"Przyjaciele" na cenzurowanym w Chinach. Z nowego odcinka wycięto Lady Gagę i osoby LGBTQ

Chiny ocenzurowały specjalny odcinek kultowego serialu komediowego "Przyjaciele". W kraju tym widzowie nie zobaczą występów BTS, Lady Gagi, Justina Biebera, czy wypowiedzi przedstawicieli społeczności LGBT. Odcinek emitowany w Chinach jest o sześć minut krótszy od oryginału.

Na powrót "Przyjaciół" fani musieli czekać 17 lat. Specjalny odcinek przyjął wyjątkową formę, w której obsada i producenci wspominają czasy realizacji serialu.

Zobacz wideo "Friends: Reunion". Zobacz zwiastun nowego epizodu serialu "Przyjaciele"!

Chiny ocenzurowały "Przyjaciół". O sześć minut mniej "gorszących scen"

Najpopularniejsze chińskie platformy streamingowe ocenzurowały około sześciu minut materiału z programu "Przyjaciele: Spotkanie po latach".  W dniu premiery usunięto materiały z artystami. W chińskiej wersji nie pojawiła się więc Lady Gaga, która z Lisą Kudrow zaśpiewała utwór "Smelly Cat" oraz Justin Bieber, który w jednej ze scen wystąpił przebrany za ziemniaka (Spudnik!). Nowa wersja jest pozbawiona również sceny z koreańskim zespołem BTS, w której członkowie grupy opowiadają o pozytywach serialu.

Jak poinformowało "Variety", fani z Chin byli zdezorientowani gdy odkryli, że wszystkie trzy główne platformy streamingowe w kraju - iQiyi, Alibaba's Youku i Tencent Video, które mają prawa do oficjalnej emisji programu - całkowicie ograniczyły występy wyżej wymienionych muzyków.

Chiny usunęły też wypowiedzi osób LGBTQ, które mówią o swojej miłości do serialu. Zabrakło scen, w których Ricardo z Niemiec opowiada, że serial pozwolił mu zdobyć poczucie własnej tożsamości, a inna fanka przedstawia widzom swoją dziewczynę. Wycięto również fragment, w którym aktorzy odtwarzają opowieść bohaterów o tym, jak Joey i Chandler musieli oddać mocz na nogę jednej z bohaterek po tym, jak została poparzona przez meduzę oraz zakulisowy materiał, w którym widać Matta LeBlanca w bieliźnie i szlafroku.

Nie ma Lady Gagi, BTS i Biebera. Chińczycy decydują się na piractwo

Platforma Douban dodatkowo wyłączyła funkcję oceny użytkowników w odcinku "Przyjaciół", by zapobiec wszelkim reakcjom na cenzurę. Wielu fanów pobrało więc pirackie kopie serialu HBO Max, aby całkowicie ominąć lokalne streamery. Inni zwrócili się do nieautoryzowanych, nieocenzurowanych wersji opublikowanych na przykład na platformie Bilibili.

Premiera specjalnego odcinka "Przyjaciół", czyli "Przyjaciele. Spotkanie po latach" odbyła się 27 maja na HBO GO.

<<Reklama>> Ebook o serialu "Przyjaciele" dostępny jest w Publio.pl >>

Więcej o: