Msza święta online na żywo 26 grudnia - gdzie obejrzeć?

Msza święta online i na żywo w telewizji w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Sprawdź plan transmisji. W trosce o siebie i bliskich zostań w domu.

Msza 26 grudnia: co to za święto?

26 grudnia w Polsce obchodzimy drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Jest to w pewnym sensie ewenement, gdyż w innych krajach nie ma tradycji dwudniowego świętowania, a 26 dzień grudnia traktowany jest jak zwykły dzień. O tym jak ważne jest to święto w naszym kraju świadczy chociażby to, że dzień ten jest ustawowo wolny od pracy i od handlu. Wszyscy katolicy są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej 26 grudnia, kiedy to obchodzone jest także wspomnienie świętego Szczepana - pierwszego męczennika. 

W tym roku ze względu na szczególne warunki epidemiczne biskupi już ze sporym wyprzedzeniem poinformowali o przedłużeniu dyspensy od uczestnictwa we mszy świętej w niedzielę i święta nakazane. Jednocześnie hierarchowie zachęcają do indywidualnego trwania na modlitwie w gronie rodziny i łączenie się ze wspólnotą kościoła za pośrednictwem transmisji mszy w telewizji i innych środkach przekazu.

Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas procesji ku czci św. Stanisława z Wawelu na Skałkę. Kraków, 8 maja 2016 Prymas Polski o pasterce. "Dyspensa jest wyjściem naprzeciw"

Msza online: gdzie obejrzeć?

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas spędzany w gronie rodziny i przyjaciół przy suto zastawionym stole. W tym roku zgromadzi się przy nim mniej liczne grono ze względu na obostrzenia sanitarne, nie oznacza to, że będą one mniej uroczyste. W chwili przerwy można także wziąć udział w mszy online transmitowanej z jednej ze świątyni w kraju lub za granicą. Takie transmisje można znaleźć na kanałach w serwisie Youtube, ale również na specjalnych portalach katolickich jak np. msza-online.net, gdzie niemal o każdej porze dnia można znaleźć emisję na żywo z Eucharystii.

Transmisja mszy w telewizji

Największą popularnością, zwłaszcza wśród starszych osób, cieszą się jednak telewizyjne transmisje mszy świętych dostępne na kanałach telewizji naziemnej. Takie programy są obecne np. w telewizji publicznej od wielu lat, jednak dopiero w obliczu pandemii nastąpiło zwiększenie ich częstotliwości. Także w tegoroczne święta telewizja zaangażuje się w prowadzenie transmisji mających na celu umożliwienie wiernym pozostania w domu, a jednocześnie uczestnictwa w tym ważnym sakramencie na odległość. Oto program transmisji mszy w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia:

  • 7:00 - TVP 1 - Msza święta z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
  • 9:00 - Polsat News - Msza święta ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie
  • 9:30 - TV Trwam - Msza święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

Wham! - Last Christmas (Official Karaoke Video) Piosenki świąteczne: najbardziej znane i lubiane świąteczne melodie [LISTA]

Msza święta na żywo w radio

Jak zawsze wierni mogą też liczyć na radiowe emisje mszy świętej na żywo. Najwięcej tego typu przekazów oferować będą lokalne radia katolickie, takie jak Radio Niepokalanów, Radio Jasna Góra, Radio Fara czy Radio Fiat. 

Zobacz też: Komedie świąteczne. Sprawdź, co można obejrzeć na Boże Narodzenie oprócz "Kevina"

Więcej o: