"Gambit królowej" z Marcinem Dorocińskim ma idealną ocenę od krytyków. To hit Rotten Tomatoes

"Gambit królowej" to serial opowiadający o genialnej szachistce Beth. Można obejrzeć go na platformie Netflix. Przyjemnym smaczkiem jest rola Marcina Dorocińskiego, który wciela się w jej najgroźniejszego przeciwnika, oraz to, że produkcja cieszy się dużym uznaniem. Krytycy przyznali erialowi najwyższą możliwą ocenę.

Rotten Tomatoes to jedna z najpopularniejszych na świecie stron, która zbiera informacje o filmach, serialach i przemyśle rozrywkowym. Regularnie publikuje rankingi najlepszych i najgorszych produkcji, a miesięcznie korzystają z niej miliony użytkowników. To jedno z bardziej opiniotwórczych źródeł, które oceny wybranych tytułów zbiera zarówno od milionów swoich użytkowników, jak i grupy uznanych krytyków filmowych. I właśnie oni przyznali najnowszemu serialowi Netfliksa, w którym można zobaczyć Marcina Dorocińskiemu, 100 procent "świeżości".

Zobacz wideo Niezwykły talent do szachów i uzależnienie od lekarstw. "Gambit królowej" - serial Netflixa z Marcinem Dorocińskim

"Gambit królowej" z najwyższą oceną na Rotten Tomatoes

System oceny Rotten Tomatoes w zamyśle ma pomóc widzom zdecydować, czy dane produkcje są warte oglądania. Stąd też wprowadzono symboliczną skalę "świeżości" wyrażaną na przykładzie pomidorów - w USA panował zwyczaj obrzucania artystów scenicznych zgniłymi pomidorami. Każdy film czy serial oceniają użytkownicy w skali procentowej, tak samo czynią krytycy z bazy "top critics". Jeśli film ma ocenę poniżej 60 proc., jest "zgniły", czyli kiepski. Wyższe oceny oznaczają, że produkcja jest świeża i warto ją obejrzeć. Dla ułatwienia oceny krytyków i zwykłych widzów są wyrażane osobno - nie zawsze to, co podoba się jednym, musi przypaść do gustu innym.

Gambit KrólowejGambit Królowej Rotten Tomatoes /

Niemniej w przypadku "Gambitu królowej" niemal wszyscy są zgodni, że to rewelacyjny serial. Krytycy dali mu pełne 100 proc. "Nawet jeśli nie wszystko jest zawsze idealne, to dzięki magnetycznej grze Any Taylor-Joy, niezwykłej dbałości w odwzorowaniu epoki i niesamowicie inteligentnemu emocjonalnie scenariuszowi 'Gambit królowej' jest absolutnym triumfem". Widzowie byli trochę bardziej marudni i dali "jedynie" 97 proc. Tak naprawdę niewiele produkcji ma tak wysokie oceny.

"Gambit królowej". Fabuła i obsada

"Gambit królowej" to serialowa adaptacja powieści Waltera Tevisa o młodej i genialnej szachistce, Beth Harmon. Dziewczyna w wypadku tragicznego wypadku straciła matkę i trafiła do sierocińca w wieku ośmiu lat. Tam dzieciom podawane są otumaniające leki psychotropowe, od których dziewczyna się uzależnia. W międzyczasie dzięki przypadkowemu spotkaniu z dość gburowatym woźnym Beth zaczyna się interesować grą w szachy. Szybko się uczy, a po niedługim czasie okazuje się, że jest prawdziwą geniuszką w tej dziedzinie. Im jest starsza, tym większe triumfy odnosi, ale też coraz więcej ma uzależnień - demony ucisza nie tylko środkami psychoaktywnymi, lecz także alkoholem.

>>> Przechodząc przez to, co ona, najpewniej płakałabym cały czas. Fascynująca historia w "Gambicie królowej" [RECENZJA] <<<

Główną rolę w serialu zagra Anya Taylor-Joy, którą można było zobaczyć w filmach takich jak "Emma", "Split" czy "Czarownica", a także między innymi serialu "Peaky Blinders". W jedną z postaci wcielił się Harry Melling, znany z ekranizacji serii o Harrym Potterze (grał Dudleya Dursleya). Akcja sześcioodcinkowego serialu rozgrywa się w czasach zimnej wojny, dlatego w produkcji nie zabraknie przeciwników zza żelaznej kurtyny. Jednym z nich będzie Vasily Burgov, którego zagrał Marcin Dorociński. Reżyserem i showrunnerem produkcji jest Scott Frank, scenarzysta filmów "Logan" i "Wolverine".

Więcej o: