Jak Britney Spears straciła kontrolę nad własnym życiem? Zwiastun dokumentu "The New York Timesa"

Dziennikarze prestiżowego dziennika "New York Times" przeprowadzili własne śledztwo i przeanalizowali karierę Britney Spears. Zainspirowani fanowskim ruchem #FreeBritney stworzyli film dokumentalny o tym, jak słynna piosenkarka została ubezwłasnowolniona przez swojego ojca i do dziś nie może odzyskać pełni praw.

Britney Spears niewątpliwie jest jedną z największych gwiazd popu końca XX i początku XXI wieku - jej przeboje takie jak "Ooops, I Did It Again", "Baby One More Time", "Lucky" czy "Toxic" to dziś już kanon muzyki rozrywkowej. Rozkochała w sobie miliony słuchaczek i słuchaczy - nie bez powodu zyskała miano ikony popkultury i "księżniczki popu".

Jak Britney Spears straciła kontrolę nad własnym życiem?

Piosenkarka debiutowała jeszcze jako dziecko w słynnym "Klubie Myszki Mycki"  m.in. u boku Ryana Goslinga,Christiny Aguilery i Justina Timberlake'a. Była też aktorką musicalową w teatrze Off-Broadway i występowała w reklamach. W 1998 roku ukazał się jej debiutancki album "...Baby One More Time" i wtedy fala ruszyła. Dość powiedzieć, że Britney trafiła jeszcze jako nastolatka do księgi rekordów Guinessa jako nieletni artysta z największą liczbą sprzedanych singli i albumów w historii - już wtedy liczba ta przekroczyła pułap 100 mln egzemplarzy, a mówimy tylko o oficjalnych nagraniach z certyfikatem Recording Industry Association of America.

W ciągu 20 lat kariery zdobyła 431 prestiżowych nagród muzycznych, z czego tylko 83 w ciągu roku od wydania debiutanckiej płyty. Ma na liście takie statuetki jak: Grammy, Emmy, MTV Video Music Awards, MTV Europe Music Awards, Billboard Music Awards czy World Music Awards - jako pierwsza zagraniczna artystka dostała też polskiego Fryderyka. Jej majątek w okolicach 2014 roku szacowano na ponad 500 mln dolarów, co miało uczynić z niej piątą z najbogatszych piosenkarek na świecie. Sęk w tym, że nie ma żadnej kontroli nad swoimi pieniędzmi, pozbawiona też jest praw rodzicielskich.

Zobacz wideo Jak Britney Spears straciła kontrolę nad majątkiem? Zwiastun dokumentu

Ojciec piosenkarki, Jamie Spears, od blisko już 13 lat jest jej prawnym opiekunem. W 2008 roku przyznano mu nad nią kuratelę w efekcie jej głośnego załamania nerwowego - miało to być rozwiązanie tymczasowe, a jednak utrzymuje się do dziś. Jej los nie był jednak obojętny milionom wielbicieli, którzy oddolnie założyli głośny ruch #FreeBritney, bo byli przekonani, że ich ukochana artystka jest kontrolowana wbrew swojej woli. Ich oburzenie wywołał fakt, że nie ma praw rodzicielskich, a nawet choćby dostępu do swojej pokaźnej fortuny, bo ojciec wyznacza jej tygodniowe "kieszonkowe". Na samym początku uważano, że to jedynie teorie spiskowe - niemniej doszło do tego, że Britney Spears podjęła walkę o odzyskanie kontroli nad swoim życiem. W listopadzie 2020 roku przegrała jednak proces, w którym domagała się, by odebrać ojcu władzę nad jej posiadłością.

Jamie Spears w rozmowie z CNN podtrzymuje, że opiekuje się swoją córką, by "chronić ją" przed osobami, które "mają samolubne pobudki i chcą ją skrzywdzić". Sprawę przeanalizowali więc dziennikarze prestiżowego "The New York Timesa" tacy jak Stephanie Priess, Jason Stallman i Sam Dolnick. Przeprowadzili liczne rozmowy z prawnikami zaangażowanymi w sprawę piosenkarki, a także jej bliskimi. Tak powstał dokument "Framing Britney Spears". Amerykańska premiera dokumentu przewidziana jest na 5 lutego w stacji telewizyjnej FX Productions oraz na platformie Hulu. Ta ostatnia informacja pozwala mieć nadzieję, że niedługo będzie można produkcję obejrzeć także w Polsce: HBO Go niezwykle często udostępnia swoim klientom produkcje z repertuaru tego serwisu streamingowego.

Więcej o: