Rosyjski sąd kazał usunąć trzy seriale anime. Wskazał na "szkodliwy wpływ animacji japońskich na dzieci"

Sąd w Petersburgu nakazał usunąć ze stron internetowych seriale anime "Death Note", "Tokyo Ghoul" i "Inuyashiki". Sędziowie przychylili się do wniosków zawartych w pozwie, w których wskazywano na "szkodliwy wpływ japońskich animacji na dzieci".
Zobacz wideo "Przeznaczenie: Saga Winx" - ZWIASTUN. Serial o pięciu czarodziejkach niedługo na Netflix

Jak podaje "The Moscow Times", podobny zakaz może objąć także inne produkcje anime. Jest to bowiem pierwszy z pięciu pozwów, który dotyczy działania aż 49 stron internetowych, udostępniających japońskie seriale animowane. Zgodnie z ostatnim postanowieniem sądu w Petersburgu, odcinki popularnych seriali "Death Note" i "Inuyashiki" muszą zniknąć z dwóch stron, a "Tokyo Ghoul" - z jednej.

Sąd w Rosji wydał zakaz udostępniania trzech seriali anime. Zadecyduje też o serialu "Elfen Lied" i "Naruto"

Sąd uznał, że "każdy z odcinków zawiera sceny okrucieństw, morderstw i przemocy". W publikacji zwrócono uwagę, że takie motywy w serialach anime mogą wpłynąć na zwiększenie niebezpiecznych zachowań wśród nastolatków i dzieci w Rosji. Prokuratorzy z kolei udowadniali, że nauczyciele coraz częściej zgłaszają sytuacje, kiedy uczniowie próbują naśladować sceny znane z japońskich animacji. 

Najwięcej uwagi na rozprawie poświęcono serialowi "Death Note". - Już sama nazwa jest na tyle sugestywna by powiedzieć, że istnieje pośredni, ale wystarczający wpływ na osobę z problem zachowań samobójczych. To może skłaniać dzieci do myślenia w tym kierunku i szkodzi psychice nieletnich - stwierdził cytowany przez portal meduza.io biegły prokuratury Oleg Erlikh z Petersburskiej Akademii Podyplomowego Kształcenia Pedagogicznego. Podczas rozprawy przeczytano też niektóre z listów, które zostały wysłane do sądu przez "zwykłych obywateli i rodziców dzieci". Portal zona.media zauważa, że zacytowano tylko te, które krytycznie oceniają seriale anime - zarówno w kwestii pokazywania przemocy, jak i "niekonwencjonalnych związków o podłożu seksualnym". 

Pierwsze próby usunięcia jednego z seriali - "Death Note", pojawiły się już w 2013 roku, kiedy kolekcjonująca gadżety z serialu 15-latka popełniła samobójstwo. W tym roku doszło też do niebezpiecznego wypadku, w którym nastolatek ubrany w strój stylizowany na głównego bohatera tej samej animacji, wypadł z okna wysokiego budynku. Po tym zdarzeniu niechęć do anime w Rosji przybrała na sile.

Na kolejnych posiedzeniach sąd zajmie się także zakazem udostępniania kolejnych tytułów: "Elfen Lied", "Interspecies Reviewers", "Tokyo Terror", "Aki-Sora" czy popularnej produkcji "Naruto". Seriale te nadal są dostępne na pozostałych stronach, które nie zostały ujęte wyrokiem sądu. Jak dodaje meduza.io, rosyjska agencja ds. regulacji w sferze mediów i internetu może interpretować wyrok petersburskiego sądu szerzej i zakazać publikacji japońskich produkcji animowanych także na pozostałych stronach.

Cyberpunk: EdgerunnersPowstanie serial w uniwersum Cyberpunk. Premiera w 2022 r. na Netfliksie

Seriale anime "Death Note", "Inuyashiki" i "Tokyo Ghoul" - o czym są?

  • "Death Note" to jednej z najbardziej popularnych seriali anime. Opowiada historię ucznia liceum, który wchodzi w posiadanie "Notatnika śmieci". Za jego pomocą jest on w stanie uśmiercić dowolną osobę. Musi znać jedynie jej imię i nazwisko. W ciągu 40 sekund musi też wpisać przyczynę śmierci - inaczej wskazany w notesie człowiek umrze na zawał serca. Nastolatek chce wykorzystać notatnik, by zlikwidować przestępczość.
 
  • "Inuyashiki" opowiada historię starszego mężczyzny, który jest ignorowany przez rodzinę. Ichiro dowiaduje się jednak, że zostają mu tylko trzy miesiące życia. Gdy zrozpaczony siedzi w parku, niespodziewanie obok lądują obcy, zabijając go. Kosmici decydują się "naprawić" swoją ofiarę, wykorzystując w tym celu matryce z robotów bojowych.
  • "Tokyo Ghoul" to anime, której bohaterem jest Ken Kandeki - japoński student. Chłopak cudem przeżywa spotkanie z ghoulem - demonem, który żywi się ludzkim ciałem. Lekarz, który ratuje Kena przeszczepia mu jednak narządy ghoula, przez co zamienia się w demona.

'Castlevania'Netflix: anime. Najlepsze filmy i seriale dla każdego

Więcej o: