Netflix ogłosił pierwszą oryginalną polską animację. To "Kajko i Kokosz" na podstawie komiksu Janusza Christy

Netflix ogłosił pierwszą polską oryginalną serię animowaną - "Kajko i Kokosz", opartą na kultowym komiksie Janusza Christy. Serial powstaje na kanwie zabawnych perypetii dwójki przyjaciół: słowiańskich wojowników Kajka i Kokosza oraz ich wiernego kompana, smoka Milusia, którzy wspólnie doświadczają wzlotów i upadków w walce z armią Zbójcerzy.

Prawa do adaptacji komiksu zostały nabyte od Fundacji Kreska im. Janusza Christy, której prezeską jest Paulina Christa, wnuczka twórcy "Kajka i Kokosza". Komiks po raz pierwszy został opublikowany w 1972 roku, zaś premiera animacji na platformie Netflix zaplanowana jest na 2021 rok. Co na ten moment wiadomo o pierwszej polskiej animacji dla streamingowego giganta?

Zobacz wideo "Kajko i Kokosz". Netflix udostępnił zwiastun kreskówki

"Kajko i Kokosz" wkroczą na Netfliksa. "Ten wybór był dla nas oczywisty. To nasz rodzimy fenomen"

Głównymi bohaterami serii są słowiańscy wojowie - Kajko i Kokosz. Przyjaciele na co dzień służą kasztelanowi Mirmiłowi, broniąc zamieszkałej przez nich osady przed wszelkimi niebezpieczeństwami. A tych nie brakuje. Największym zagrożeniem jest oddział rycerzy rozbójników - Zbójcerzy. Herszt Zbójcerzy, Krwawy Hegemon, marzy o zdobyciu Mirmiłowa, a odkąd Kajko i Kokosz przejęli jego jajo, z którego wykluł się smok Miluś, pragnie też osobistej zemsty na parze przyjaciół. Otwarte ataki, podstępy i fortele Hegemona – z tym będą się mierzyć Kajko i Kokosz. Każdy z odcinków serii będzie stanowił odrębną historię, jednak wszystkie będzie łączyć przyjaźń jako wartość nadrzędna serialu.

- Ten wybór był dla nas oczywisty. "Kajko i Kokosz" to bardzo wartościowy element polskiej kultury i nasz rodzimy fenomen. Na komiksowych przygodach dzielnych wojów wychowały się całe pokolenia, dlatego też pracujemy nad serialem z ogromną ekscytacją - komentuje Łukasz Kłuskiewicz, w Netfliksie odpowiedzialny za pozyskiwanie treści w regionie Europy Środkowej. - Cieszymy się, że w animacji kultowe postaci ożyją i nabiorą jeszcze większej wyrazistości. Jesteśmy przekonani, że za sprawą Netfliksa, Kajka i Kokosza polubią też widzowie na świecie - dodaje Kłuskiewicz.

'EROTICA 2022' / Fot. Hubert Komerski/Netflix "Erotica 2022" - pierwszy polski fabularny film Netfliksa już dostępny. Efekt rozczarowuje

Ewelina Gordziejuk, showrunnerka, pomysłodawczyni i producentka wykonawcza serialu/studio animacji EGoFILM, podkreśla, że "Kajko i Kokosz" to "kino producenckie, które postanowiła zrealizować, aby uczcić pamięć Janusza Christy". - Ogromna część polskiej literatury, w tym komiksy Mistrza zasługują na ekranizację, i to nie tylko ze względu na ogromną, wciąż rosnącą popularność i rzeszę wiernych fanów, ale też ze względu na potencjał filmowy historii i unikatową warstwę plastyczną - mówi Gordziejuk. - Właśnie te wyjątkowe walory komiksu "Kajko i Kokosz" przekonały mnie, że warto podjąć wyzwanie i zmierzyć się z czymś tak ogromnym i ważnym dla naszej kultury. Mam nadzieję, że nasz entuzjazm i zaangażowanie w projekt przełożą się na pozytywne wrażenia widzów serialu. 

"Kajko i Kokosz". Sławomir Kiełbus: Moim nadrzędnym celem jest odzwierciedlenie ducha twórczości Christy

Sławomir Kiełbus, autor projektów postaci, wtóruje showrunnerce i zaznacza, że jego nadrzędnym celem przy pracy nad komiksem i projektowaniu postaci jest "zawsze odzwierciedlenie ducha twórczości Christy". - Chyba nie jest to dla mnie trudne, bo przesiąkłem tym duchem już w dzieciństwie. Wychowałem się na tych komiksach. Rysując, zachowuję szacunek dla oryginału, ale unikam ślepego naśladowania stylu. Projektowanie postaci do serii jest zgoła inne niż praca nad ilustracją - opowiada Kiełbus. - W ruchomym obrazie wszelkie niedociągnięcia powstałe na tak wczesnym etapie przekładają się na jakość animacji i odbiór serialu przez widzów. Praca nad designem postaci jest też o wiele bardziej rozbudowana - konieczne było rozrysowanie pełnych obrotów postaci, widoków w perspektywie, ekspresji twarzy, charakterystycznych póz bohaterów czy mimiki ust.

W pracę nad serialem zaangażowani są twórcy związani z kultowym komiksem oraz ze środowiskiem komiksowym. Wśród nich reżyserzy: Michał Śledziu Śledziński, Tomasz Leśniak, Marcin Wasilewski (GS Animation), Łukasz Kacprowicz (GS Animation), Robert Jaszczurowski (GS Animation), Marta Stróżycka i Aliaksandr Sasha Kanavalau oraz scenarzyści: Maciej Kur i Rafał Skarżycki. Autorem projektów postaci jest Sławomir Kiełbus, mianowany przez samego Janusza Christę swoim następcą. Nad organizacją i przebiegiem produkcji czuwa Małgorzata Badowiec – producentka liniowa. Konsultantami scenariuszowymi są Mike de Seve oraz nowojorskie studio Baboon Animation. Za produkcję odpowiada studio animacji EGoFILM pod nadzorem Eweliny Gordziejuk – showrunnerki, producentki wykonawczej i pomysłodawczyni adaptacji komiksu. 

Więcej o: