Allen kontra Farrow - są kolejne oskarżenia wobec twórców serialu HBO, ci odpierają atak. Jest oświadczenie

W drugim odcinku serialu dokumentalnego "Allen kontra Farrow" twórcy pokazali niepublikowane nigdy wcześniej filmy nakręcone w domu przez Mię Farrow, w których siedmioletnia córka jej i Woody'ego Allena mówi o tym, co miał z nią robić reżyser. Publikacja w "The Guardian", której autor zarzuca dokumentalistom pomijanie faktów, zmusiła ich do reakcji.

Hadley Freeman w artykule opublikowanym w "The Guardian" oskarża twórców serialu "Allen kontra Farrow" o to, że pomijają fakty, które mogą świadczyć na korzyść Woody'ego Allena. Dziennikarka, która widziała już wszystkie cztery odcinki, pyta na przykład, dlaczego Amy Ziering i Kirby Dick nie pokazali kartki walentynkowej, którą Farrow wysłała Allenowi po ich zerwaniu. Było na niej umieszczone zdjęcie ich dzieci podziurawionych szpilkami i nożyczkami. Freeman zauważa również, że nikt nie odnosi się do wywiadu z Allenem z 1992 roku, w którym reżyser stwierdził, że Farrow powiedziała mu: "Zabrałeś moją córkę, ja zabiorę twoją".

"Allen kontra Farrow" pomija część faktów? Twórcy dokumentu HBO: To kompletna, przekrojowa i dokładna prezentacja faktów

W tekście znalazło się także oświadczenie twórców dokumentu HBO, w którym zapewniają, że "filmowcy odpowiedzialni za 'Allen kontra Farrow' skrupulatnie przestudiowali dziesiątki tysięcy stron dokumentów, w tym transkrypcji z sądu, raportów policyjnych, zeznań naocznych świadków oraz zapisów z ochrony praw dziecka" i dodają:

Rozmawialiśmy z dzisiątkami ludzi zaangażowanych w sprawę, posiadającymi informacje z pierwszej ręki na temat zdarzeń, których zeznania mogą być indywidualnie potwierdzone. 'Allen kontra Farrow' to kompletna, przekrojowa i dokładna prezentacja faktów.
Zobacz wideo "Allen kontra Farrow". Dokument o kulisach jednej z największych afer Hollywood [ZWIASTUN]

Dylan Farrow to przysposobiona córka Mii Farrow i Woody'ego Allena, którzy tworzyli nieformalny związek przez kilkanaście lat. Kobieta oskarża reżysera o molestowanie, a jej matka i część rodzeństwa (w tym Ronan Farrow, który zdobył Pulitzera za to, że w 2017 roku ujawnił w "The New Yorkerze" przypadki molestowania seksualnego przez producenta Harveya Weinsteina) ją w tym wspiera. W dokumencie HBO wypowiadają się także m.in. siostra Mii Farrow, przyjaciółki rodziny czy nauczycielka języka francuskiego, pod opieką której miały być dzieci w dniu, o którym Dylan Farrow opowiada we wspomnianych nagraniach.

Po emisji pierwszego odcinka "Allen kontra Farrow" reżyser i jego żona, a zarazem adoptowana córka Mii Farrow Soon-Yi, w oświadczeniu skierowanym do prasy twierdzą, że "dokumentaliści nie interesowali się prawdą. Zamiast tego przez lata potajemnie współpracowali z Farrowami i ich pomocnikami, żeby wypuścić najeżoną miażdżącą krytyką robótkę pełną fałszerstw". 

Materiały promocyjneMurphy wyznaje: Zmusili nas do dodania białego aktora w "Księciu w Nowym Jorku"

W pierwszym odcinku dokumentu Mia Farrow opowiadała, jak znalazła w mieszkaniu Allena pornograficzne zdjęcia Soon-Yi, gdy ta była na pierwszym roku studiów. Od tego zaczął się poważny kryzys w ich związku, sprawa Dylan miała miejsce później. W drugim odcinku twórcy zestawiają słowa Allena, który podkreśla, że związał się z Soon-Yi, gdy ta była pełnoletnia, z zeznaniami np. portierów, którzy pamiętają, że odwiedzała go często w mieszkaniu jeszcze podczas nauki w liceum, a także gosposi, która mówiła o tym, że w koszu na śmieci znajdowała po tych wizytach prezerwatywy, a pościel trzeba było zmieniać na nową.

Krzysztof CzeczotPolacy biorą się za Biblię, będą nagrywać w Hollywood. W obsadzie nazwisko z Oscarem

Drugi odcinek to także rozmowa z Christiną Engelhardt, z którą Woody Allen przez osiem lat był w związku. Poznali się, gdy miała 16 lat, zaczęli romans kilka lat później.

<<Reklama>> Autobiografia Woody'ego Allena dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Więcej o: