TVP broni się przed ujawnieniem, kto wysłał Brzozowskiego na Eurowizję. "Podanie nazwisk nie jest możliwe"

Okoliczności wyjazdu Rafała Brzozowskiego na tegoroczną Eurowizję owiane są aurą tajemnicy. W piśmie przesłanym portalowi Gazeta.pl Telewizja Polska odmawia ujawnienia jakichkolwiek informacji. Nie wiadomo, kto tak naprawdę zdecydował o wskazaniu artysty jako polskiego reprezentanta, nie wiemy też, z kim konkurował.

Reprezentantem Polski na organizowanym w tym roku w Rotterdamie Konkursie Piosenki Eurowizji był prezenter TVP i wokalista Rafał Brzozowski z piosenką "The Ride".

Artysta nie zakwalifikował się jednak do finału, zdobywając 20 maja w półfinale 35 punktów i zajmując 14. miejsce (do finału przechodziło dziesięciu wykonawców).

Rafał Brzozowski na Eurowizji Eurowizja 2021. Rafał Brzozowski nie zajął ostatniego miejsca w półfinale. Ile zabrakło?

Od początku skrywano okoliczności wytypowania Rafała Brzozowskiego. W marcu TVP poinformowała w oświadczeniu, że wybór wokalisty "miał charakter czysto ekspercki i odbywał się wyłącznie w oparciu o ocenę atrakcyjności zgłoszonych utworów".

Wyboru dokonał "zespół ekspertów Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy, którzy oceniali wyłącznie piosenkę, a nie jej wykonawcę". Nie wiadomo jednak, kto do tego grona należał. Telewizja Polska odmawiała mediom udzielenia odpowiedzi na to pytanie.

Zobacz wideo Marzec 2021 r. Rafał Brzozowski opowiada o preselekcjach do Eurowizji i nagraniu dla TVP

Rafał Brzozowski na Eurowizji. TVP nie ujawnia informacji

Z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej w tym zakresie zwróciliśmy się już po finale tegorocznej Eurowizji, licząc na to, że Telewizja Polska ujawni nazwiska ekspertów. Chcieliśmy też wiedzieć, czyje kandydatury, oprócz Brzozowskiego, były rozpatrywane. Nic z tego.

 

TVP twierdzi, że "osoby, które podejmowały decyzję o wyborze reprezentanta Polski na tegoroczny festiwal Eurowizji, nie wykonują funkcji publicznych, nie zrezygnowały ponadto z przysługującego im prawa do prywatności". "W związku z powyższym nie jest możliwe podanie nazwisk tych osób" - czytamy w piśmie nadesłanym przez Telewizję Polską.

Ponadto, według TVP "informacje dotyczące warunków wyboru utworów reprezentantów na Festiwal Eurowizji w roku 2021 r. posiadają dla TVP S.A. istotną wartość gospodarczą". Z pisma dowiadujemy się, że ich upublicznienie "może, chociażby potencjalnie zagrozić interesom" spółki.

Więcej o: