Grupa Stonewall parodiuje "Wiadomości" TVP1. Zagrali w niej aktorzy Teatru Polskiego

Po przerwie spowodowanej pandemią wraca Marsz Równości w Poznaniu. Grupa Stonewall ogłosiła szczegóły wydarzenia oraz program festiwalu Poznań Pride Week 2021. Ruszyła również zbiórka crowdfundingowa. W tym roku promuje ją spot w formie parodii "Wiadomości" TVP z udziałem aktorów Teatru Polskiego w Poznaniu.

Jeśli odwiedzacie dziś Gazeta.pl między godz. 7 a 14 (wtedy rusza Parada Równości), być może już widzieliście naszą akcję "Bez LGBT+ nie ma Polski". Z wielu tytułów na stronie głównej znikają w tym czasie litery L, G, B oraz T. Jeśli chcecie widzieć, dlaczego - kliknijcie w ten link.

W czerwcu, jak co roku, odbywa się Pride Month, czyli Miesiąc Dumy osób LGBT+, a więc czas solidarności i walki o prawa osób reprezentujących mniejszości seksualne. Z tej okazji poznańska Grupa Stonewall po raz szósty zorganizuje tygodniowy cykl imprez zwany Pride Week. Grupa Stonewall jest stowarzyszeniem na rzecz równouprawnienia par osób tej samej płci oraz walki z dyskryminacją i przemocą. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w 2015 r. Kulminacją tegorocznego Pride Week będzie siedemnasty Marsz Równości, który odbędzie się 3 lipca o godz. 17:00. Marsz został objęty patronatem prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka.

"Doniesienia". Grupa Stonewall sparodiowała "Wiadomości" TVP1

Organizatorzy poinformowali, że rozpoczęła się zbiórka pieniędzy w celu pokrycia części kosztów festiwalu. Zrzutkę promuje spot w formie programu informacyjnego z prawdziwymi cytatami z reportaży "Wiadomości" TVP. Występują w nim m.in. aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu: Joanna Drozda, Mariusz Adamski, Jakub Papuga i Konrad Cichoń. Prowadząca fikcyjny program Hola Danecka wraz z dwoma reporterami i księdzem przestrzegają widzów przed tzw. "ideologią" LGBT.

 

"W tym roku postanowiliśmy powtórzyć formułę spotu z 2019 r. Pierwsze 'Doniesienia' spotkały się z fantastycznym przyjęciem. Ponieważ w ostatnim roku Telewizja Polska osiągnęła nowe rekordy szczucia na osoby LGBT+, materiału do parodiowania nie brakowało. Wystarczyło obejrzeć reportaże 'Wiadomości' z okresu kampanii prezydenckiej, a scenariusz napisał się sam. Dla nas to przede wszystkim sposób na odreagowanie nagonki na społeczność LGBT+, która trwa już od dobrych kilku lat" - przekazał Mateusz Sulwiński z Grupy Stonewall w komunikacie prasowym stowarzyszenia.

Zbiórkę na rzecz festiwalu można wesprzeć tutaj.

Pride Week w Poznaniu. Co organizatorzy przygotowali dla uczestników?

"Poznań Pride Week 2019 przyciągnął rekordową liczbę odbiorców i odbiorczyń. W otwierającym festiwal Vogue Ballu w przestrzeni KontenerART wzięły udział 4000 osób. Na ulicznej imprezie Soho w Poznaniu pojawił się 1000 osób. Największy sukces frekwencyjny to oczywiście Marsz Równości, w którym przeszło aż 13 000 osób. Gwiazdą Queer Night, czyli nocy pełnej dragowych występów, była znana z programu RuPaul's Drag Race AJA" - podsumowała poprzednią edycję Grupa Stonewall.

Pride Week 2021 rozpocznie się w sobotę 26 czerwca, a zakończy w niedzielę 4 lipca. W ramach wydarzenia odbędzie się nie tylko Marsz Równości - zaplanowano wiele innych atrakcji, a wśród nich: imprezę uliczną na Półwiejskiej, występy drag queens, pokazy filmów o tematyce LGBT+, piknik na Placu Wolności, dyskusje i wykłady oraz warsztaty psychologiczne. Z pełnym programem imprezy można zapoznać się na poświęconej jej stronie.

W tym roku do akcji przyłączył się Netflix. Popularny serwis streamingowy, w ramach czerwcowego Pride Month, umieścił w kilku miastach Polski murale promujące seriale dostępne na platformie. Za pomocą wyróżnionych kolorami liter zapewnia, że "nie da się napisać pełnej historii bez LGBTQIA+". Jeden z murali pojawił się w Poznaniu.

Więcej o: