"Erotica 2022". Polskie pisarki i reżyserki o niedalekiej dystopii. Netflix pokazał zwiastun filmu

W czasach, w których kobiety są produktami, macierzyństwo jest obowiązkiem, a seksualność jest represjonowana, pięć bohaterek zmierzy się ze środowiskiem pełnym absurdów. Tak filmową antologię "Erotica 2022", złożoną z pięciu historii, zapowiadają jej twórczynie - znakomite polskie pisarki i reżyserki. Netflix wypuścił do sieci pierwszy zwiastun produkcji.

25 listopada na Netfliksie zadebiutuje "Erotica 2022" - pierwszy polski film wyprodukowany specjalnie dla streamingowego giganta. Reżyserki: Olga Chajdas, Anna Jadowska, Kasia Adamik, Jagoda Szelc oraz Anna Kazejak podjęły się opowiedzenia językiem filmu opowieści pióra pięciu świetnych pisarek. Ich grono tworzą (odpowiednio): Gaja Grzegorzewska, Grażyna Plebanek, Joanna Bator, Ilona Witkowska i Olga Tokarczuk. Panie wspólnymi siłami przeniosły na ekran niepokojącą, ale wiarygodną wizję przyszłości, której przedsmak dostajemy w opublikowanym przez Netfliksa zwiastunie.

Opresyjna rzeczywistość wobec kobiet w "Erotica 2022". "To mogłoby zdarzyć się naprawdę"

Trailer otwiera scenka z metra, gdzie kobiety i mężczyźni podróżują osobnymi wagonami. - "Erotica 2022" przedstawia rzeczywistość podobną do naszej, chociaż znacznie bardziej opresyjną wobec kobiet i surrealistyczną. Wydarzenia ukazane w filmie mogłyby jednak zdarzyć się dziś i to jest najbardziej niepokojące - opisują projekt twórczynie. Każda z pięciu historii skupia się na innej bohaterce - wszystkie z nich stawiają czoła rzeczywistości złożonej z "niezdrowych relacji, braku prawdziwych emocji i samotności". 

Zobacz wideo "Erotica 2022". Pięć historii, pięć reżyserek. Zwiastun polskiej antologii Netfliksa

W rolach głównych wystąpiły Małgorzata Bela, Agata Buzek, Sara Celler-Jezierska, Monika Pikuła oraz Agnieszka Żulewska. Na ekranie towarzyszą im m.in. Julian Świeżewski, Andrzej Konopka, Sebastian Stankiewicz, Ignacy Liss i Sebastian Pawlak. Producentką filmu jest Marta Lewandowska ze studia filmowego Friends with Benefits.

Więcej o: