Obecnie w ofercie TVP znajduje się około 15 różnych kanałów, z czego sześć nadawanych jest w jakości HD. Telewizja Publiczna planuje sukcesywnie poszerzać swoje portfolio - już teraz trwają prace nad przekształceniem kanału Poland IN w stację o roboczej nazwie TVP World, wiadomo też, że w Dzień Kobiet nadawanie ma zacząć stacja lifestylowa skierowana do żeńskiej części publiczności - TVP Kobieta.
W Karcie Powinności Telewizji Polskiej na lata 2020-2024 czytamy o tym, że w 2022 roku ruszyć ma także stacja TVP Muzyka. Kanał ma mieć "wyspecjalizowany i muzyczno-rozrywkowy charakter". W ramówce mają pojawić się "audycje prezentujące różnorodne gatunki muzyczne, teledyski, koncerty oraz filmy dokumentalne i fabularne obejmujące tematyką muzykę i/lub artystów muzyków, kompozytorów itp, jak również historię twórczości muzycznej". W ramówce kluczowe znaczenie będą miały więc filmy dokumentalne, audycje muzyczne i transmisje z wydarzeń muzycznych.
Czego moglibyśmy się więc spodziewać na antenie nowego kanału? Nie wiemy, czy Jacek Kurski z chęcią sięgnie po archiwalne nagrania "Wideoteki dorosłego człowieka", ale patrząc się na planowaną ramówkę, można pewnie się spodziewać np. emisji niedawno przez TVP wyprodukowanego "Zenka", który to opowiada o życiu Zenona Martyniuka.
Wyobrażamy sobie, że publiczny nadawca sięgnie już do posiadanych przez siebie zasobów. I tak na platformie vod.tvp.pl znajduje się nawet zakładka "Koncerty" i musimy przyznać, że pierwsze proponowane pozycje można określić mianem co najmniej zróżnicowanych. Widzimy tam np.: "Anioły Grudnia – koncert z okazji 50-lecia Grudnia 1970", "Benjamin Britten − 'Wprowadzenie młodych osób w orkiestrę'", "Prince: Sign O'The Times", "Koncert z okazji 25-lecia Festiwalu w Verbier" czy "The Rolling Stones – Voodoo Lounge Uncut". Dalej dostępne są też takie koncerty jak "Wadowice, tu wszystko się zaczęło", "Tauron nowa muzyka: Hania Rani" czy "20-lecie Golec uOrkiestra - część 1. i 2.". W ramach programów rozrywkowych na stronie TVP możemy też obejrzeć jeszcze "Co tu jest grane?", "Bezludną wyspę" i "W rytmie disco".
Jak wskazują Wirtualne Media, planowane wydatki na działanie kanału muzycznego to po 20 mln złotych kolejno na rok 2022, 2023 i 2024. Dla porównania na TVP Kobieta wydatki mają wyglądać następująco: w 2021 roku ma rozruch stacji ma pójść 14,75 mln zł, w 2022 kwota ta ma wzrosnąć już do 17,72 ml, w 2023 koszt szacowany to 17,76 mln, a na rok 2024 szacuje się 17,8 mln. Z kolei kanał TVP Nauka, które także powinno zacząć nadawać w 2022 roku to już 40 mln zł rocznie.