"Lupin". Czy w serialu pojawi się Sherlock Holmes? To możliwe, choć jest jeden szkopuł

"Lupin", jeden z najnowszych hitów Netfliksa, to współczesna historia inspirowana słynnym włamywaczem dżentelmenem z opowiadań Maurice'a Leblanca. Na wieść o tym, że powstanie drugi sezon, pojawiło się m.in. pytanie, czy w kolejnej serii wystąpi bohater o dość oczywistym imieniu i nazwisku - Herlock Sholmes. Twórcy serialu nie mówią "nie", ale zwracają uwagę na kluczowe założenie fabuły, które nieco komplikuje sprawę.

Widzowie serialu "Lupin" nie tylko z przejęciem oglądali pierwszy sezon, ale i rzucili się na książkowy pierwowzór, czyli pierwszy zbiór opowiadań Maurice'a Leblanca o Arsenie Lupinie. W jednej z ośmiu oryginalnych historii pojawia się detektyw z dzieł Arthura Conana Doyle'a, którego imię i nazwisko ze względu na niezadowolenie samego Conana Doyle'a w przedrukach zmieniono na Herlock Sholmes. Scenarzysta "Lupina", George Kay, w rozmowie z Radio Times odpowiedział na pytanie, czy geniusz tropienia zbrodni ma szansę pojawić się w drugim sezonie produkcji.

Zobacz wideo Henry Cavill jako nowy Sherlock Holmes. Przypominamy inne filmowe wcielenia tego bohatera

"Lupin". Czy czeka nas starcie geniusza kradzieży i kultowego detektywa? Scenarzysta opowiada

Według Kaya zmienione personalia Sherlocka Holmesa nieco psują całą zabawę w opowiadaniach, ale podoba mu się cały pomysł. Scenarzysta zdradził, że rozważał, jak wpleść najsłynniejszego detektywa popkultury do serialowej historii. - Krążymy wokół różnych pomysłów i motywów, które bardzo chciałbym zgłębić - stwierdził Kay. Na dosłowne spotkanie z Sherlockiem Holmesem nie ma co jednak liczyć - a to dlatego, że głównym bohaterem serialu nie jest Lupin, ale Assane Diop, wielki fan opowiadań Leblanca. Niemniej Kay ma na to pewną radę:

Fani Arsene'a Lupin, których obecność w serialu jest mocno zaznaczona, musieliby stanąć oko w oko z fanami Sherlocka Holmesa. Zabawienie się konwencją w ten sposób brzmi naprawdę fajnie i nie powiem, że tego nie rozważaliśmy.

Stworzony przez Arthura Conana Doyle'a detektyw w wersji Leblanca występuje po raz pierwszy w opowiadaniu "Herlock Sholmes przybywa za późno" z czerwca 1906 roku. Niewiele później Leblanc opublikował dwie kolejne historie z Lupinem i Sholmesem w rolach głównych - rozdziały "Jasnowłosej Damy" ukazywały się w okresie od listopada 1906 do kwietnia 1907, natomiast "Żydowska lampa" pojawiła się jesienią 1907 roku. 

"Lupin". O czym opowiada serial?

W pierwszym sezonie "Lupina" Assane Diop, w którego wciela się Omar Sy, postanawia zbliżyć się do postaci złodzieja dżentelmena i chce osiągnąć mistrzostwo w metamorfozach i sztuce kradzieży. Swoje wyjątkowe umiejętności planuje wykorzystać, by zemścić się na rodzinie bogaczy, dla której pracował jego ojciec, a która - zdaniem Assane'a - doprowadziła do jego niesłusznego osadzenia w więzieniu. Tam też ojciec popełnił samobójstwo, z czym Diop nigdy się nie pogodził - po latach zaczyna wcielać swoją misterną intrygę w życie. 

Omarowi Sy na ekranie towarzyszą m.in. Ludivine Sagnier (serial "Młody papież", "Wróg publiczny numer jeden" vol. 1 i vol. 2), Clotilde Hesme ("Chocolat", "Więzy krwi") i Herve Pierre ("Dziennik panny służącej"). 

<<Reklama>> Książki o Arsenie Lupinie dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: