TVP World szykuje się na zagraniczną ekspansję. "Chcemy pokazać, jak my Polacy postrzegamy świat"

Jeszcze w 2021 roku ma zacząć nadawać całodobowo anglojęzyczna stacja TVP World skierowana głównie do Polaków niemówiących po polsku. Kanał telewizyjny ma zastąpić działające tylko w sieci Poland IN. Jacek Kurski uważa, że dzięki temu zagraniczni widzowie o polskich korzeniach poznają "polską perspektywę na pewne kluczowe sprawy".

Kanał o roboczej nazwie TVP World ma wyświetlać przygotowane w języku angielskim materiały o Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Jego założenie zapowiedział jeszcze w 2020 roku Jarosław Sellin, a Jacek Kurski w rozmowie z Wirtualnym Mediami podkreśla, że "Istnieje ogromna luka w dotarciu z polskim przekazem do tych Polaków, którzy żyją za granicą, czują związek z krajem, ale nie mówią już w języku polskim. Chcą przy tym wiedzieć, jaka jest polska perspektywa na pewne kluczowe sprawy".

Zobacz wideo Dziennikarz TVP rozrzucał śmieci w Lublinie. Jego zachowanie nagrał miejski monitoring

TVP World szykuje się do całodobowego startu

Do tej pory TVP w języku angielskim dotyczące Polski oferowało na działającym w sieci kanale Poland IN, który zasięgiem nie obejmował Ameryki Północnej - nowa stacja ma zastąpić ten twór. Plany zakładają, że będzie dostępna nie tylko w sieci, ale także za pośrednictwem telewizji kablowej i satelitarnej. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie nowy kanał ma wystartować, ale prace są w toku - donoszą Wirtualne Media. Wpływ na to ma także m.in. pandemia.

Redaktor naczelny Poland IN wyjaśnia, że przejście z jednego formatu na drugi będzie odbywać się stopniowo, planowane są też zmiany linii redakcyjnej. Zamiast wyłącznie skupiać się na promocji Polski, nowy kanał ma zająć się tematami publicystycznymi o zakresie międzynarodowym. Grzegorz Kuczyński podkreśla, że chce przejść do "pokazywania świata z uwzględnieniem polskiej optyki; tego, jak my jako Polacy postrzegamy świat, co ważnego się dzieje w skali globalnej z naszego punktu widzenia. W naszych serwisach i publicystyce nie zabraknie najważniejszych międzynarodowych tematów". Jednocześnie zapewnia, że nie zabraknie tam także krzewienia polskiej kultury.

Redakcję TVP World tworzyć będzie ekipa Poland IN, która zdaniem Kuczyńskiego świetnie sobie radzi:

Mamy młodych dziennikarzy, którzy nabierają doświadczenia, ale też takich, którzy pracowali wcześniej np. w BBC. Myślę, że taki skład da bardzo dobry efekt.

Okazuje się, że pierwsze kroki zostały już podjęte. Niedawno wyremontowano studio Poland IN, w ramówce pojawił się nowy program "World IN", a dziennikarze nie pracują już zdalnie. Ponieważ zakładana jest formuła całodobowa, zakłada się, że powiększona zostanie redakcja, a także samo studio. 

Więcej o: