Rekordowa pomoc publiczna dla TVP - przez cztery lata dostała więcej pieniędzy niż kopalnie i PKP Intercity

W ciągu ostatnich czterech lat najwyższa suma pomocy publicznej trafiła do Telewizji Polskiej - wynika z danych Fundacji ePaństwo. Wsparcie finansowe dla TVP w tym czasie wyniosło 4,8 mld złotych - głównie w ramach rekompensat abonamentowych.

Środki publiczne, które trafiły do Telewizji Polskiej w ramach rekompensaty abonamentowej to pieniądze, które zostają wypłacane "za" osoby, które nie płacą abonamentu RTV. O kwocie 4,8 mln złotych pisze serwis Wirtualne media, który zauważa, że TVP wyprzedziła pod tym względem m.in. Spółkę Restrukturyzacji Kopalń i PKP Intecity.

4,8 mld złotych środków publicznych dla TVP w cztery lata

W latach 2017-2020 do Telewizji Polskiej trafiło w sumie 4,8 mld złotych. TVP wyprzedziła tym samym kolejne w rankingu firmy państwowe: Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (3,1 mld złotych) czy PKP Intercity (2,7 mld złotych). 2,3 mld zł trafiły do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach, a po 2,2 mld zł do tych samych przedsiębiorstw w Gliwicach i Sosnowcu. 2,1 mld zł trafiło do PGE Górnictwo i Energetyka w Rogowcu a 2 mld zł do Polregio.

Telewizja Polska w ostatnich latach otrzymała trzy rekompensaty abonamentowe. Na przełomie 2017 i 2018 roku Telewizji polskiej i Polskiemu Radiu wypłacono 960 mln złotych (aż 860 mln zł z tej kwoty trafiło do TVP). Wiosną 2019 roku rekompensata wyniosła 1,26 mld złotych (1,12 mld dla TVP), a rok później 1,95 mld złotych, z czego 1,71 mld zł trafiło do Telewizji Polskiej. W marcu, wraz z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudy ustawy o rekompensacie, ze stanowiska szefa TVP odwołany został Jacek Kurski. Po kilku miesiącach jednak wrócił on na swoje dawne stanowisko.

Inne - mniejsze - źródła finansowania ze środków publicznych, z których w ostatnich latach czerpała TVP to między innymi coroczne dotacje w kwotach kilkudziesięciu tysięcy złotych, które trafiały do TVP z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach pomocy de minimis (forma wsparcia publicznego dla małych i średnich przedsiębiorców czy 38,3 mln złotych dodatku od Centrum Projektów Polska Cyfrowa, wypłacone na początku zeszłego roku. Jej celem miało być promowanie kultury, nauki i oświaty oraz ochrona dziedzictwa kulturowego.

Dodatkowo publiczny nadawca może liczyć na wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które również klasyfikowane są jako środki publiczne. W 2019 roku Telewizja Polska otrzymała z tego tytułu 331,4 mln złotych i - jak wynika z szacunków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - w 2020 roku może liczyć na podobną sumę. W 2021 roku będzie ona nieco niższa i ma według szacunków wynieść 330,6 mln zł.

Zobacz wideo Harry'ego Pottera nikt nam nie zabierze, ale J.K. Rowling internet ktoś mógłby [Popkultura]

TVP ostatnimi czasy także inwestuje - w listopadzie 2020 roku poinformowała, że planuje postawić obok głównej siedziby w Warszawie własną halę zdjęciową. Budynek ma mieć sześć kondygnacji i powierzchnię 21 tys. mkw. Publiczny nadawca już po raz drugi ogłosił w tej sprawie postępowanie publiczne - poprzednie trzeba było odwołać, bo wykonawcy zgłaszali koszty dwa razy większe, niż przewiduje budżet.

Więcej o: