Netflix rozpoczyna współpracę z rosyjskimi producentami. Na początek ekranizacja "Anny Kareniny"

Netflix rozszerza współpracę na rynkach zagranicznych. Amerykański gigant planuje teraz włączyć się w powstanie projektów z Rosji. Pierwszym z nich będzie serial oparty na powieści Lwa Tołstoja.
Zobacz wideo Największymi wygranymi Oscarów w 2021 zostaną Netflix i Amazon?

Jak podaje portal kommersant.ru, Netflix po raz pierwszy prowadzi rozmowy z rosyjskimi producentami na temat kilku projektów. Pierwszym z nich będzie adaptacja "Anny Kareniny" Lwa Tołstoja, którą zrealizuje studio 1-2-3 Production - umowa na serial została już podpisana.

Netflix prowadzi pierwsze rozmowy z rosyjskimi producentami

Drugim projektem Netfliksa będzie natomiast napisana przez Michaiła Shpritsa historia osadzona w latach 90. Reżyserią zajmie się Daria Żuk, znana z dramatu "Kryształ", który w 2018 roku był rosyjskim kandydatem do Oscara. Do tej pory Netflix kupował od Rosjan gotowe produkcje. Jedną z nich była "Epidemia", za którą platforma zapłaciła rekordowe półtora miliona dolarów.

O ile negatywne skutki panującej od ponad roku pandemii mocno odczuwa branża kinowa, o tyle serwisy streamingowe radzą sobie w ostatnim czasie coraz lepiej. Nic więc dziwnego, że amerykański gigant postanowił zainwestować w rynki zagraniczne.

Spider-Man: HomecomingNetflix będzie miał wyłączność na filmy Sony od 2022 roku

Netflix zamawia oryginalne rosyjskie produkcje

Organizacja Motion Picture Association opublikowała niedawno raport, na który powołuje się Antyweb. Wynika z niego, że Netflix przekroczył w ubiegłym roku 200 milionów subskrybentów. Liczba użytkowników platform VOD wzrosła z około 850 milionów osób w roku 2019 do 1,1 miliarda w roku 2020. Dochody kin spadły natomiast aż o 72 proc.

- Musisz podążać za publicznością. A jeśli publiczność nie pojawia się w kinach, tylko ogląda filmy w domach, musisz się dostosować. Oglądanie filmów w kinie może stać się rzadsze. Trudno przewidzieć, jak potoczą się postpandemiczne zachowania - powiedział współzałożyciel platformy Ted Sarandos w wywiadzie z KCRW w marcu.

Sam Netflix dostępny jest w Rosji od 2015 roku. W marcu tego roku serwis zapowiedział zwiększenie zaangażowania także na polskim rynku.

SexifyNetflix opublikował zwiastun polskiego serialu "Sexify"

Więcej o: