Alex Trebek nie żyje. Legenda amerykańskiej telewizji, uwielbiany prowadzący miał 80 lat

Alex Trebek nie żyje - ta informacja zasmuciła miliony wiernych fanów wieloletniego prowadzącego teleturniej "Jeopardy!" (polska wersja to "Va Banque!"). Trebek był obecny na wizji przez pięć dekad, a ostatnio publicznie mówił o swoim życiu ze zdiagnozowanym rakiem trzustki.

"Jesteśmy pogrążeni w smutku, dzieląc się z wami informacją, że Alex Trebek zmarł spokojnie w swoim w domu, otoczony rodziną i przyjaciółmi" - napisano w oświadczeniu opublikowanym na koncie programu na Twitterze. Prezentera pożegnała jego żona i trójka dzieci.

Alex Trebek nie żyje. Był telewizyjnym rekordzistą

W trakcie emisji 37 sezonów "Jeopardy!", którego główną zasadą jest, by uczestnik prawidłową odpowiedź podawał w formie pytania, Trebek nagrał ponad 8,2 tys. odcinków programu - to rekord jeśli chodzi o gospodarza jakiegokolwiek telewizyjnego teleturnieju. 

Alex Trebek strudiował filozofię, a następnie został dziennikarzem jednego z kanadyjskich kanałów telewizyjnych. W 1966 roku zmienił zajęcie i poprowadził swój pierwszy teleturniej - "Reach for the Top". Później przeszedł do "Jackpot", a w 1984 roku nastąpił przełom w jego karierze, gdy został wybrany na prowadzącego "Jeopardy!", sparowanego wtedy - by przyciągnąć widzów przed telewizory - z "Kołem fortuny". Za pracę przy "Jeopardy" Trebeka nagrodzono pięcioma statuetkami Daytime Emmy Awards.

Wiele osób podkreślało na przestrzeni lat, że Trebek to bardzo inteligentny, ciepły, otwarty i skromny człowiek (angażował się w wiele działań charytatywnych). O swojej pracy, mimo sukcesów, mówił:

Po prostu lubię to, co robię. Jestem szczęśliwy, że mam taką pracę. Lubię ten program, lubię uczestników i dobrze mi płacą.

Jeszcze 29 października prezenter był w studio nagraniowym, ostatni odcinek poprowadzony przez niego ma być pokazany 25 grudnia. Jak zapowiada Sony PIctures, w tym momencie nie ma planów szukania jego następcy. 

Kiedy w marcu 2019 roku Trebek poinformował publicznie, że zdiagnozowano u niego czwarte stadium raka trzustki, w jego stronę skierowano wiele ciepłych słow. "Wszyscy kochają Aleksa Trebeka" - mówił Stephen Colbert.