Pierwszy napisał o Weinsteinie, wspiera siostrę w oskarżaniu Woody'ego Allena. Nowy dokument HBO

"Złap i ukręć łeb" to nowy serial dokumentalny HBO, który powstał na podstawie podcastu i książki Ronana Farrowa. Opowiada o jednym z największych skandali Hollywood - wykorzystywaniu kobiet przez Harveya Weinsteina. Premiera 13 lipca w HBO GO.

W 2017 roku Ronan Farrow na łamach pisma "The New Yorker" ujawnił wypadki molestowania seksualnego przez producenta Harveya Weinsteina, za co otrzymał w 2018 Nagrodę Pulitzera. W tym samym roku czasopismo "Time" zaliczyło go do stu najbardziej wpływowych osób na świecie. 

Sześć półgodzinnych odcinków serialu dokumentalnego HBO "Złap i ukręć łeb" jest ekranizacją kameralnych wywiadów z sygnalistami, dziennikarzami, prywatnymi detektywami i informatorami przeprowadzonymi przez zdobywcę nagrody Pulitzera, Ronana Farrowa, podczas pracy nad jego podcastem i bestsellerową książką, w Polsce wydaną pod tytułem "Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli". W serialu twórcy podjęli też kilka nowych wątków.

Nowy serial dokumentalny HBO - dziennikarskie śledztwo ws. Harveya Weinsteina

Produkcja przedstawia nowy punkt widzenia i informacje na temat szeroko zakrojonego śledztwa, którego celem było nie tylko ujawnienie sposobu działania jednego wpływowego przestępcy seksualnego, ale także całego układu i sieci powiązań, który przez lata zapewniał mu bezkarność. Wypowiada się w nim m.in. Rowena Chiu, która pracowała kiedyś w spółce Weinsteina jako asystentka i otwarcie przyznaje, że była przez niego molestowana, czy Igor Ostrovsky który został zatrudniony, aby śledzić Farrowa w czasie, gdy ten pracował nad artykułem o Weinsteinie. Miał zbierać dyskredytujące dziennikarza informacje. Ostrovsky opisuje też nieoczekiwany zwrot akcji, który skłonił go, aby przejść na drugą stronę i zostać informatorem dziennikarza.  

Zobacz wideo "Złap i ukręć łeb" [ZWIASTUN]

Amerykański producent filmowy i przestępca seksualny Harvey Weinstein 25 maja 2018 został oskarżony przez nowojorską policję o "gwałt, przestępstwo na tle seksualnym, wykorzystywanie seksualne i molestowanie seksualne w związku z incydentami względem dwóch kobiet". 24 stycznia 2020 roku usłyszał wyrok wymuszenia aktu seksualnego na swojej asystentce Mimi Haley i zgwałcenia aktorki Jessiki Mann. Został prawomocnie skazany na 23 lata więzienia.

Ronan Farrow i zdobywcy Emmy łączą siły 

W "Złap i ukręć łeb" widzowie zobaczą także niepublikowane nigdy wcześniej materiały filmowe i poznają nowe informacje na temat tej szokującej sprawy, które twórcy serialu zestawili z ciekawą ścieżką dźwiękową, zdjęciami z oryginalnych dokumentów, nagraniami, fotografiami, archiwalnymi filmami i elementami grafik.

Farrow urodził się jako przedostatnie z piętnaściorga dzieci aktorki Mii Farrow (w tym jedenastu adoptowanych). Jego ojcem jest Woody Allen, ale gdy miał pięć lat jego rodzice się rozstali. Ronan okazał duże wsparcie swojej siostrze Dylan, przysposobionej córce Mii Farrow i Woody'ego Allena. Dylan od lat oskarża Allena o molestowanie, do którego miało dojść, gdy była kilkuletnią dziewczynką. Kilka lat temu napisała szczery list do "New York Timesa", opisując szczegółowo to, z czym wciąż się zmaga, w zeszłym roku premierę miał dokument HBO "Allen vs. Farrow", w którym wypowiadali się m.in. Dylan i Ronan Farrowowie.   

Za reżyserię "Złap i ukręć łeb" odpowiadają zdobywcy nagrody Emmy, Fenton Bailey oraz Randy Barbato, którzy pełnią także obowiązki producentów. Producentem wykonawczym jest Ronan Farrow. Premiera nowego serialu dokumentalnego HBO odbędzie 13 lipca w HBO GO - tego dnia do serwisu dodane zostaną dwa pierwsze odcinki. Kolejne, po dwa, dodawane będą co tydzień we wtorki.

<<Reklama>> E-book "Złap i ukręć łeb" Ronana Farrowa kupisz w Publio.pl >>

Więcej o: