"KRÓLestwo". Marcin Gutowski o reportażu: Tam skupiły się niemal wszystkie kościelne patologie

W poniedziałek miała premierę pierwsza część cyklu Marcina Gutowskiego "Bielmo", w którym reporter porusza temat nadużyć seksualnych w Kościele katolickim. "KRÓLestwo" przedstawia historię polonijnego seminarium w Orchard Lake w pobliżu Detroit. Jego rektor ks. Mirosław Król został oskarżony o molestowanie seksualne.

"KRÓLestwo" to kolejny po "Don Stanislao" reportaż Marcina Gutowskiego poświęcony tematowi nadużyć seksualnych w Kościele Katolickim. Pierwszy odcinek cyklu - "Bielmo" - jest już dostępny na TVN24 GO, a swoją telewizyjną premierę będzie miał w środę o godz. 20:30 w programie "Czarno na białym" na antenie TVN24. 

Zobacz wideo „Co łaska" za tuszowanie pedofilii? O. Gużyński: To rzecz bardzo niestosowna

"KRÓLestwo" - reportaż o polonijnym seminarium w Orchard Lake i ks. Mirosławie Królu

W nowym cyklu reporterskim Marcin Gutowski, podobnie jak w głośnym reportażu "Don Stanislao", skupia się wokół roli, jaką Jan Paweł II oraz jego otoczenie odgrywało w przy tuszowaniu nadużyć seksualnych w Kościele. 

"KRÓLestwo" opowiada o wydarzeniach jakie miały miejsce w polonijnym seminarium w Orchard Lake w pobliżu Detroit w USA. To właśnie tam kształcą się przyszli polscy duchowni, a rektorem tego seminarium jest ks. Mirosław Król, który został oskarżony o molestowanie seksualne. Marcinowi Gutowskiemu udało się porozmawiać na temat nadużyć z ofiarami księdza. Dodatkowo reporter sprawdził powiązania tej sprawy m.in. z polskimi biskupami, a przede wszystkim z kard. Stanisławem Dziwiszem

Marcin Gutowski: W tym niewielkim miasteczku, jak w soczewce, skupiły się niemal wszystkie kościelne patologie 

- Gdy decydowaliśmy się dodać Orchard Lake do mapy naszych podróży w poszukiwaniu prawdy o postawie Kościoła, wydawało się, że będzie to po prostu kolejna historia nadużyć seksualnych. Tymczasem skala piętrowych wręcz nieprawidłowości sprawia wrażenie, jakby w tym niewielkim miasteczku, jak w soczewce, skupiły się niemal wszystkie kościelne patologie - powiedział w poniedziałek w programie "Wstajesz i wiesz"  Marcin Gutowski.

Reporter wyjaśnił, że "za rekrutację kleryków osobiście miał odpowiadać rektor Mirosław Król, który miał wręcz wyszukiwać kandydatów do studiowania w seminarium w Stanach Zjednoczonych". Jak się okazuje, rektor wybierał "problematycznych" kleryków, wyrzucanych z polskich seminariów "ze względów obyczajowych, czy różnych innych". 

 - Proponował im studia w Stanach Zjednoczonych, oni tam trafiali, a potem, jak się okazuje, władze seminarium i także tej filii w Krakowie otrzymywali za taką wyświęconą głowę, jak mówią nasi rozmówcy, bardzo konkretne, bardzo duże pieniądze - poinformował autor reportażu. 

Więcej o: