"Ulica Sezamkowa" uczy od lat dzieci tak przydatnych umiejętności jak liczenie, czytanie i sylabizowanie, a do tego zagranicznych widzów edukuje także np. z języka angielskiego. W programie gościnnie występowały największe gwiazdy popkultury - swoją piosenkę dla "Ulicy Sezamkowej" nagrywali tacy muzycy jak zespół R.E.M., Lady Gaga, Norah Jones, Stevie Wonder, Johnny Cash, Alicia Keys czy zespół Destiny's Child.
W programie poruszane są także tematy dotyczące życia rodzinnego, tolerancji, ekologii etc. A po latach działalności twórcy przedstawili w ramach odcinka dostępnego na HBO Max, a także na kanale YouTube programu pierwszą rodzinę, w której jest dwóch tatusiów. W ramach obchodów Dnia Rodziny bohaterka programu Nina przedstawiła Elmo swojego brata, jego męża i córeczkę - w te postaci wcielili się Chris Costa, Alex Weisman i Olivia Perez.
To przełom w historii programu, a tak zapowiedział go jeden z twórców Alan Muraoka we wpisie na Facebooku:
'Ulica Sezamkowa' zawsze była miejscem otwartym i przyjaznym dla wszystkich różnorodnych grup. Bardzo się cieszę, że mogę przedstawić brata Niny Dave'a, jego męża Franka i ich córkę Mię. (...) Jestem bardzo dumny, że mogłem współtworzyć ten ważny i przełomowy odcinek. Miłość to miłość, więc jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy wprowadzić tę wyjątkową rodzinę do naszej Sezamkowej społeczności.
"Ulica Sezamkowa" od lat porusza ważne kwestie społeczne - jej bohaterowie rozmawiali już o takich sprawach jak uzależnienie czy klęska głodu. W tym roku pojawiły się dwa nowe Muppety - z racji tego, że są postaciami o pochodzeniu afroamerykańskim, dyskutowały o tym, czym są różnice rasowe.
"Ulica Sezmokowa" oczarowała miliony dzieci na całym świecie, a znana jest dzięki udziałowi tak barwnych postaci jak Wielki Ptak, Bert i Ernie, Elmo, Ciasteczkowy Potwór, Dwugłowy Potwór czy Oscar. Edukacyjna produkcja doczekała się ponad 20 wersji językowych, w Polsce program wystartował w pierwszej połowie lat 90. na antenie TVP2. Wtedy dostępna była wersja amerykańska z polskim lektorem. W roku 1997 TVP zastąpiło ją swoją wersją programu ze Smokiem Bazylim i owieczką Beatą, a później z Pędzipotworem - w polskim formacie pojawiały się jednak zdubbingowane i zaadaptowane do polskich realiów wybrane fragmenty amerykańskiego programu. Na polskich antenach (np. na kanale MiniMini) dostępne były także inne programy z tej serii, takie jak "Świat Elmo", "Bawmy się, Sezamku", "Globtrotter Grover".