Msza święta online na żywo 10 stycznia - gdzie obejrzeć?

Msza święta online na żywo 10 stycznia do obejrzenia w telewizji lub internecie. Dostępne będą także transmisje radiowe. Zobacz, gdzie i o której godzinie nadawane będą msze święte.

Msza 10 stycznia: co dalej z obostrzeniami w miejscach kultu?

10 stycznia przypada druga w tym roku niedziela. Dla katolików oznacza to konieczność uczestnictwa we mszy świętej. Jednak ze względu na panujące warunki epidemiczne i ogłoszoną jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia kwarantannę narodową, jest to utrudnione. W kościołach już od dłuższego czasu obowiązuje reguła ograniczenia ilości wiernych uczestniczących w nabożeństwach. Jest to ściśle związane z powierzchnią świątyni - wiernych nie może być więcej niż jedna osoba na 15 m². Oznacza to, że w kościele o powierzchni nieco ponad 800 metrów, w którym dotąd gromadziło się kilkaset osób, obecnie może przebywać ich tylko 55. W związku z tym wydane zostały w diecezjach decyzje o dyspensie od uczestnictwa we mszy dla wiernych. Jednocześnie hierarchowie zachęcają do udziału w Eucharystii w trakcie tygodnia. 

Filmy o tematyce religijnej - które są warte obejrzenia?

Transmisja mszy w telewizji

Wierni, którzy z różnych względów nie mogą uczestniczyć osobiście w sakramencie Eucharystii, mogą skorzystać z transmisji mszy w telewizji. Wiele stacji telewizyjnych udostępnia takowe w każdą niedzielę. A tak prezentuje się program na najbliższą niedzielę, 10 stycznia:

  • 7:00 - TV Republika - Msza święta z parafii pod wezwaniem św. Augustyna w Warszawie
  • 7:00 - TVP1 - Msza święta z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
  • 9:00 - Polsat News - Msza święta ze Świątyni Opatrzności Bożej
  • 9:30 - TV Trwam - Msza święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
  • 10:30 - Polsat Rodzina - Msza św. dla dzieci
  • 11:00 - TVP1 - Msza święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
  • 19.00 - TV Trwam - Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Msza św na żywo w radio

Jak w każdą niedzielę, również w najbliższą możliwe będzie wysłuchanie audycji radiowych z mszą świętą na żywo. Ogólnopolską stacją, która co tydzień umożliwia słuchaczom uczestnictwo we mszy, jest Program Pierwszy Polskiego Radia, który nadaje z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie o godzinie 9.05. Mszę wysłuchać można także za pośrednictwem lokalnych, katolickich stacji radiowych lub w radiach internetowych.

W święta nakazane wierni mają obowiązek uczestniczyć w liturgii. Zdjęcie ilustracyjne, Christos Tsitselis/shutterstock.comŚwięta nakazane. Kiedy jest obowiązek uczestnictwa we mszy świętej?

Msza online: gdzie znaleźć transmisję

Najwygodniejszą formą jest obejrzenie transmisji mszy online. W internecie znajdziemy mnóstwo miejsc, gdzie nadawane są takie programy. Istnieją specjalne portale, gdzie transmitowane są nabożeństwa niemalże przez całą dobę z różnych zakątków Polski i świata. Mszę można obejrzeć często także na stronach lub kanałach parafialnych. Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie od wiosny transmituje odbywające się w niej uroczystości za pośrednictwem internetu. Podobnie działa też wiele innych parafii, np. lubelska parafia Matki Bożej Fatimskiej, która na kanale parafialnym w serwisie YouTube umożliwia wiernym obejrzenie transmisji mszy niedzielnej. 

Więcej o: