Możecie nawet nie znać tych seriali Netfliksa, a one właśnie zgarnęły międzynarodowe Emmy w najważniejszych kategoriach

Najlepszy serial komediowy 2020 roku według gremium wręczającego International Emmy Awards to brazylijski "Nobody's Looking". Statuetkę dla serialu dramatycznego zdobył indyjski "Delhi Crime".

"Delhi Crime" to fabularyzowana wersja prawdziwych wydarzeń, tzw. sprawy Nirbhaya ("nieustraszona"). Serial ukazuje widzom kulisy działań policji poszukującej mężczyzn, którzy w 2012 roku dopuścili się strasznej zbrodni - zbiorowego gwałtu i morderstwa w Munirka, dzielnicy południowego Delhi. Ofiarą była studentka medycyny Jyoti Singh Pandey.

Makabryczna sprawa inspiracją dla scenarzystów "Dehli Crime" 

Zobacz wideo "Delhi Crime" [ZWIASTUN]

"W Indiach uliczna polityka ma chyba większe znaczenie aniżeli gdziekolwiek indziej na świecie. Bo tutaj demokratyczne liczby przemawiają swoją wielką mocą do każdego rządu. Gigantyczne demonstracje pokojowe odbywały się w New Delhi w grudniu 2012 roku. Oglądałem je codziennie, z całkiem bliska, nierzadko stojąc bądź poruszając się wśród gęstniejącego tłumu. Tysiące, setki tysięcy osób, głównie młodzieży, i to w znacznej mierze żeńskiej, maszerowały w milczeniu wieczorami, niosąc zapalone świece. Docierali do India Gate, jednego z symbolicznych punktów stolicy, oddalonego o kilka kilometrów w linii prostej od pałacu prezydenckiego. Tam siadali w różnych kręgach, cały czas trzymając w dłoniach zapalone świece. Sam marsz wyglądał dość upiornie: milczenie dziesiątek czy setek tysięcy osób oświetlonych bladymi płomieniami ognia. I tak niemal codziennie przez dwa tygodnie. Upiorny był bowiem sam powód demonstracji" - pisał w "Imperium Boga Hanumana", książce, której fragmenty można znaleźć w Gazeta.pl, Piotr Kłodkowski.

"Szesnastego grudnia późnym wieczorem w południowej dzielnicy New Delhi młoda dziewczyna, studentka fizjoterapii, wsiadła razem ze swoim chłopakiem do miejskiego autobusu, który, jak się później okazało, był już w drodze do zajezdni. W środku znajdowało się sześciu mężczyzn, łącznie z kierowcą. Dziewczyna została brutalnie zgwałcona przez całą szóstkę, zaś jej chłopak dotkliwie pobity. Akurat w tym przypadku sprawa została mocno nagłośniona medialnie, mimo że liczba gwałtów w samej stolicy rosła z miesiąca na miesiąc, a z rzadka budziły one zainteresowanie lokalnych dziennikarzy. Ofiara, której nazwiska przez długi czas nie podawano do wiadomości publicznej, otrzymała przydomek Nirbhaya ('Nieustraszona'). Nie pomogło kosztowne leczenie na koszt państwa w Singapurze, ofiara gwałtu miała zmasakrowane organy wewnętrzne i zmarła niecałe dwa tygodnie później. Sprawcy zostali dość szybko aresztowani przez policję, zaś jeden z nich miał rzekomo powiesić się w stołecznym więzieniu Tihar" - pisał.

Arkadiusz Jakubik: Dziś najbardziej boję się, że ktoś, tak jak w "Królu", wyciągnie broń, zacznie strzelać i będą ofiary >>

O czym opowiada "Nobody's Looking" - brazylijski serial Netfliksa?

Główny bohater serialu "Nobody's Looking" to Uli - najmłodszy anioł stróż w Dystrykcie nr 5511. Pod nadzorem starych wyjadaczy, Grety i Chuna, oraz pod bacznym okiem przełożonego, Freda, uczy się zasad Sekcji Angelusów i kar za ich nieprzestrzeganie. Uli ma jednak problemy z przyjmowaniem arbitralnych poleceń swojego szefa, postanawia więc pomagać ludziom na własną rękę. W ciągu kilku godzin łamie wszystkie reguły, ale, co zaskakujące, nie zostaje ukarany. Czy w takim razie szef rzeczywiście śledzi każdy jego ruch?

Pierwszy sezon brazylijskiej produkcji zadebiutował w serwisie Netflix w listopadzie 2019 roku. W serwisie jest dostępnych osiem odcinków.

Lista zwycięzców w najważniejszych kategoriach

  • Dramat: "Delhi Crime" (Indie)
  • Komedia: "Nobody’s Looking" (Brazylia)
  • Film/Mini serial: "Responsible Child" (Wielka Brytania)
  • Najlepsza telenowela: "Orfaos Da Terra" (Orphans Of A Nation) (Brazylia)
  • Najlepszy film dokumentalny: "For Sama" (Wielka Brytania)
  • Aktor: Billy Barratt za "Responsible Child" (Wielka Brytania)
  • Aktorka: Glenda Jackson za "Elizabeth Is Missing" (Wielka Brytania)
Więcej o: