Joanna Kulig bada tajemnicę śmierci matki i siostry, Andrzej Grabowski jako Edward Gierek. Nowy serial Player.pl

Joanna Kulig zagra pecjalistkę od zachowań pająków w thrillerze "Pajęczyna". Akcja serialu będzie rozgrywać się równolegle w dwóch czasach: w 1978 oraz w 2010 roku. Siedem odcinków trafi na platformę Player.pl jesienią.

Joanna Kulig właśnie rozpoczęła zdjęcia do serialu "Pajęczyna". Ma to być historia inspirowana mało znanymi faktami z historii późnego PRL-u, kiedy to w szczycie gierkowskiej prosperity Polska rozwijała własny program atomowy. Aktorka zagra specjalistkę od zachowań pająków, która próbuje rozwikłać tajemnicę śmierci matki i siostry.

Materiały promocyjne Netflix "Rojst'97". Netflix pokazał zwiastun nowego serialu Holoubka. Jest data premiery

Jak twórcy przedstawiają fabułę produkcji? Dzieciństwo Kornelii Titko, odważnej naukowczyni obdarzonej niezwykłą pamięcią, zniszczyła przedwczesna śmierć rodziców oraz starszej siostry, która zginęła w wypadku samochodowym. Matka Kornelii, Teresa Titko była wybitnym fizykiem jądrowym; w gierkowskim programie nuklearnym pełniła rolę prawej ręki jego twórcy, generała-profesora Grzegorza Giedrowicza. Po latach w życiu Kornelii pojawia się tajemniczy mężczyzna, który twierdzi, że był niegdyś oskarżony o zabójstwo jej siostry. Bohaterka rozpoczyna prywatne śledztwo. Kim jest tajemniczy mężczyzna i co naprawdę łączy go ze śmiercią dwóch najbliższych Kornelii kobiet? Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za wtargnięcie na zakazane terytoria? Jaką rolę w tej historii sprzed lat odegrali oficerowie PRL-owskiego kontrwywiadu: kapitan Ewa Wolańska oraz podporucznik Tadeusz Mróz? Komu zależało na tym, aby Polska nie dołączyła do niewielkiego grona państw, liczących się w atomowym wyścigu?

Joanna Kulig jest laureatką m.in. dwóch Orłów ("Sponsoring" i "Zimna wojna"), trzech nagród podczas FPFF w Gdyni czy Europejskiej Nagrody Filmowej dla najlepszej aktorki.

Zobacz wideo Tak Joanna Kulig się cieszyła, gdy się dowiedziała, że zdobyła Europejską Nagrodę Filmową

Joanna Kulig w roli głównej, będą też postaci historyczne

W obsadzie "Pajęczyny" oprócz Joanny Kulig, o której zaledwie kilkanaście godzin wcześniej pisaliśmy w kontekście jej roli w amerykańskiej komedii romantycznej, pojawią się również: Eryk Lubos (Stanisław Wanio), Michalina Olszańska (Ewa Wolańska 78'), Anna Radwan (Teresa Titko), Szymon Bobrowski (Włodzimierz Węgrowski 78’) oraz Marek Kalita (prof. Grzegorz Giedrowicz 78’). Pojawią się również bohaterowie historyczni - Andrzej Grabowski zagra Edwarda Gierka, a Wojciech Wysocki Piotra Jaroszewicza. Warto zauważyć, że niedawno powstał film biograficzny "Gierek" z Michałem Koterskim w roli tytułowej. Na premierę kinową tej produkcji też jeszcze musimy poczekać.

Polskie kino w 2022 roku. 'Gierek', reż. M. Węgrzyn. W głównej roli Michał Koterski Producent "Gierka" zdradził nam, jak Koterski dostał rolę: To był żart

Reżyserem serialu jest Łukasz Jaworski, a autorem zdjęć Witold Płóciennik. Za scenografię odpowiada Maciej Fajst, za kostiumy Ewa Gronowska, a za charakteryzację Pola Guźlińska. Kierownikiem produkcji serialu „Pajęczyna" jest Tomasz Parnowski, a autorami scenariusza Dariusz Suska, Wojciech Bockenheim oraz Jacek Małecki. Zdjęcia do produkcji rozpoczęły się pod koniec maja i realizowane są w Warszawie i okolicach.

Więcej o: