Joanna Kulig bada tajemnicę śmierci matki i siostry, Andrzej Grabowski jako Edward Gierek. Nowy serial Player.pl

Joanna Kulig zagra pecjalistkę od zachowań pająków w thrillerze "Pajęczyna". Akcja serialu będzie rozgrywać się równolegle w dwóch czasach: w 1978 oraz w 2010 roku. Siedem odcinków trafi na platformę Player.pl jesienią.

Joanna Kulig właśnie rozpoczęła zdjęcia do serialu "Pajęczyna". Ma to być historia inspirowana mało znanymi faktami z historii późnego PRL-u, kiedy to w szczycie gierkowskiej prosperity Polska rozwijała własny program atomowy. Aktorka zagra specjalistkę od zachowań pająków, która próbuje rozwikłać tajemnicę śmierci matki i siostry.

Jak twórcy przedstawiają fabułę produkcji? Dzieciństwo Kornelii Titko, odważnej naukowczyni obdarzonej niezwykłą pamięcią, zniszczyła przedwczesna śmierć rodziców oraz starszej siostry, która zginęła w wypadku samochodowym. Matka Kornelii, Teresa Titko była wybitnym fizykiem jądrowym; w gierkowskim programie nuklearnym pełniła rolę prawej ręki jego twórcy, generała-profesora Grzegorza Giedrowicza. Po latach w życiu Kornelii pojawia się tajemniczy mężczyzna, który twierdzi, że był niegdyś oskarżony o zabójstwo jej siostry. Bohaterka rozpoczyna prywatne śledztwo. Kim jest tajemniczy mężczyzna i co naprawdę łączy go ze śmiercią dwóch najbliższych Kornelii kobiet? Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za wtargnięcie na zakazane terytoria? Jaką rolę w tej historii sprzed lat odegrali oficerowie PRL-owskiego kontrwywiadu: kapitan Ewa Wolańska oraz podporucznik Tadeusz Mróz? Komu zależało na tym, aby Polska nie dołączyła do niewielkiego grona państw, liczących się w atomowym wyścigu?

Joanna Kulig jest laureatką m.in. dwóch Orłów ("Sponsoring" i "Zimna wojna"), trzech nagród podczas FPFF w Gdyni czy Europejskiej Nagrody Filmowej dla najlepszej aktorki.

Zobacz wideo Tak Joanna Kulig się cieszyła, gdy się dowiedziała, że zdobyła Europejską Nagrodę Filmową

Joanna Kulig w roli głównej, będą też postaci historyczne

W obsadzie "Pajęczyny" oprócz Joanny Kulig, o której zaledwie kilkanaście godzin wcześniej pisaliśmy w kontekście jej roli w amerykańskiej komedii romantycznej, pojawią się również: Eryk Lubos (Stanisław Wanio), Michalina Olszańska (Ewa Wolańska 78'), Anna Radwan (Teresa Titko), Szymon Bobrowski (Włodzimierz Węgrowski 78’) oraz Marek Kalita (prof. Grzegorz Giedrowicz 78’). Pojawią się również bohaterowie historyczni - Andrzej Grabowski zagra Edwarda Gierka, a Wojciech Wysocki Piotra Jaroszewicza. Warto zauważyć, że niedawno powstał film biograficzny "Gierek" z Michałem Koterskim w roli tytułowej. Na premierę kinową tej produkcji też jeszcze musimy poczekać.

Reżyserem serialu jest Łukasz Jaworski, a autorem zdjęć Witold Płóciennik. Za scenografię odpowiada Maciej Fajst, za kostiumy Ewa Gronowska, a za charakteryzację Pola Guźlińska. Kierownikiem produkcji serialu „Pajęczyna" jest Tomasz Parnowski, a autorami scenariusza Dariusz Suska, Wojciech Bockenheim oraz Jacek Małecki. Zdjęcia do produkcji rozpoczęły się pod koniec maja i realizowane są w Warszawie i okolicach.

Więcej o: