Brytyjczycy szykują serial o pandemii COVID-19. Jest już odtwórca roli Borisa Johnsona

Film o pandemii nakręcił już Michael Bay, niebawem ukaże się komedia "Locked Down" z Anne Hathaway i Chiwetelem Ejioforem, zaś teraz do pandemicznej kolejki dołączył serialowy projekt brytyjskiej stacji Sky. Michael Winterbottom szykuje "This Sceptred Isle" - pięcioodcinkowe spojrzenie na to, jak z kryzysem radzi sobie rząd Borisa Johnsona. Na pokładzie jest już Kenneth Branagh, który wcieli się w premiera Wielkiej Brytanii.

Kenneth Branagh ponownie przybywa na ekrany, żeby stawić czoła pandemii koronawirusa. Najpierw robił to jako członek obsady filmu "Tenet" Christophera Nolana, który ubiegłego lata miał być nadzieją dla zamkniętej przez miesiące branży kinowej. Teraz Branagh będzie walczyć z koronawirusem bardziej dosłownie - zagra bowiem premiera Borisa Johnsona w najnowszym projekcie stacji Sky.

Zobacz wideo Oko na świat. Co zmieni się dla nas po brexicie?

Kenneth Branagh jako Boris Johnson stanie twarzą w twarz z pandemią w miniserialu "This Sceptred Isle"

Miniserial "This Sceptred Isle" pokaże wczesną fazę rozwoju pandemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Głównymi bohaterami będą członkowie rządu Borisa Johnsona oraz naukowcy i pracownicy ochrony zdrowia, którzy stanęli przed karkołomnym zadaniem opanowania szalejącego wirusa. Michael Winterbottom odpowiada za reżyserię i scenariusz do produkcji, który napisał wraz z Kieronem Quirke'em. Twórca serialu jest także producentem wykonawczym - dzieli tę funkcję z Richardem Brownem ("True Detective").

"Pierwszą falę pandemii COVID-19 zapamiętamy na zawsze" - napisał Winterbottom w oświadczeniu. "To czas, kiedy kraj zjednoczył się, by walczyć z niewidzialnym wrogiem. Czas, kiedy ludzie byli bardziej niż kiedykolwiek świadomi, jak ważna jest społeczność. Nasza seria łączy niezliczone prawdziwe historie - od Borisa Johnsona spod 10 na Downing Street po pracowników z pierwszej linii frontu w całym kraju - i przedstawia wysiłki naukowców, lekarzy, pracowników domów opieki i decydentów, aby chronić nas przed wirusem."

"Michael jest mistrzem w tkaniu fascynujących dramatów z opowieści opartych na faktach i ma niezaprzeczalną, wyraźną wizję tego projektu" - dodał Richard Brown. "On i Kieron napisali niezwykłe i skrupulatnie przestudiowane scenariusze, które silnie dramatyzują te niezwykłe wydarzenia, nadal mające wpływ na nas wszystkich."

Boris Johnson: Nowy wariant koronawirusa może być bardziej śmiertelny

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba ofiar śmiertelnych Covid-19; w piątek odnotowano 1401 zgonów, w czwartek zmarło 1290 chorych. Premier Boris Johnson powiedział, że wzrost liczby zgonów może być spowodowany rozprzestrzenianiem się nowego, bardziej zakaźnego wariantu wirusa. Polityk zapewnił jednocześnie, że stosowane w kraju szczepionki są skuteczne również na mutacje koronawirusa. Dodał, że spodziewa się, iż liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 będzie się utrzymywać na wysokim poziomie, a zmutowany wirus przyczynia się "do dużej presji" na system opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii, bowiem w szpitalach leczonych jest 38 562 pacjentów, o 78 proc. więcej niż podczas szczytu zachorowań w kwietniu 2020 roku.

Boris JohnsonJohnson o wariantach koronawirusa: Na mutacje mamy właściwy pakiet