Premiera 2. sezonu serialu "Lupin" na Netfliksie. Niecodzienna reklama na Muzeum Narodowym w Krakowie

11 czerwca na Netfliksa trafił drugi sezon serialu "Lupin". W związku jego premierą na Muzeum Narodowym w Krakowie pojawiła się nietypowa reklama.

mnkW ostatnim czasie na gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie pojawił się niecodzienny wizerunek Damy z gronostajem. Niecodzienny, bo bez naszyjnika. Muzeum za pośrednictwem Twittera zapytało o to, kto się na niego "połasił"? Od razu zareagował na to Netflix, oznaczając Omara Sy, wcielającego się w główną rolę w serialu "Lupin". W odpowiedzi aktor pokazał swoje zdjęcie z naszyjnikiem sprzed Muzeum, gdzie znajduje się słynne dzieło.

I wszystko stało się jasne. Całość to akcja promocyjna nowej części popularnego serialu "Lupin", pokazującego losy słynnego dżentelmena-włamywacza. Pięć nowych odcinków produkcji dostępnych jest na Netflix od 11 czerwca.

Zobacz wideo 2. sezon serialu "Lupin" już na Netflix. Zobacz zwiastun

"Dama z gronostajem". Kim była dziewczyna ze słynnego dzieła Leonarda da Vinci?

Obraz ten znany jest powszechnie również jako "Dama z łasiczką". Powstał około 1489 roku. Dzieło 38-letniego wówczas, wybitnego włoskiego renesansowego malarza, inżyniera i wynalazcy Leonarda da Vinci przedstawia wizerunek Cycylii Gallerani. Kobieta trzyma na swojej lewej ręce gronostaja (odmianę łasicy). Prawą dłonią głaszcze futro zwierzątka.

Dzięki "Damie..." Cecylia zapisała się w historii sztuki jako kochanka księcia Mediolanu, Lodovica Sforzy, zwanego Maurem. Obraz stanowi alegorię ich miłości. Łasiczka widniejąca na obrazie nie znalazła się na nim bez powodu. Łacińska nazwa zwierzęcia brzmi bowiem galé, co wyraźnie nawiązuje do nazwiska modelki. Co więcej, jest symbolem Lodovica, który nosił przezwisko "Ermellino", czyli "Gronostaj" (wzięło się stąd, że książę był kawalerem Orderu Gronostaja).

Książę Lodovico musiał jednak poślubić Beatrice d'Este. Leonardo da Vinci nie mógł zatem umieścić go na obrazie obok kochanki. Zastąpił go więc gronostaj. Co ciekawe, od czasów antycznych łasiczka jest uznawana za symbol macierzyństwa. Badacze sztuki uważają więc, że jej obecność na słynnym dziele oznacza też ciążę będącą owocem romansu Cecylii i księcia Lodovica. Gronostaj miał także celowo zostać tak umieszczony na portrecie, by nie ujawniać na nim ciąży dziewczyny.

"Dama z gronostajem", pochodząca z kolekcji Książąt Czartoryskich, znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie od 29 grudnia 2016 roku.

<<Reklama>> Ebooki o Arsenie Lupinie dostępne są w Publio.pl >>

Więcej o: