Jacek Kurski na drugą kadencję, czy to koniec jego prezesury? Mandat zarządu TVP może wkrótce wygasnąć

Jacek Kurski jest prezesem TVP od 2016 roku. Po czterech latach upłynęła jego kadencja, która oficjalnie zakończy się w momencie, w którym walne zgromadzenie zatwierdzi sprawozdania spółek, a to może nastąpić już w najbliższych dniach.

W 2020 roku upłynęły kadencje wybranych przedstawicieli zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiej Agencji Prasowej i regionalnych spółek Polskiego Radia. Wygasła między innymi kadencja prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Zobacz wideo PO chce zamknięcia TVP Info. "Taka telewizja nie ma prawa istnieć"

Jacek Kurski wciąż pełni funkcję prezesa. Zostanie na drugą kadencję?

Jacek Kurski mimo zakończonej kadencji wciąż pełni swoją funkcję, ponieważ mandat wygasa dopiero w chwili zatwierdzenia sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy, który rozpoczął się w trakcie jego kadencji. Walne zgromadzenie może zatwierdzić sprawozdania spółek w ciągu kilku najbliższych dni.

Szef KPRM Michał Dworczyk: Nie mam planów, by podać się do dymisji po zarzutach NIKMichał Dworczyk: Nie mam planów, by podać się do dymisji po zarzutach NIK

Z chwilą odbycia walnego zgromadzenia spółki, które minister może zwołać w każdej chwili, automatycznie kończy się sprawowanie mandatu Jacka Kurskiego, którego kadencja już wygasła. I drugiego członka zarządu Mateusza Matyszkowicza oraz szefa rady nadzorczej Macieja Łopińskiego. A Rada Mediów Narodowych nie podjęła dotąd żadnych decyzji dotyczących nowej kadencji władz TVP -

mówił "Gazecie Wyborczej" Juliusz Braun, członek RMN, były prezes TVP.

Najbliższe posiedzenie Rady Mediów Narodowych ma się odbyć w czwartek (27 maja). Jej przewodniczącego zapytano, czy w związku z upływem kadencji planuje wybór nowych członków władz Telewizji Polskiej. - O wszystkich tych sprawach będziemy rozmawiać na najbliższym posiedzeniu RMN w czwartek 27 maja - odpowiedział zdawkowo portalowi wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, a "Gazeta Wyborcza" stwierdziła, że wciąż nie wyznaczono zastępcy Kurskiego, co może oznaczać jego drugą kadencję.

Jacek Kurski prezesem TVP od 2016 roku

Jacek Kurski jest prezesem Telewizji Polskiej od stycznia 2016 roku. Potem kilkukrotnie miał zostać odwołany, ale wstawiał się za nim Jarosław Kaczyński i Kurski wracał na stanowisko, jak na przykład w sierpniu 2016 roku, kiedy stracił fotel szefa TVP na kilka godzin - przypomina "Gazeta Wyborcza". Podobna sytuacja miała miejsce wiosną 2020 roku. Wtedy za Jackiem Kurskim wstawił się prezydent RP Andrzej Duda.

Liderzy Lewicy - od lewej Adrian Zandberg, Robert Biedroń i Włodzimierz CzarzastySondaż. Lewica traci najwięcej, PiS i koalicjanci ciągle na prowadzeniu

Lata prezesury Kurskiego to najgorszy czas dla TVP, która stała się medialnym narzędziem obozu władzy - oceniła "Wyborcza". Kurski zaznaczył, że przez ostatnie pięć lat „znacznie wzrosła efektywność spółki i wydajność pracy mierzona wartością produkcji i realizowanych inwestycji.". 

Więcej o: