji publicznej.

"Budowa hali zdjęciowej jest strategicznym przedsięwzięciem, które na wiele lat określi czołową pozycję TVP na polskim rynku medialnym. Hala zdjęciowa zagwarantuje spółce niezależność przy produkcjach, a co najważniejsze, znacząco wpłynie na ograniczenie kosztów. Obecnie takie produkcje są realizowane w obiektach należących do firm zewnętrznych. Wieloletnie zaniedbania, poprzednich zarządów, spowodowały, że spółka nie posiada własnych powierzchni spełniających wymagań technicznych. W warstwie biznesowej budowa własnej hali zdjęciowej oznacza przede wszystkim możliwość ograniczenia wypływu środków i wymierne korzyści finansowe"- czytamy w uzasadnieniu.

Więcej o: