W latach 60. ta polityczna seksafera zszokowała Brytyjczyków. Opowie o niej serial "Proces Christine Keeler"

"Proces Christine Keeler" to serial opowiadający o wydarzeniach z lat 60., znanych jako "afera Profumo". Koncentrując się na jednym z najgłośniejszych skandali współczesnych czasów, produkcja ukazuje ówczesną politykę przez pryzmat afery seksualnej.

Akcja dzieje się w fascynujących czasach przemian politycznych i rewolucji obyczajowej. W 1962 roku rozpoczyna się kryzys kubański, kolejny konflikt polityczny w okresie zimnej wojny. W tym samym czasie brytyjski rząd próbuje uporać się z licznymi skandalami na tle seksualnym i szpiegowskim. Ówczesny premier Wielkiej Brytanii, Harold Macmillan, walczy o przywrócenie porządku, ale plotki się nasilają. Zwłaszcza jedna nabiera szczególnego rozgłosu – mówi się, że latem 1961 roku żonaty minister wojny, John Profumo, miał tę samą kochankę, co rosyjski szpieg. To upokorzenie, na które kraj nie może sobie pozwolić.

Zobacz wideo Najsłynniejsze wpadki w filmach, serialach i nie tylko! Czy naprawdę nie dało się ich uniknąć?

"Proces Christine Keeler". Jak romans polityka z modelką doprowadził do upadku rządku

Młoda modelka Christine Keeler kończy romans z Johnem Profumo, potencjalnym kandydatem na nowego premiera. Kiedy trójkąt miłosny między Christine i jeszcze innymi dwoma mężczyznami kończy się dramatyczną strzelaniną, modelka nagle znajduje się w centrum uwagi. Zachęcona wizją dużego zarobku w grudniu 1962 roku Christine opowiada jednej z gazet o romansie z Johnem Profumo i rosyjskim szpiegiem Jewgienijem Iwanowem. Do swojej opowieści załącza sekretny list miłosny, który otrzymała od Profumo. Tak rozpoczyna się ogólnonarodowy skandal.

Choć do tamtej pory przestrzegano tradycji szanowania prywatnego życia polityków, wiosną 1963 roku poseł George Wigg postanowił z nią zerwać i poruszył wątek romansu Keelera w Izbie Gmin. Minister zeznał przed Izbą Gmin, że żadnego romansu nie było. Jego kłamstwa szybko wychodzą jednak na jaw. Cała lawina wydarzeń niemal bezpośrednio doprowadza do tego, że w 1964 roku mocno osłabiona przez aferę Partia Konserwatywna przegrywa wybory. 

W tytułowej roli Christine Keeler wystąpiła Sophie Cookson ("Kingsman: Tajne służby", "Gypsy", "Tajemnice Joan"), natomiast w rolę Stephena Warda wcielił się James Norton ("McMafia", "Wojna i pokój", "Happy Valley"). Ponadto na ekranie pojawią się Ellie Bamber ("Nędznicy", "Dziadek do orzechów i cztery królestwa") jako Mandy Rice-Davies; Ben Miles ("The Crown", "Ostatni posterunek") jako skompromitowany minister John Profumo oraz Emilia Fox ("Milczący świadek") jako jego żona, aktorka Valerie Hobson.

Scenariusz przygotowała nagrodzona statuetką BAFTA powieściopisarka i scenarzystka Amanda Coe ("Mroczny zaułek", "Miejsce na górze", "Life In Squares"), a za reżyserię odpowiedzialna jest Andrea Harkin ("Mamo, wróć", "Klika"). Premierowy odcinek serialu „Proces Christine Keeler” został wyemitowany w środę 14 kwietnia o 21:30 na Epic Drama. Kolejne odcinki w każdą środę o tej samej porze.

Więcej o: