Msza święta online na żywo 17 stycznia - gdzie obejrzeć?

Msza święta online na żywo w trzecią niedzielę stycznia 2021 transmitowana będzie tradycyjnie przez stacje telewizyjne, radiowe, a także za pośrednictwem internetu.

Msza 17 stycznia: jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych?

Msza 17 stycznia to obowiązek każdego katolika. Zgodnie z obowiązującymi zasadami wierzący są zobowiązani do uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Jak wskazuje jednak przykład ostatniego roku, dość trudne jest wypełnienie tego nakazu w obliczu funkcjonujących w przestrzeni publicznej obostrzeń sanitarnych. W kościołach wciąż obowiązuje zasada, że na jednego wiernego przypada 15 m², co powoduje, że nawet w dużych świątyniach udział w nabożeństwach może brać zaledwie garstka ludzi. Aby czuć się bezpiecznie w kościele, należy pamiętać o przestrzeganiu reguł sanitarnych:

  • przy wejściu należy zdezynfekować ręce,
  • w czasie mszy konieczne jest posiadanie maseczki osłaniającej nos i usta,
  • wybieramy miejsce, tak aby zachować dystans minimum 2 metrów od innych osób.

Dodatkowo w wielu kościołach wierni mają możliwość przyjęcia Komunii świętej "na rękę", co w teorii ma zmniejszać ryzyko zakażenia. 

Filmy o tematyce religijnej - które są warte obejrzenia?

Transmisja mszy w telewizji

Osoby, które ze względów zdrowotnych lub innych ważnych powodów nie chcą, lub nie mogą osobiście wziąć udziału w mszy świętej, objęte są obecnie dyspensą wydaną przez hierarchów Kościoła Katolickiego w Polsce. Aby nie stracić łączności ze wspólnotą w tym trudnym czasie, mogą korzystać ze specjalnych transmisji mszy w telewizji i innych mediach. W najbliższą niedzielę będzie można obejrzeć przekaz na żywo z kościołów o następujących godzinach:

  • 7:00 - TV Republika - Msza święta z parafii pod wezwaniem św. Augustyna w Warszawie
  • 7:00 - TVP1 - Msza święta z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
  • 9:00 - Polsat News - Msza święta ze Świątyni Opatrzności Bożej
  • 9:30 - TV Trwam - Msza święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
  • 10:30 - Polsat Rodzina - Msza św. dla dzieci
  • 11:00 - TVP1 - Msza święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
  • 13.00 - TVP Polonia - Msza święta z kościoła seminaryjnego pw. św. Michała Archanioła w Sandomierzu

Dodatkowo o 8:00 na kanale TVP Historia będzie transmitowana liturgia greckokatolicka z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego we Wrocławiu.

Msza św na żywo w radiu

Jak co niedzielę istnieje także możliwość wysłuchania mszy świętej na żywo w audycji radiowej. Ogólnopolską stacją, która nadaje bezpośrednio z Bazyliki Krzyża Św. w Warszawie o 9:05, jest Program Pierwszy Polskiego Radia. Mszę transmitują także lokalne, katolickie rozgłośnie radiowe, jak np. Radio Jasna Góra czy Radio Fara.

W święta nakazane wierni mają obowiązek uczestniczyć w liturgii. Zdjęcie ilustracyjne, Christos Tsitselis/shutterstock.comŚwięta nakazane. Kiedy jest obowiązek uczestnictwa we mszy świętej?

Msza online: msza w internecie o dowolnej porze

Również osoby, które nie posiadają radia czy telewizora, mogą obejrzeć mszę. Wystarczy dostęp do internetu. A tu możemy znaleźć transmisje na żywo z niemal każdego zakątka Polski i świata za pośrednictwem portali katolickich, ale także w formie przekazu na kanałach czy stronach parafialnych. Jeśli zależy nam na elastyczności w zakresie pory, o której można obejrzeć mszę, wówczas warto skorzystać ze strony msza-online.net, gdzie niemal o każdej porze znajdziemy trwającą transmisję.