TVP bez otwartego konkursu na prezesa. Jacek Kurski może zostać powołany na kolejną kadencję

Nie będzie otwartego konkursu na stanowisko prezesa publicznej telewizji. Wniosek w tej sprawie odrzucono na ostatnim posiedzeniu Rady Mediów Narodowych. Obecnym prezesem TVP jest Jacek Kurski, ale RMN musi do końca września wybrać jego następcę lub odnowić mandat.

Niedawno informowaliśmy, że w 2020 r. upłynęły kadencje wybranych przedstawicieli zarządów i rad nadzorczych spółek mediów publicznych (TVP, PAP i regionalnych spółek Polskiego Radia). Zakończyła się między innymi kadencja prezesa TVP Jacka Kurskiego. Pełni jednak dalej swoją funkcję, ponieważ mandat wygasa dopiero w chwili zatwierdzenia sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy. Zatwierdzenie musi nastąpić do końca września bieżącego roku. 

Zobacz wideo Trybunał Stanu dla Morawieckiego? Arłukowicz: Przyjdzie czas, że sprawiedliwość wróci na właściwe tory

TVP bez otwartego konkursu na prezesa. Rada Mediów Narodowych odrzuciła wniosek 

W czwartek odbyło się posiedzenie Rady Mediów Narodowych. Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, jeden z jej członków, Juliusz Braun (zgłoszony do Rady przez PO), miał zaproponować ogłoszenie otwartego konkursu na stanowisko prezesa TVP, ale również na stanowiska członków zarządu i rad nadzorczych innych spółek mediów publicznych. 

Aleksander PociejPociej przeprasza za pomyłkę w głosowaniu nad Funduszem Odbudowy

Wniosek jednak przepadł. Za ogłoszeniem konkursów głosował Juliusz Braun i Robert Kwiatkowski, a przeciw była Elżbieta Kruk i Krzysztof Czabański. Joanna Lichocka wstrzymała się od głosu. Przewodniczący RMN, Krzysztof Czabański, miał stwierdzić, że konkursy tylko sprawiają niepotrzebne problemy i nie są wymagane przez ustawę. 

Rada Mediów Narodowych zajmie się obsadzeniem najważniejszych stanowisk w spółkach mediów publicznych na najbliższym posiedzeniu, które prawdopodobnie odbędzie się 9 czerwca. Do zatwierdzenia poszczególnych kandydatów potrzebna będzie zwykła większość głosów. Rada składa się z pięciu członków: trzech zgłosiło PiS i dwóch opozycja. 

Beata SzydłoBeata Szydło wstrzymała się w trakcie głosowania nad własnym raportem

Jak Polacy oceniają media publiczne? Wyniki sondażu

Jacek Kurski został prezesem telewizji publicznej w 2016 r. Od tego momentu był dwukrotnie odwoływany, ale zawsze wracał na stanowisko. Kwietniowy sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej pokazuje, że Polacy coraz gorzej oceniają media publiczne - Telewizję Polską i Polskie Radio. Według ekspertów CBOS "spadek ocen TVP jest na tle jej notowań wyjątkowo głęboki, po raz pierwszy odsetek głosów krytycznych (44 proc.) przewyższył liczbę pozytywnych opinii (40 proc.)".

W lutym Rada Etyki Mediów wydała oświadczenie ws. dwóch materiałów opublikowanych na portalu tvp.info. Pierwszy z nich dotyczył zabójstwa dwójki dzieci w Turzanach pod Inowrocławiem. Podejrzaną w sprawie o zabójstwo była matka dziecka. Materiał został zilustrowany zdjęciem matki, które sugerowało, że była ona zwolenniczką Strajku Kobiet. Drugi z materiałów dotyczył Manueli Gretkowskiej. Portal tvp.info przygotował tekst pod tytułem: "Manuela Gretkowska oddała matkę do domu opieki. Wyjaśnia powody. Preparat na przedłużenie erekcji".

"Złamana została także zasada obiektywizmu, czyli przedstawiania rzeczywistości niezależnie od swojego punktu widzenia. Ten punkt widzenia w TVP określany jest przez jej prezesa jako 'pluralistyczny', czyli równoważący inne media, krytyczne wobec rządu. To nie tylko odwrócenie znaczenie słowa 'pluralizm' ale i naigrywanie się z inteligencji telewidzów [...]. Podzielamy opinię o odpowiedzialności TVP za podział Polaków. W tej sprawie REM pozostaje odwoływanie się do opinii publicznej za pośrednictwem jeszcze wolnych mediów, ponieważ Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, konstytucyjnie zobowiązana do kontroli mediów publicznych, od dawna w tej kwestii umyła ręce" - podkreśliła wtedy REM. 

Więcej o: