Robert Downey Jr. po latach wraca na ekran telewizji. Zagra w nowym serialu HBO

Doskonale znamy go z wielu kinowych przebojów (i nieco mniej udanych filmów), ale w telewizji nie widzieliśmy się z nim już dawno. Robert Downey Jr. wraca na mały ekran - aktor i producent przyjął ciekawą rolę w serialu "Sympatyk", który wspólnie wyprodukują HBO i A24. Będzie to pierwszy telewizyjny występ RDJ od blisko 20 lat.

Jeśli wasze ostatnie telewizyjne wspomnienie z Robertem Downeyem Jr. wiąże się z serialem "Ally McBeal", to jesteście na bieżąco. Moglibyśmy zaliczyć aktorowi jeszcze epizod dubbingowy w kreskówce "Family Guy", jednak na małym ekranie nie widzieliśmy go od 2002 roku. Teraz to się zmieni za sprawą serialu "Sympatyk" ("The Sympathizer") na podstawie powieści nagrodzonego Pulitzerem Viet Thanh Nguyena. Odtwórca ról Iron Mana i Sherlocka Holmesa odbije sobie lata bez telewizyjnych przygód, bo jego rola zakłada wcielanie się w co najmniej kilka różnych postaci.

Czytaj też: Robert Downey Sr. nie żyje. Scenarzysta i reżyser miał 85 lat >>

Zobacz wideo "Kruk". Magdalena Koleśnik jest świetna w roli Justyny. Doskonale operuje fizycznością

"Sympatyk". Robert Downey Jr. pokaże wiele twarzy w serialu HBO

Jak czytamy w opisie polskiego wydawcy, akcja powieści "Sympatyk" rozpoczyna się w kwietniu 1975 roku w ogarniętym chaosem Sajgonie, na chwilę przed wkroczeniem oddziałów Północy. Generał armii południowowietnamskiej popija whisky w swojej willi i z pomocą zaufanego kapitana sporządza listę tych, którym będzie dane wejść na pokład ostatniego samolotu odlatującego z kraju. Generał i jego rodacy zaczynają nowe życie w Los Angeles, nie zdając sobie sprawy, że są obserwowani: kapitan, narrator opowieści, okazuje się podwójnym agentem.

"Jestem szpiegiem, śpiochem, kretem, człowiekiem o dwóch twarzach" – Sympatyk, jak sam o sobie mówi, jest synem Wietnamki i Francuza; po ukończeniu amerykańskiego uniwersytetu wrócił do Wietnamu, by walczyć za sprawę komunizmu. Jeszcze długo po upadku Sajgonu będzie donosić swoim mocodawcom z Wietkongu o każdym ruchu generała. Kiedy jednak jego lojalność zostanie zakwestionowana, zrobi coś, co będzie go prześladować do końca życia.

Na razie nie wiadomo, kto zagra tytułowego Sympatyka. Robert Downey Jr. wcieli się w różnych antagonistów — będzie m.in. kongresmenem z kalifornijskiego hrabstwa Orange, agentem CIA i hollywoodzkim filmowcem. Za reżyserię serialu odpowiada Park Chan-wook, który wraz z Donem McKellarem pełni też funkcję showrunnera. Produkcją wraz z HBO zajmuje się studio A24, co tylko podkręca apetyt. W gronie producentów jest również Team Downey, czyli Robert Downey Jr. wraz z żoną Susan. 

"Adaptacja ważnego i mistrzowskiego dzieła pana Nguyena wymaga zespołu wizjonerów" – napisał w oświadczeniu Downey Jr. "Spodziewam się, że z reżyserem Parkiem u steru będzie to kreatywna przygoda producencka dla Susan, mnie i Team Downey, a także stymulujący proces dla mnie samego, jeśli chodzi o odegranie tych złożonych ról drugoplanowych. A24 i HBO tworzą idealne partnerskie połączenie. To dokładnie taki rodzaj wyzwania, jakiego pragnąłem i wierzę, że zapewnimy naszym widzom wyjątkowe wrażenia podczas oglądania" - podkreśla aktor, którego w kinach ostatnio oglądaliśmy w niezbyt udanym filmie "Dolittle" z 2020 roku.

Na razie nie wiadomo, kiedy można się spodziewać premiery serialu. 

Więcej o: