George Clooney wyprodukował film dokumentalny o brutalnym morderstwie biskupa. Jest zwiastun

Niedługo będziemy mogli obejrzeć na Netfliksie wyreżyserowany przez George'a Clooneya film "Niebo o północy", ale to nie jest jedyna produkcja, z którą aktor jest związany, a którą będzie można obejrzeć jeszcze w tym roku. "Sztuka politycznego morderstwa" to film dokumentalny opowiadający o głośnym zabójstwie biskupa Juana Gerardi, które wstrząsnęło opinią publiczną w 1998 roku.

George Clooney produkcję "Sztuka politycznego morderstwa" w rozmowie ze Slashfilm zapowiedział słowami: "Biskup Juan Gerardi chciał pokazać prawdę o zbrodniach i korupcji w Gwatemali i zapłacił za to życiem. Grant i ja jesteśmy dumni, że możemy pomóc pokazać jego odwagę reszcie świata".

>>> George Clooney wyreżyserował film dla Netfliksa. "To w połowie 'Grawitacja', w połowie 'Zjawa'"<<<

George Clooney wyprodukował kontrowersyjny film dokumentalny o śmierci biskup

Nagrodzony Oscarem George Clooney w branży filmowej spełnia się nie tylko jako aktor. Z powodzeniem próbuje swoich sił jako reżyser oraz producent filmowy. Już 16 grudnia HBO Max pokaże wyprodukowany przez niego film dokumentalny "Sztuka politycznego morderstwa" ("The Art of Political Murder"), którego scenariusz powstał na bazie nagrodzonej książki o tym samym tytule. Jej autor Francisco Goldman bardzo dokładnie przeanalizował kulisy krwawej zbrodni, którą w Gwatemali ochrzczono mianem "Zbrodni stulecia". Film dokumentalny znalazł się w repertuarze prestiżowego festiwalu filmowego Tribeca. 

Zobacz wideo "The Art of Political Murder": Zwiastun filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez George'a Clooneya

Biskup Jauan Gerardi był głównym obrońcą praw człowieka w Gwatemali. Został brutalnie pobity na śmierć we własnym garażu pewnej niedzieli w 1998 roku. Dwa dni wcześniej opublikował przełomowy i przerażający raport, którego powstanie sfinansował Kościół. Dotyczył on zbrodni, których dopuściło się gwatemalskie wojsko podczas wojny domowej: wojskowi zostali powiązani z morderstwami i zniknięciami ponad 200 osób.

>>> Ten film trafia na duży ekran po 38 latach. W obsadzie George Clooney, Laura Dern i Charlie Sheen [ZWIASTUN]<<<

Śledztwo w tej sprawie przeprowadził powołany przez biskupa zespół śledczy składający się z młodych mężczyzn, którzy nazwali siebie Los Intocables - Niedotykalni. To oni musieli szukać prawdy, bo w tamtym czasie oczywistym było, że w sprawie rozwikłania morderstw nie można liczyć na pomoc wymiaru sprawiedliwości.

Morderstwo biskupa wstrząsnęło opinią publiczną, a wyprodukowany przez George'a Clooneya film pokazuje przebieg śledztwa w jego sprawie, które przeprowadzili ci sami Niedotykalni. Dzięki pracy Francisco Goldmana, filmowcom udało dotrzeć do kluczowych świadków i śledczych, którzy chcieli znaleźć winnych strasznej śmierci biskupa. Ich narracja ma trzymać widzów w napięciu i pokazywać zderzenie wymiaru sprawiedliwości z wszechobecną korupcją.

Więcej o: