"Gambit królowej" chciał kręcić Heath Ledger. Napisał o tym Marcin Dorociński

Marcin Dorociński ciągle publikuje w mediach społecznościowych kolejne zachwyty (słuszne!) i ciekawostki na temat serialu "Gambit królowej", który jest dostępny w serwisie Netflix. Aktor ostatnio wspomniał o poprzedniej próbie ekranizacji powieści o genialnej szachistce.

"Ciekawostka - wspaniały, australijski aktor Heath Ledger wykupił prawa do książki 'Queen’s Gambit'". Ekranizacja miała być jego debiutem reżyserskim. Niestety plany te nie zostały zrealizowane przez przedwczesną śmierć aktora. Ledger był wielkim pasjonatem szachów. Bardzo często grywał partie w nowojorskim Central Parku" - napisał na Instagramie Marcin Dorociński, który w ekranizacji Netfliksa wcielił się w najgroźniejszego przeciwnika głównej bohaterki, Wasilija Borgowa.

 

Zanim Netflix pokazał "Gambit królowej", mógł powstać film z Ellen Page

Heath Ledger, który jest znany z występów w takich filmach jak "Zakochana złośnica", "Tajemnica Brokeback Mountain" czy roli Jokera w "Mrocznym Rycerzu", zmarł tragicznie w 2008 roku. Aktor miał przed śmiercią poważnie rozważać reżyserski debiut fabularny i wybrać właśnie powieść Waltera Tevisa na swój pierwszy film. Rolę utalentowanej szachistki, która mierzy się z uzależnieniem od alkoholu i leków, miała zagrać Ellen Page.

Zobacz wideo Śmierć Ledgera łączono z rolą "Jokera". Jakubik po "Wołyniu" miał koszmary. Granie w tych filmach przypłacili zdrowiem

W produkcji Netfliksa, która miała premierę 23 października tego roku w Beth Harmon, wcieliła się Anya Taylor-Joy. Bohaterka produkcji w tragicznym wypadku straciła matkę i trafiła do sierocińca w wieku ośmiu lat. Tam dzieciom podawane były otumaniające leki psychotropowe, od których dziewczyna się uzależniła. W międzyczasie dzięki przypadkowemu spotkaniu z dość gburowatym woźnym Beth zaczyna się interesować grą w szachy. Szybko się uczy, a po niedługim czasie okazuje się, że jest prawdziwą geniuszką w tej dziedzinie. Im jest starsza, tym większe triumfy odnosi, ale też coraz więcej ma uzależnień - demony ucisza nie tylko środkami psychoaktywnymi, lecz także alkoholem.

Produkcja spodobała się widzom i recenzentom - "Gambit królowej" dostał 100 proc. pozytywnych recenzji zebranych w serwisie Rotten Tomatoes.

<<Reklama>> Książka "Gambit królowej" dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Więcej o: