Uczestnictwo w mszy świętej w każdą niedzielę, w tym także 6 grudnia to obowiązek, który katolicy na całym świecie celebrują od lat. Jednak ze względu na trwającą już od niemal roku epidemię bardzo mocno zmieniło się to, w jaki sposób wierni wywiązują się ze swoich zadań. W związku z rosnącą ilością zakażeń ograniczono ilość wiernych, którzy mogą znajdować się w świątyni. Przelicznik wynosił 15 m² na osobę. W wielu kościołach mocno ograniczyło to liczbę wiernych, dlatego też biskupi zdecydowali się udzielić dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Obejmuje ona wszystkich wiernych, ze szczególnym uwzględnieniem osób z grupy ryzyka. Jednocześnie od hierarchów płynie zachęta do korzystania z sakramentu Eucharystii w ciągu tygodnia, kiedy w świątyniach jest zdecydowanie mniej osób.
Ograniczony dostęp do uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej powoduje, że wiele osób poszukuje innego sposobu na uczestnictwo w tym ważnym dla wierzących wydarzeniu. Stąd już od wiosny kilka stacji telewizyjnych wprowadziło na stałe do swojego programu transmisje mszy św na żywo z różnych świątyni w całym kraju. Oto szczegółowy plan emisji na najbliższą niedzielę, 6 grudnia:
Na kanale TVP Historia o 8:00 transmitowana będzie również liturgia grekokatolicka z Archikatedry w Przemyślu.
Osoby, które z różnych względów nie mogą wziąć udziału w mszy świętej osobiście, mogą także połączyć się z innymi wiernymi za pośrednictwem transmisji radiowych. Te prowadzone są przez lokalne, katolickie rozgłośnie. O 9:00 program na żywo z jednego z warszawskich kościołów nadawany jest także przez ogólnopolską stację publiczną - Program Pierwszy Polskiego Radia.
Najwięcej możliwości jeśli chodzi o obejrzenie transmisji z Eucharystii daje niezmiennie internet. Msze online zyskały na popularności na wiosnę, a obecnie można znaleźć wiele stron, które regularnie transmitują różne nabożeństwa. Za pośrednictwem jednego z portali (msza-online.net) możemy obejrzeć mszę z wielu miejsc w Polsce i na świecie, jak np. z Lichenia, Zakopanego, Gdańska o dowolnie wybranej porze. Tu także znajdziemy dostęp do mszy odprawianych w innych językach, w tym także po łacinie.