"Rojst'97". Twórcy: Lata 90. w kinie to czas twardych facetów. Pociągało nas, by pokazać, jak widziały to kobiety

"Rojst'97" to najnowszy polski serial serwisu Netflix. Reżyserem jest Jan Holoubek, który napisał scenariusz wspólnie z Kasprem Bajonem.

Scenariusz sześcioodcinkowego "Rojst'97" powstał na podstawie "Mordu" Marcina Wrony i Pawła Maślony, filmu, który nie powstał. Holoubek, który niedawno zadebiutował bardzo udanie w kinie filmem "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", oraz Bajon rozbudowali tę historię i sporo zmienili. Jak zdradzają w rozmowie z Justyną Bryczkowską, tamta opowieść rozgrywała się w 2000 roku, oni jednak uznali, że warto ją osadzić w 1997 roku.

Twórcy "Rojst '97": Ludzie już zapomnieli albo nie pamiętają, jak bardzo jest to inny świat, lata 90.

W drugim sezonie produkcji z 1998 roku widzowie ponownie zobaczą znanych z pierwszej części Andrzeja Seweryna oraz Dawida Ogrodnika w rolach dziennikarzy Witolda Wanycza i Piotra Zarzyckiego, a także Zofię Wichłacz, która wcieliła się w Teresę, żonę młodszego z nich. Jednym w wątków jest także ich związek - 12 lat po narodzinach ich dziecka nadal nie dogadują się ze sobą. Tym razem dużo częściej widzimy na ekranie Teresę.

Lata 90. w ogóle są mało opowiedziane w polskiej kinematografii, a jak są, to te najbardziej znane są opowiedziane z bardzo męskiego punktu widzenia, o twardych facetach, którzy próbują poradzić sobie ze zrębami komunistycznymi albo jakieś dziwne komedie. Natomiast tak jak to kobiety widziały, z tego punktu widzenia - to było pociągające dla nas. Też ta pozycja kobiet stawała się coraz bardziej widoczna, stawały się coraz bardziej silne. To nam się wydawało interesujące, żeby zaczepić się tej perspektywy, a nie perspektywy dominującej we wszystkich opowieściach o latach 90.

W obsadzie są także m.in. Piotr Fronczewski czy Agnieszka Żulewska, którzy pojawili się w poprzednich odcinkach (wtedy akcja rozgrywała się w latach 80.). Dołączą do nich nowi bohaterowie, w tym pierwszoplanowi - policjanci Anna Jas (Magdalena Różczka) oraz Łukasz Simlat (Adam Mika). Funkcjonariusze, dziennikarze i reszta mieszkańców miasta, które okalają lasy na Grontach, znajdą się w centrum wydarzeń rozgrywających się podczas "powodzi tysiąclecia", która nawiedziła południowy zachód Polski w 1997 roku. - Powódź jest świetnym punktem wyjścia do kryminału, otwarcia. Woda, która wymywa coś z ziemi, osłania prawdę ukrytą od lat, to jest bardzo filmowe i atrakcyjne wizualnie - mówi Jan Holoubek i dodaje:

Mi się wydaje, że ludzie już zapomnieli albo nie pamiętają, jak bardzo jest to inny świat, lata 90. Jak Polska się zmieniła niesamowicie. Jak się ogląda materiały oryginalne jakieś z tamtych lat, trudno uwierzyć, że to jest ten sam kraj w ogóle.

- Z połączenia talentów Jana Holoubka i Kaspra Bajona powstała wciągająca historia o zmianie obyczajowej okresu transformacji. Historia o pogoni za indywidualnym szczęściem i mierzeniem się z demonami przeszłości - mówiła Anna Nagler, dyrektor produkcji oryginalnych Netflix w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, ogłaszając decyzję o kontynuacji "Rojsta". Wszystkie odcinki serialu "Rojst '97" będą dostępne w serwisie Netflix od 7 lipca.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie