Film ''Osiecka'' - gdzie i kiedy można go obejrzeć?

Film ''Osiecka'' był najgłośniejszą produkcją Telewizji Publicznej, której premiera, pierwotnie zapowiadana na wiosnę, ostatecznie miała miejsce w grudniu 2020 roku. Serial, przybliżający postać polskiej poetki i autorki tekstów, Agnieszki Osieckiej, można było oglądać w telewizyjnej Jedynce. Gdzie i kiedy można go obejrzeć obecnie?

Kiedy i gdzie obejrzeć losy Agnieszki Osieckiej?

Sprawdźmy, kiedy i gdzie obejrzeć można serial Telewizji Publicznej ''Osiecka''. Na kanale TVP Kobieta losy Agnieszki Osieckiej można śledzić co niedzielę, o godz. 17:00. Serial ''Osiecka'' znalazł się też w propozycji programu telewizyjnego stacji TVP Polonia. Na premierowe odcinki stacja ta zaprasza widzów w każdą niedzielę o godz. 20:20, zaś powtórki proponuje w poniedziałki po godz. 13:00 oraz w soboty w okolicach godz. 5:00. Wszystkie 13 odcinków serialu można również w dowolnym momencie obejrzeć na platformie vod.tvp.pl – wystarczy na laptopie, tablecie czy smartfonie wybrać żądany odcinek bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej, bądź w telewizorze z funkcją Smart TV zainstalować aplikację TVP VOD i wyszukać serial ''Osiecka''.

Przypomnijmy, że serial ''Osiecka'' miał swoją premierę w Boże Narodzenie. W świąteczny weekend, od 25 do 27 grudnia 2020 roku, TVP1 wyemitowała pierwsze trzy odcinki swej najnowszej produkcji, kolejne trzy widzowie mogli obejrzeć w noworoczny weekend (od 1 do 3 stycznia 2021 roku), Agnieszka Osiecka gościła też w polskich mieszkaniach w święto Trzech Króli, a potem w kolejne niedzielne wieczory.

Kto gra w serialu?

Prócz osoby tytułowej bohaterki serialu, dla widzów znaczenie ma też z pewnością, kto gra w produkcji telewizji publicznej. Sprawdźmy więc, jaka jest obsada aktorska i reżyser – twórcy odpowiedzialni za powstanie ''Osieckiej''. W rolę Agnieszki Osieckiej wcielają się kolejno dwie aktorki. Młodą poetkę kreuje Eliza Rycembel, znana widzom z takich filmów, jak ''Ciemno, prawie noc'' czy ''Boże Ciało'' (za rolę w którym otrzymała statuetkę Orła podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni). W starszą Agnieszkę Osiecką wciela się Agnieszka Popławska, którą ostatnio można było oglądać w filmie ''Prime Time'' oraz serialu ''Diagnoza''. Rola matki poetki, Marii, przypadła Marii Pakulnis, zaś postać ojca, Wiktora, tworzy Jan Frycz. W obsadzie serialu znaleźli się także:

 • Piotr Żurawski (jako Daniel Passent),
 • Jędrzej Hycnar (jako Marek Hłasko),
 • Grzegorz Małecki (jako Jeremi Przybora),
 • Mikołaj Roznerski (jako Wojciech Frykowski),
 • Barbara Garstka (jako Elżbieta Czyżewska),
 • Aleksandra Pisula (jako Olga Lipińska),
 • Anna Mierzwa (jako Kalina Jędrusik),
 • Olga Szomańska (jako Katarzyna Gaertner),
 • Dominika Kluźniak (jako Barbara Krafftówna),
 • Karolina Piechota (jako Maryla Rodowicz),
 • Mariusz Kiljan (jako  Jerzy Wasowski),
 • Aleksandra Konieczna (jako Hanna Bakuła),
 • Patryk Szwichtenberg (jako Seweryn Krajewski).

Za reżyserię serialu odpowiadali: Robert Gliński oraz Michał Rosa. Obraz powstał na podstawie oryginalnego scenariusza, opartego na życiu Agnieszki Osieckiej. Scenariusz ten stworzyli: Maciej Karpiński oraz Maciej Wojtyszko, we współpracy z Robertem Glińskim i Henryką Królikowską. W procesie twórczym opierali się na dostępnych biografiach poetki oraz poświęconych jej materiałach archiwalnych. Zdjęcia rozpoczęły się w lipcu 2019 roku w Warszawie, niektóre fragmenty serialu kręcone były również w Łodzi oraz innych regionach Polski, np. na Pomorzu.

''Osiecka'': serial czy film?

Osoby, które jeszcze o ''Osieckiej'' nie słyszały, mogą się zastanawiać, czy jest to serial, czy film. Biograficzna opowieść podzielona została na odcinki, więc mamy do czynienia z serialem. Okazuje się jednak, że nawet produkcja o takich rozmiarach nie jest w stanie wystarczająco dokładnie przedstawić losów polskiej poetki i autorki tekstów. Biografia Agnieszki Osieckiej jest bowiem tak urozmaicona i barwna, że serial z powodzeniem mógłby zostać zaplanowany na kilka sezonów.

Zwiastun zachęca do oglądania ''Osieckiej''

Zwiastun reklamujący serial ''Osiecka'' obecnie można obejrzeć m.in. w serwisie YouTube. Przedstawia on postaci, które w toku opowieści o życiu Agnieszki Osieckiej, pojawiają się na ekranie. Plejada gwiazd podpisana została imieniem i nazwiskiem kreowanej w serialu postaci, co uchyla potencjalnemu widzowi rąbka tajemnicy.

Zobacz wideo Zobacz zwiastun serialu

Nie jest też obecnie tajemnicą, ile odcinków nakręcili twórcy serialu. Jest ich 13:

 1. Jej pierwszy bal,
 2. Żyliśmy jak na wietrze,
 3. Piękna dwudziestoletnia,
 4. Wspólnie do raju,
 5. Żartowałam,
 6. Gdy pada deszcz,
 7. Ratunku, ratunku,
 8. Za kolegów,
 9. Erzac, nie życie,
 10. Dawne życie poszło w dal…,
 11. Wada serca,
 12. Po balu,
 13. Nie chcę spać.

Jaka jest ocena serialu?

Pierwsze recenzje serialu zaczęły się pojawiać jeszcze w trakcie jego premierowej emisji. Jaka jest ocena serialu z nich się wyłaniająca? Niezbyt wysoka. Zarówno widzowie, jak i krytycy, doceniają co prawda doborową obsadę, w szczególności chwaląc grę Elizy Rycembel, dobre noty zbiera też realizacja serialu. Znacznie słabiej w ocenach jednych i drugich wypada jednak scenariusz, określany jako papierowy i chaotyczny, pochwał nie zbierają też dialogi. Niektórzy zarzucają twórcom zbytnie skoncentrowanie się na męskich bohaterach serialu, inni – zbyt encyklopedyczne odhaczanie kolejnych faktów z życia poetki.

''Osiecka'': czy warto obejrzeć?

Czy warto obejrzeć ''Osiecką''? Mimo wskazywanych przez krytykujących mankamentów – warto. Choć opowiedziana przez twórców serialu historia wydaje się nie do końca uporządkowana i przedstawiana zbyt szybko, to jednak postać wybitnej polskiej poetki i autorki tekstów warta jest poznania. I choć Agnieszka Osiecka ukazana została przede wszystkim jako kobieta niezwykle kochliwa, to zapoznanie się z takim jej portretem może być mimo wszystko ciekawym przeżyciem.

 Zobacz też: Zagrała Agnieszkę Osiecką. "Serial sprzedano TVP. Niestety"

Więcej o: