"The Investigation". HBO pokazało zwiastun serialu o morderstwie dziennikarki Kim Wall

Sprawa morderstwa Kim Wall była opisywana przez media na całym świecie. W sierpniu 2017 roku jej pofragmentowane zwłoki znaleziono 11 dni po tym, jak w Kopenhadze weszła na pokład prywatnej łodzi naukowca i milionera Petera Madsena - miała napisać o nim reportaż. Za przygotowanie serialu o głośnej sprawie odpowiedzialny był twórca docenianego serialu "Mindhunter".

HBO pokazało pierwszy zwiastun serialu "The Investigation", który opowie o dochodzeniu w sprawie morderstwa szwedzkiej dziennikarki Kim Wall. Serial stworzył nominowany do Oscara Tobias Lindholm - człowiek, który wcześniej napisał scenariusze do takich filmów jak nagrodzone Europejską Nagrodą Filmową "Polowanie" i "Na rauszu". To także on był twórcą głośnego serialu "Mindhunter", który opowiada o początkach badań FBI nad seryjnymi mordercami.

>>> Morderstwo na szwedzkiej dziennikarce Kim Wall wstrząsnęło światem. Teraz powstanie o niej serial <<<

"The Investigation" - pierwszy zwiastun serialu opartego na prawdziwych wydarzeniach

Scenariusz do "The Investigation" powstawał we współpracy z rodzicami zamordowanej dziennikarki oraz Jensa Mollera. Fabuła skupi się na dochodzeniu policji z Kopenhagi i rodzicach zamordowanej Kim Wall, która to stara się znaleźć jak najmocniejsze dowody w sprawie - oskarżony o jej zabicie Peter Madsen wielokrotnie zmieniał swoje zeznania w trakcie sprawy. Jak podaje Deadline, Lindholm przekazał mediom:

Z wielką pokorą podchodziłem do serialu 'The Investigation'. Na twórcach produkcji opisujących prawdziwe wydarzenia ciąży niebywała odpowiedzialność. Z tego względu dziękuję za wsparcie najbardziej utalentowanych aktorów z Danii i Szwecji.

W obsadzie serialu znaleźli się m.in. Soren Malling, znany z "Gry o tron" Pilou Asbaek, Laura Christensen, Dulfi Al-Jabouri czy Hans Henrik Clemensen. Rodziców dziennikarki zagrali Pernilla August ("Gwiezdne wojny") i Rolf Lassgard.

Zobacz wideo

Serial "The Investigation" zobaczą w pierwszej kolejności użytkownicy HBO Max - premiera nastąpi 1 lutego o 22.

Morderstwo Kim Wall

Szwedzka dziennikarka Kim Wall mieszkała w USA, a jej teksty ukazywały się w najbardziej poczytnych i prestiżowych czasopismach takich jak "The Guardian". "The New York Time" czy "Time". 10 sierpnia 2017 roku spotkała się z ekscentrycznym Peterem Madsenem - duńskim wynalazcą i milionerem. Wall miała przygotować o nim reportaż, razem wypłynęli z portu w Kopenhadze jego prywatną łodzią podwodną, Nautiliusem. Nikt więcej nie zobaczył dziennikarki żywej.

Kim WallKim Wall fot. Wikipedia | (WP:NFCC#4), Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=57258957

Madsen został wyłowiony z tonącej łodzi - na samym początku utrzymywał, że wysadził Kim Wall na brzeg, a później Nautilius zaczął tonąć. 21 sierpnia wyłowiono jednak z wody pierwszą część z poćwiartowanych zwłok kobiety - poszukwiania trwały przez kilka miesięcy, aż do końca listopada. Policja odkryła, że zwłoki zostały dodatkowo obciążone metalem, tak by szybciej opaść na dno.

W tym czasie Madsen wielokrotnie zmieniał swoją wersję wydarzeń. Najpierw próbował przekonać śledczych, że Kim zmarła wskutek uderzenia głową we właz na łodzi podwodnej. Kiedy policja znalazła głowę ofiary, okazało się, że na czasie nie było żadnych śladów takiego zdarzenia. Następna wersja oskarżonego o zamordowanie i torturowanie dziennikarki mówiła, że Wall zatruła się dwutlenkiem pod pokładem.

>>> Madsen po zabójstwie Kim Wall miał pisać do żony. Dziwny SMS. "Uściskaj koty..."<<<

Już w czasie procesu poinformowano, że według raportu koronerów Kim Wall najprawdopodobniej zginęła przez odcięcie dostępu powietrza do dróg oddechowych. Nie podano jednak więcej szczegółów - wtedy mówiono, że mogą być zbyt drastyczne. W trakcie procesu Madsena do prasy wyciekły szczegóły jego życiorysu i informacje o kolejnych dowodach w sprawie: na jego komputerze znaleziono nagrania tortur, gwałtów i zabójstw kobiet, a kochanki Madsena zeznawały, że chętnie praktykował BDSM.

Petera Madsena ostatecznie skazano poza morderstwem także za przestępstwo na tle seksualnym, pozbawienie wolności innej osoby oraz o dwa przestępstwa związane z naruszeniem bezpieczeństwa żeglugi.