Polska antologia z narracją Christophera Lee ukaże się po 50 latach. Tworzył ją m.in. Żuławski

W ramach majowego wydania kolekcji "The Eurocrypt of Christopher Lee" światło dzienne po 50 latach ujrzy zebrana antologia "Theatre Macabre". Nad znanymi polskim kinomanom filmami krótkometrażowymi, które znalazły się w serii, pracowali m.in. Sylwester Chęciński, Andrzej Wajda i Andrzej Żuławski. Teraz zostaną one opublikowane jako całość w wersji z anglojęzycznym dubbingiem, okraszonej narracją Christophera Lee.

13 lutego przeczytaliśmy, że po 50 latach ukaże się zaginiony serial polskiej produkcji z narracją Christophera Lee. Napisaliśmy o tym artykuł. Jak jednak wypunktował Dawid Głownia, prowadzący stronę Pan Optykon, "zaginiony serial" to w rzeczywistości seria znanych polskich filmów krótkometrażowych, które stacja NBC w 1971 roku opatrzyła dubbingiem i wspomnianą narracją Lee. Wprowadziliśmy czytelników w błąd, za co serdecznie przepraszamy.

Według opisu na stronie Severin Films, gdzie można zamówić w przedsprzedaży kolekcję Blu-ray "The Eurocrypt of Christopher Lee", "Theatre Macabre" został w USA wtłoczony w konwencję podobną do antologii "Alfred Hitchock przedstawia" czy do prowadzonej przez Borisa Karloffa serii "Thriller". Każdy z "odcinków", do których stacja NBC dodała dubbing i narrację Christophera Lee, to adaptacja innego opowiadania w wykonaniu polskich twórców.

Zobacz wideo Rekordy polskiej telewizji. "Wielka gra" była nadawana 44 lata

"Theatre Macabre", seria polskich krótkich metraży, doczeka się zebranego wydania 

W serii ukazały się filmy powstałe pod koniec lat 60. i na początku lat 70. To m.in. "Pavoncello" i "Pieśń triumfującej miłości" Andrzeja Żuławskiego, "Pierwsza miłość" Sylwestra Chęcińskiego, do której scenariusz opracował Andrzej Wajda, "Fatalista", "Aktorka" i "Nos" Stanisława Lenartowicza, "Markheim" Janusza Majewskiego czy "Mąż pod łóżkiem" Stanisława Różewicza. W wydaniu amerykańskim oprócz dubbingu pojawiają się dodatkowe dialogi autorstwa Jesse'ego Lasky'ego. "Odcinki" rozpoczynają zapowiedzi Christophera Lee, który pojawia się także na koniec z pointą. Dodaną do antologii ścieżkę dźwiękową, skomponowaną przez wybitnego twórcę muzyki filmowej Rona Goodwina, zagrała Warszawska Orkiestra Symfoniczna. 

Jak pisze "tobalwin", użytkownik serwisu iMDB, który zapewnia, że przestudiował gazety z początku lat 70. w poszukiwaniu informacji o antologii, "poza kilkoma artykułami w amerykańskich pismach, gdy po raz pierwszy ogłoszono zakup serialu przez NBC w 1971 roku, rozgłos był minimalny, wielokrotnie nie podawano nawet tytułu odcinka, a kolejność nadawania odcinków znacznie się zmieniała między poszczególnymi stacjami". Pół wieku później pojawia się więc szansa na drugie życie dla niedocenionej za oceanem serii.

Bela Lugosi jako Drakula90 lat temu Bela Lugosi stworzył rolę wampira nad wampirami. "Stałem się jego marionetką"

Premiera "The Eurocrypt of Christopher Lee", kolekcji zawierającej całą gamę ciekawych europejskich perełek z udziałem brytyjskiego tuza aktorstwa, wejdzie do sprzedaży 25 maja. Zamówienie można jednak złożyć już teraz - całość kosztuje 105 dol. (ok. 389 zł).

Więcej o: