Msza święta online na żywo 6 grudnia - gdzie obejrzeć?

Msza święta na żywo w telewizji, radio i internecie. Sprawdź plan transmisji na najbliższą niedzielę.

Msza święta 6 grudnia: kogo obowiązuje dyspensa?

Uczestnictwo w mszy świętej w każdą niedzielę, w tym także 6 grudnia to obowiązek, który katolicy na całym świecie celebrują od lat. Jednak ze względu na trwającą już od niemal roku epidemię bardzo mocno zmieniło się to, w jaki sposób wierni wywiązują się ze swoich zadań. W związku z rosnącą ilością zakażeń ograniczono ilość wiernych, którzy mogą znajdować się w świątyni. Przelicznik wynosił 15 m² na osobę. W wielu kościołach mocno ograniczyło to liczbę wiernych, dlatego też biskupi zdecydowali się udzielić dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Obejmuje ona wszystkich wiernych, ze szczególnym uwzględnieniem osób z grupy ryzyka. Jednocześnie od hierarchów płynie zachęta do korzystania z sakramentu Eucharystii w ciągu tygodnia, kiedy w świątyniach jest zdecydowanie mniej osób. 

Msza św na żywo w telewizji

Ograniczony dostęp do uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej powoduje, że wiele osób poszukuje innego sposobu na uczestnictwo w tym ważnym dla wierzących wydarzeniu. Stąd już od wiosny kilka stacji telewizyjnych wprowadziło na stałe do swojego programu transmisje mszy św na żywo z różnych świątyni w całym kraju. Oto szczegółowy plan emisji na najbliższą niedzielę, 6 grudnia:

  • 7:00 - TV Republika - Msza święta z parafii pod wezwaniem św. Augustyna w Warszawie
  • 7:00 - TVP1 - Msza święta z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
  • 9:00 - Polsat News - Msza święta ze Świątyni Opatrzności Bożej
  • 9:30 - TV Trwam - Msza święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
  • 10:30 - Polsat Rodzina - Msza św. dla dzieci
  • 11:00 - TVP1 - Msza święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
  • 13:00 - TVP Polonia - Msza święta z Sanktuarium Królowej Polskich Męczenników w Warszawie.

Na kanale TVP Historia o 8:00 transmitowana będzie również liturgia grekokatolicka z Archikatedry w Przemyślu. 

Transmisja mszy w radio

Osoby, które z różnych względów nie mogą wziąć udziału w mszy świętej osobiście, mogą także połączyć się z innymi wiernymi za pośrednictwem transmisji radiowych. Te prowadzone są przez lokalne, katolickie rozgłośnie. O 9:00 program na żywo z jednego z warszawskich kościołów nadawany jest także przez ogólnopolską stację publiczną - Program Pierwszy Polskiego Radia. 

Msza online w internecie

Najwięcej możliwości jeśli chodzi o obejrzenie transmisji z Eucharystii daje niezmiennie internet. Msze online zyskały na popularności na wiosnę, a obecnie można znaleźć wiele stron, które regularnie transmitują różne nabożeństwa. Za pośrednictwem jednego z portali (msza-online.net) możemy obejrzeć mszę z wielu miejsc w Polsce i na świecie, jak np. z Lichenia, Zakopanego, Gdańska o dowolnie wybranej porze. Tu także znajdziemy dostęp do mszy odprawianych w innych językach, w tym także po łacinie. 

Więcej o: