Premiery tygodnia. Hathaway i Ejiofor są "Skazani na siebie" - podobnie jak "Malcolm i Marie"

Przyszedł luty, więc podkuwamy buty i ruszamy zagłębiać się w najnowsze kulturalne propozycje. Jak zwykle mamy dla was kilka filmów, kilka książek i sporo świeżej muzyki. Wśród naszych propozycji są m.in. dokument HBO "Podróbki sławy", Sam Lloyd i jego "Schronisko" oraz płyta "Ignorance" projektu The Weather Station.

Czego słuchać, co oglądać? Jeżeli szukacie inspiracji, trafiliście w dobre miejsce. Oto garstka naszych propozycji książkowo-filmowo-muzycznych na nadchodzące dni.

Zobacz wideo Popkultura odc. 64

Filmy na nowy tydzień. Netflix i HBO GO polecają swoje produkcje

Film "Skazani na siebie" opowiada o Lindzie (Anne Hathaway) i Paxtonie (Chiwetel Ejiofor), którzy znaleźli się na rozdrożu. Para właśnie się rozstała, ale spowodowany koronawirusem lockdown w Londynie zmusza ich do pozostania w jednym mieszkaniu. Zajmująca wysokie stanowisko w marketingu Linda jest coraz bardziej rozczarowana światem korporacji. Natomiast pomysłowy, ale mający kryminalną przeszłość Paxton zostaje wysłany na przymusowy urlop. Ich napędzane poezją i dużymi ilościami wina wysiłki zmierzające do pokojowego współistnienia sprawiają, że na nowo stają się lekkoduchami, którymi kiedyś byli. Ożywczo działa na nich również planowanie napadu i kradzieży drogocennej biżuterii. Premiera w HBO GO: 5 lutego.

Skazani na siebie są także "Malcolm i Marie", główni i jedyni bohaterowie nowego filmu Sama Levinsona, w którym zagrali Zendaya i John David Washington. Netflix wykupił prawa do nakręconej w trakcie pandemii produkcji za 30 mln dol. On - wzięty młody reżyser, ona - jego utalentowana partnerka z trudną przeszłością. Akcja filmu toczy się w nocy po premierze nowego filmu Malcolma - to właśnie ta premiera i ten film staną się zarzewiem kłótni, która może w ich, jak mogłoby się wydawać, idealnej miłości zmienić wszystko. Premiera na Netfliksie: 5 lutego.

Nick Bilton, który sam jest dziennikarzem naukowym, w filmie HBO "Podróbki sławy" ("Fake Famous") stara się odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: Czym jest sława i bycie osobą wpływową w erze mediów cyfrowych? Obecnie setki milionów użytkowników serwisów społecznościowych mają tak duże zasięgi, że są uważani za nowych celebrytów naszych czasów. Ale czy oni naprawdę są sławni? Wybrana przez reżysera trójka młodych ludzi – aspirująca aktorka Dominique, projektant mody Chris oraz asystent agenta nieruchomości Wylie – ma bardzo różne doświadczenia, kiedy liczba ich fejkowych fanów rośnie dzień po dniu o kolejne tysiące. Każda z prezentowanych w filmie historii przedstawia widzom kulisy wyidealizowanego świata internetowych influencerów oraz realia życia, które jest w dużej mierze fantazją. Premiera w HBO GO: 5 lutego.

Książki na nowy tydzień. "Schronisko" i "Życie na naszej planecie"

Pokochaliście szachy za sprawą "Gambitu królowej"? W takim razie może się wam spodobać "Schronisko" Sam Lloyd, choć szachy to tylko drobny element. Trzynastoletnia Elissa, utalentowana młoda szachistka, bierze właśnie udział w najważniejszym wydarzeniu swojego życia: Ogólnoangielskim Młodzieżowym Grand Prix w Szachach. W trakcie turnieju zostaje porwana i budzi się w podziemnej celi gdzieś w Lesie Pamięci. Kiedy w jej celi pojawia się 12-letni Elijah, Elissa liczy na to, że chłopiec jej pomoże – że pójdzie na policję i przekaże wszystkie potrzebne informacje. Jednak Elijah nie chce, żeby dziewczynka odeszła z lasu. W miarę jak zachowanie jej porywacza robi się coraz dziwniejsze, Elissa uświadamia sobie, że ów dziwny, samotny chłopiec to jej jedyna nadzieja na przetrwanie. Próbuje przechytrzyć Elijah i tak rozpoczyna się zabójcza, pełna zdradliwych pozorów gra w kotka i myszkę – a jednocześnie zawiązuje się relacja, która przesądzi o losach obojga. Premiera: 10 lutego.

Świat, w którym żyjemy, zmienił się nie do poznania. Postępująca zagłada bioróżnorodności naszej planety jest prawdziwą tragedią naszych czasów, a jej dowody są wszędzie. Możemy to zmienić, jeśli zaczniemy działać teraz. David Attenborough jest właściwą osobą, która może wskazać nam drogę. W ubiegłym roku Attenborough i Netflix połączyli siły, by zaprezentować dokument "Życie na naszej planecie". Pod tym samym tytułem ukazuje się teraz autobiografia człowieka, który o naturze opowiada jak nikt inny. W książce "Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość" najsłynniejszy przyrodnik świata opowiada o tym, jak popełniliśmy nasz największy błąd, a także o tym, jak możemy go naprawić. Premiera: 10 lutego.

Muzyka na nowy tydzień. "Mogło być nic", a jednak jest sporo nowości

Ekologią inspirowane są także dwa albumy, które ukazały się 5 lutego. Jeden z nich to "Mogło być nic" duetu Kwiat Jabłoni, który tematami związanymi z ratowaniem naszej planety zajmuje się od swojego debiutu w 2019 roku. Na nowej płycie Kasia i Jacek Sienkiewiczowie mierzą się z koniecznością ocalenia nie tylko Ziemi, ale i wewnętrznego świata każdego z nas przed zupełnym zagubieniem. Partnerem wydawnictwa jest Greenpeace, zaś 1 proc. dochodów ze sprzedaży płyty zostanie przekazany organizacji Otwarte Klatki.

Odpowiedzialna za projekt The Weather Station Tamara Lindeman również czerpała z natury i tego, jak wymyka nam się ona z rąk, pisząc utwory na płytę "Ignorance". Biegnący rytmicznie to w stronę folku, to w stronę pop-rocka album, oprawiony bogatymi aranżacjami, opowiada o radzeniu sobie ze stratą - jak pisze Jonathan Bernstein na łamach "Rolling Stone", "Ignorance" jest pożegnaniem Lindeman z ukochaną planetą. 

Odchodząc od tematów ekologicznych, dodajmy tylko, że w tym tygodniu powody do radości mają fani Foo Fighters - właśnie ukazała się kolejna płyta zespołu pod tytułem "Medicine at Midnight". Album wyprodukował Greg Kurstin wraz z Foo Fighters, a jako inżynier dźwięku pracował przy nim Mark "Spike" Stent. Rockowe, stabilne od lat brzmienie z pewnością spodoba się wiernym słuchaczom.

Więcej o: